poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Radny Nowakowski ma pomysł na stary browar przy ul. Listopadowej. Mówi: Zróbcie w nim market

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 sierpnia 2009, 10:52
Autor: Bogdan Nowak

Dawny budynek browaru przy ul. Listopadowej na zamojskim Nowym Mieście jest w fatalnym stanie i szpeci tę dzielnicę. Od lat stoi pusty. Radny Wiesław Nowakowski wymyślił sposób na jego zagospodarowanie.

– Ten budynek jest okazały i warto go ratować – tłumaczy Wiesław Nowakowski. – Gdyby miasto się tym zajęło, powstałaby świetna galeria handlowa. Problem kupców z Nowego Miasta sam by się rozwiązał. Warto tym zainteresować urzędników.

Opuszczony budynek browaru "Livonia” przy ul. Listopadowej spędza sen z oczu radnemu. W latach 30. produkowano tutaj 6 do 10 tys. hektolitrów piwa rocznie. Po wojnie browar upaństwowiono. Wybudowano m.in. leżakownię i fermentownię. Browar upadł w 1976 r.

Pozostał po nim obskurny budynek, który straszy przechodniów. Tynki z niego się sypią, okna są powybijane, a całość tonie w chaszczach. Radny Nowakowski na kilku sesjach apelował o jego renowacje oraz uporządkowanie pobliskiej działki. Bez skutku.

– Przed wojną browar należał do rodzin żydowskich – tłumaczy. – Sprawy własnościowe nie zostały tam jeszcze uregulowane. Miasto powinno jakoś pomóc to załatwić, a potem budynek kupić. To da ogromne korzyści.

Według radnego, w odnowionym browarze trzeba stworzyć nowoczesne centrum handlowe. Byłoby to świetne miejsce dla kupców, którzy obecnie sprzedają swoje towary na rynku Nowego Miasta. W każdy czwartek odbywają się tam targowiska, ściągające na zakupy tysiące zamościan.

Można tam kupić odzież, meble, gołębie, kury, gumiaki, papierosy bez akcyzy i czego dusza zapragnie. Wszystko upchane jest na tandetnych straganach lub sprzedawane z ręki. Doszło do tego, że handlowcy stawiają auta na chodnikach a piesi biegają po ulicach.

Zamojski magistrat przymierza się do remontu rynku. Na razie tylko w części między ul. Partyzantów i Reja. Powstaną tam estetyczne stoiska dla handlowców, ławki i latarnie. Plac zostanie porządnie wybrukowany. Potem odnawiane będą też inne części rynku. Handel jednak zostanie zapewne ograniczony.

– Dlatego stworzenie centrum handlowego w browarze to znakomity pomysł – uważa Tadeusz Herbin z ul. Listopadowej. – Kupcy przeniosą się zaledwie o kilkadziesiąt metrów. Cała dzielnica wypięknieje… Bo na tę browarną ruderę nie można już patrzeć.

– Wszystko zależy jakie w tym nowym centrum byłyby ceny za najem – mówi tymczasem właścicielka stoiska na rynku Nowego Miasta. – Jeśli byłyby przystępne, pewnie część kupców by się tam przeniosła.

Czy ten rewolucyjny pomysł radnego Nowakowskiego ma szanse na realizację?

– Jeśli sprawy własnościowe dotyczące tego budynku nie zostaną uregulowane, trudno nawet taki projekt rozważać – ucina Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
likwor
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

likwor
likwor (4 sierpnia 2009 o 20:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
prześwietlone zdjęcie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!