sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Radny Dziura: Mniej zarządów, to więcej dróg

  Edytuj ten wpis
Autor: Bogdan Nowak

Współpraca Zamościa ze Schwabisch Hall przynosi rezultaty. Radny Marek Dziura (PiS) pojechał tam i wrócił z racjonalizatorskim pomysłem. Chce, by na wzór niemiecki, połączyć wszystkie miejskie spółki w jedną. To ponoć usprawni ich pracę i przyniesie oszczędności.

– Nie powinno być tak, że PGK ma super sprzęt, ale nie można go wykorzystać do miejskich remontów – twierdzi Marek Dziura. – Tłumaczą, że to nie należy do ich kompetencji. To błąd. To przecież władze miasta wyznaczają kompetencję tych spółek. Dlatego potrzebny jest jeden organizm. To się w Niemczech sprawdza. U nas też da się zrobić.

O pomyśle połączenia miejskich spółek radny myśli od dawna. Gdy jednak pojechał do Schwabisch Hall na obchody 20-lecia współpracy partnerskiej, zobaczył, że jego idea świetnie się sprawdza.

– W tym mieście jest tylko jedna spółka – tłumaczył na sesji radny. – U nas też tak powinno być. I jakie będą oszczędności! Zrobimy tylko jeden zarząd, a zatrudnienie stanie się optymalne. Za zaoszczędzone pieniądze da się wybudować jedną drogę w roku. To są same pozytywne efekty!

Według radnego połączyć trzeba Miejski Zakład Komunikacji, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Zakład Gospodarki Lokalowej. Kto miałby zająć się zarządzaniem takiego połączonego organizmu?

– Prezesi tych spółek niebawem zapewne przejdą na emeryturę… – tłumaczy. – Nie warto powoływać nowych zarządów. Najpierw trzeba stworzyć jeden organizm, a potem… zarządzaniem mogliby się zająć urzędnicy UM. Byłoby jeszcze taniej.

Wniosek przeszedł na dwóch sesjach bez echa. – Czekam na pisemną odpowiedź w tej sprawie – tłumaczy radny. – To ostatni rok prezydentury Marcina Zamoyskiego w tej kadencji. To właśnie teraz powinien podjąć odważną decyzję!

Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa nie wyklucza takiego rozwiązania.

– Potrzebujemy więcej konkretów, bo sam pomysł to jeszcze mało – tłumaczy. – Nie wiadomo przecież, jakie to mogłoby przynieść skutki. To co sprawdza się w Niemczech, u nas może nie zadziałać. Choćby dlatego, że mamy odmienne przepisy… Jednak pomysł warto rozważyć.

Mieszkańcy Zamościa mają podzielone zdania na ten temat.

– Nie wiem jak specjalista od wodociągów mógłby zajmować się komunikacją miejską – zastanawia się 40-letni mężczyzna. – W sumie wszystko da się zrobić, a jakieś analogie są.

– Jeśli to przyniesie oszczędności to trzeba łączyć – mówi Andrzej Kurek z Zamościa. – Takie rozwiązanie to bardzo dobry pomysł.

Oszczędności przez redukcje

Tylko redukcja liczby prezesów zamojskich spółek, z trzech do jednego, nie licząc pracowników ich działów administracji, mogłaby dać oszczędności rzędu ok. 20 tys. zł miesięcznie. Szefowie ZGL, MZK i PGK zarabiają po 9 tys. 950 zł brutto. Przypomnijmy, że oszczędnościami, które rocznie sięgać miały ok. 200 tys. zł. argumentowano decyzję o połączeniu (w maju 2003 roku) Ośrodka Sportu i Rekreacji z Krytą Pływalnią.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!