niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Ptaki Roztocza w centrum uwagi. Najpierw je policzyli, teraz sfotografowali

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 stycznia 2011, 11:00
Autor: (bn)

 (repr. Bogdan Nowak)
(repr. Bogdan Nowak)

Miłośnicy ptactwa i roztoczańskiej przyrody są na Zamojszczyźnie w natarciu. Przez kilka miesięcy liczyli ptaki Roztocza na obszarze ponad 103 tysięcy hektarów! Okazało się, że na Zamojszczyźnie żyje ich aż 265 gatunków. Wśród nich wiele ptaków rzadkich. Teraz wyszła książka pt. „Ptaki i ssaki Roztocza”.

– To bardzo ciekawa publikacja zwłaszcza dla młodych miłośników przyrody – podkreśla Przemysław Stachyra, szef działu monitoringu RPN, członek m.in. Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego. – Nie ma ona nic wspólnego z naszą ostatnio działalnością, ale ją bardzo fajnie uzupełnia.

Członkowie Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego, Towarzystwa Ornitologicznego i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków przez kilka miesięcy liczyli ptaki Roztocza. Prace prowadzono na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Okazało się, że roztoczańskie ptaki mają się dobrze. Szczególnie chronione prawem europejskim gatunki (dla nich tworzono specjalne ostoje) m.in. trzmielojad, puszczyk uralski, dzięcioł białogrzbiety czy orlik krzykliwy osiągnęły więcej niż 1 proc. populacji krajowej.

W sumie naliczono aż 265 różnych gatunków. To ponad połowa wszystkich gatunków występujących w naszym kraju.

– Np. nasz dzięcioł białogrzbiety stanowi aż 10 proc. całej krajowej populacji! – raduje się Stachyra. – Świetnie. To ptak wymagający. Żyje głownie w starych lasach bukowych.

Nic dziwnego, że takie bogactwo przyrodnicze aż prosi się o fotografowanie. Zrobił to Robert Bijas, członek Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Wydał on właśnie przewodnik pt. „Ptaki i ssaki Roztocza”.

– Ta książka to efekt moich fascynacji bogactwem roztoczańskiej fauny – tłumaczył Robert Bijas, we wstępie. – To zdjęcia, których wykonanie niekiedy graniczyło z prawdziwą ekwilibrystyką, a zawsze wymagało ogromnej cierpliwości i szacunku dla dzikiej przyrody.

W publikacji znalazł się opis i zdjęcia ponad 100 najpopularniejszych ptaków Roztocza oraz kilkunastu wybranych zwierząt (w przygotowaniu jest druga część tego przewodnika). Można ją już kupić w księgarniach.

– Autor sam wystarał się o sponsorów i włożył w całe przedsięwzięcie mnóstwo pracy – mówi Stachyra. – Ta fascynacja przyrodą jest budująca.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!