piątek, 23 lutego 2018 r.

Zamość

Radni o planowanych zmianach w samorządzie: "W gminach wiejskich nie widzimy żadnych korzyści"

Dodano: 8 lutego 2017, 22:30
Autor: ask

Urząd Gminy Zamość
Urząd Gminy Zamość (fot. Google Street View)

Zapowiadane zmiany w ustawie o samorządzie gminnym i w kodeksie wyborczym mają wyłącznie charakter polityczny, a tego, co dobrze funkcjonuje nie trzeba zmieniać - uważają radni Rady Gminy Zamość, którzy napisali o swoich zastrzeżeniach do najważniejszych osób w Polsce.

We wspólnym stanowisku zamojskich radnych czytamy, że sprzeciwiają się oni wprowadzeniu zasady wyboru radnych w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców (a taką jest Gmina Zamość- red.) w okręgach wielomandatowych, a nie tak jak teraz - jednomandatowych.

– Odwrócenie tej sytuacji będzie oznaczało upolitycznienie wyborów samorządowych – uważają samorządowcy i przyznają: – W gminach wiejskich nie widzimy żadnych korzyści płynących z tej propozycji.

Radni przypominają, że proponowany system obowiązywał kilka lat temu. Przez niego właśnie, po wyborach 2006 i 2010 roku duże sołectwa nie miały swoich przedstawicieli w Radzie. Samorządowcy krytykują też zmianę w sposobie wybierania wójtów, burmistrzów i prezydentów.

– Za niewłaściwe uważamy polityczne próby powrotu do sytuacji, w której wójt wybierany byłby przez radnych rady Gminy. W Gminie Zamość obecnie prawo wybierania wójta ma około 19 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców. Nie można tego zamienić na wybór wójta przez 21 radnych. Myśli o wyłącznie politycznym podłożu tego typu propozycji są jak najbardziej uzasadnione – przyznają.

Za niestosowną radni uważają także dyskusję o ograniczeniu kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów. Według nich wywołuje ona jedynie wrażenie o braku szacunku dla dokonań samorządów gminnych w Polsce.

– Sposób prowadzenia dyskusji politycznej o przyszłości samorządów w Polsce potwierdza, że demokracja w naszym Kraju jest jeszcze zbyt słaba, nieprzystosowana na poważniejsze zmiany w ustroju samorządów gminnych. Uważamy, że oceny tego, co obecnie funkcjonuje nie powinni dokonywać Politycy. To nabyte prawo mieszkańców sołectw i miast – tłumaczą i dodają, że dlatego właśnie oczekują od parlamentarzystów zaprzestania dyskusji o przyszłości samorządów gminnych: – Uważamy, że powinna ona odbywać się wyłącznie z udziałem mieszkańców Polski lokalnej. Nie można z niej wykluczać mieszkańców 23 tysięcznej gminy Wiejskiej Zamość.

Pod pismem adresowanym m.in. do prezydenta, premiera, marszałków sejmu i senatu oraz parlamentarzystów z Lubelszczyzny podpisało się siedemnastu z 21 radnych.

Użytkownik niezarejestrowany
Rafał
Użytkownik niezarejestrowany
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 lutego 2017 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziwne, że wypowiadają się radni a nie mieszkańcy gminy, którzy są wyborcami wójta i radnych. Klika traci stołki i panikuje.
Rozwiń
Rafał
Rafał (9 lutego 2017 o 23:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mieszkaniec Skokówki napisał:
Czas najwyższy Panie Wójcie przyłączyć  Gminę Zamość do Zamościa. Rzeszów, Opole, Zielona Góra a teraz Warszawa poszerzają granice, mówi się o powiększeniu Lublina. Teraz kolei przyszła na Zamość.
Poj....bało cię. Jak już to przyłączyć Szopinek, Kalinowice, Wólkę Panieńską, część Mokrego przy szosie Żdanów-Płoskie z lotniskiem, Skokówkę, część Sitańca leżącą na południe od rzeki Czarny Potok w stronę miasta, Chyżą, LHS Bortatycze, czyli miejscowości (ich części), które zabudową przypominają miasto ewentualnie są istotne dla rozwoju miasta ze względów strategicznych. Na wuj przyłączać Wychody, Wolkę Wieprzecką, Lipsko, Lipsko-Polesie, Białowolę, Pniówek jak to typowe wiochy?
Rozwiń
Gość
Gość (9 lutego 2017 o 19:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najważniejsze aby Wójtowie, Burmistrze i Prezydenci miast mieli ograniczenie do dwóch kadencji tak aby nie robiły się kliki i układy
Rozwiń
mieszkaniec Skokówki
mieszkaniec Skokówki (9 lutego 2017 o 14:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czas najwyższy Panie Wójcie przyłączyć  Gminę Zamość do Zamościa. Rzeszów, Opole, Zielona Góra a teraz Warszawa poszerzają granice, mówi się o powiększeniu Lublina. Teraz kolei przyszła na Zamość.
Rozwiń
Gość
Gość (9 lutego 2017 o 14:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żeby przywrócić normalność samorządów kadencyjność potrzebna od zaraz dla radnych,sołtysów,wójtów,burmistrzów,prezydentów i tych szkodników politycznych psl starostów i ich zastępców! Takie rozwiązania dobrze funkcjonują w zachodnich demokracjach.U nas samorząd w 95 % to patologiczne kolesiowsko rodzinne układy !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!