wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Radny Stanisław Misztal skazany za fałszowanie recept

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 stycznia 2010, 11:04

Na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2lata skazał dzisiaj Sąd Rejonowy w Zamościu radnego sejmiku wojewódzkiego. Stanisław Misztal odpowiadał za sfałszowanie recept na środki dopingujące dla sportowców i wyłudzanie refundacji z NFZ.

Musi zapłacić dodatkowo 4,5 tys. złotych grzywny i ponad 5 tys. złotych tytułem kosztów sądowych.

– Znaczne koszty postępowania karnego mnożone były przez oskarżonego, który wielokrotnie nie stawiał się na rozprawach – powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Małgorzata Ziomek.

Proces toczył się od grudnia 2005 roku, ale radny nie stawiał się na rozprawy. Swoje nieobecności uzasadniał złym stanem zdrowia. W końcu biegli uznali, że jest zdrowy psychicznie i ma zachowaną zdolność do swobodnego uczestnictwa w postępowaniu karnym.

Pięć lat temu, po kontroli NFZ w prywatnym gabinecie okulistycznym radnego, policja wszczęła śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej. Chodziło o 96 recept na lek Omnadren 250, który używany jest m.in. przez kulturystów.

Prokuratura Rejonowa w Zamościu oskarżyła radnego Misztala o to, że od maja 2002 do listopada 2004 roku działając w krótkich odstępach czasu "w wykonaniu z góry powziętego zamiaru oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej” doprowadził lubelski oddział NFZ do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Według śledczych, wypisując recepty dla ponad 40 osób (niektórzy nigdy nie byli w gabinecie radnego) bez ich wiedzy i zgody radny poświadczył nieprawdę w dokumentacji medycznej, w następstwie czego NFZ niezasadnie zrefundował leki na 2124,03 złotych.

Choć radny nie zgłosił zastrzeżeń co do ustaleń kontroli NFZ i naprawił szkodę zanim wszczęto postępowanie karne, to sąd nie miał wątpliwości co do jego winy.

Podczas procesu kilka osób zapewniało, że okulista na ich życzenie wypisywał receptę na medykament, a sąd uznał ich zeznania za wiarygodne. Tym samym wysokość wyrządzonej szkody stopniała do 1645,76 złotych.

Oskarżonemu, który nie przyznał się do winy, groziło nawet osiem lat więzienia. Według sądu, społeczna szkodliwość czynu jest znaczna, ale ze względu na dobrą opinię i dotychczasową niekaralność warunkowo zawieszono karę na dwa lata tytułem próby.

Wyrok nie jest prawomocny.

Radny nie chciał niczego komentować. – Na pewno złożę apelację – powiedział nam Stanisław Misztal po wyjściu z sądu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
WIKTOR
~nowy~
gada
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

WIKTOR
WIKTOR (11 marca 2011 o 08:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
FAŁSZOWANIE PODPISÓW W PUŁAWACH

W Puławach w latach 1990-2010 działała zorganizowana grupa przestępcza która zajmowała się wykradaniem danych osobowych i fałszowaniem podpisów na listach wyborczych.

Grupą kierowało małżeństwo: Jerzy Lenartowicz (były działacz PZPR) oraz Małgorzata Górska- Lenartowicz. W fałszowaniu podpisów uczestniczył także ich współpracownik Józef Sidoruk z Puław.

Fałszowano podpisy dla różnych komitetów wyborczych, zarówno prawicowych jak i lewicowych.

Z tytułu fałszowania podpisów na listach poparcia przestępcy czerpali korzyści materialne.

Jako lokal do fałszowania podpisów wykorzystywano Miejskie Przedszkole Nr 10 w Puławach. Dyrektorką tego przedszkola jest pani Małgorzata Górska- Lenartowicz.

Grupa przestępcza w latach 1990-2010 sfałszowała ponad 50 tysięcy podpisów.

Do chwili obecnej nikt z wyżej wymienionych oszustów nie poniósł konsekwencji karnych z tytułu tego przestępczego procederu.
Rozwiń
~nowy~
~nowy~ (28 stycznia 2010 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak na razie to wynik nie jest prawomocny!!!, wiec nie ma co mowic o winie, do poki nie jest ona udowodniona!, Doktor zapowiedzial apelacje, wiec sprawa nie jest przesadzona.
Rozwiń
gada
gada (26 stycznia 2010 o 17:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a czy samorząd lekarzy go ukarał? czy też stwierdził że jego uczciwośc nie odbiega od średniej lekarskiej ? z tego co wiem to to drugie
Rozwiń
MOLIBDEN
MOLIBDEN (26 stycznia 2010 o 16:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TO BARDZO ŁADNĄ LAURKĘ WYSTAWIA PAN DOKTOR POLITYKOM Z ETHOSU SOLIDARNOŚCI JAKO BYŁY POSEŁ AWS BOJOWNIK SPOD ZNAKU SAMOOBRONY. CORAZ WIĘCEJ AFERZYSTÓW Z TYCH NACJI POSTSOLIDARNOŚCIOWYCH .A SŁUŻBIE ZDROWIA LEKARZOM GRATULUJĘ KOLEGI TO WZÓR CNÓT SPOD ZNAKU HIPOKRATESA.
Rozwiń
beduin
beduin (26 stycznia 2010 o 15:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli już mówimy to powinniśmy mówić raczej w czasie przeszłym -jako o byłym radnym ,bo jakby nie patrzeć to dokonał on przestępstwa naraził skarb państwa na straty w szerokim tego pojęciu i w momencie ogłoszenia wyroku powinien przestać pełnić funkcję radnego lub do czasu uprawomocnienia się wyroku winien zostać zawieszony w wykonywaniu obowiązków ,jako osoba skazana czyli przestępca .Tylko że pewnie jako że jest z PO obowiązują go inne standardy i pewnie nadal jako radny będzie główkował jak i gdzie odrobić straty ale takie standardy jak i mamy rząd Tuska i takich samych lokalnych kacyków więc myślmy przy głosowaniu !.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!