Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

16 lipca 2012 r.
18:32
Edytuj ten wpis

Radnym Zamościa z Banderą nie po drodze

0 8 A A
Jednym z sygnatariuszy listu otwartego do radnych i mieszkańców miasta Łuck jest radny Michał Kimak
Jednym z sygnatariuszy listu otwartego do radnych i mieszkańców miasta Łuck jest radny Michał Kimak

Część radnych nie chce współpracy z ukraińskim Łuckiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Choć Rada Miasta zadecydowała, że Zamość dalej będzie utrzymywał kontakty z ukraińskim Łuckiem, część radnych wraz z Wołyniakami i mieszkańcami miasta nie widzi możliwości dalszej współpracy.

"My, zamościanie, chcemy utrzymywać poprawne stosunki pomiędzy naszymi miastami, ale musimy oprzeć się na prawdzie wynikającej z wiedzy i historii, a nie z propagandowych dokonań nacjonalistycznych sił w społeczeństwie ukraińskim” – czytamy w liście otwartym do radnych i mieszkańców miasta Łuck, pod którym podpisali się radni: Michał Kimak, Włodzimierz Hawrot, Jerzy Zacharow i Piotr Kurzępa, Janina Kalinowska i Teresa Radziszewska ze Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu, a także mieszkańcy Zamościa Henryk Smalej i Arkadiusz Łygas.

– Odrzucamy współpracę z nacjonalistami ukraińskimi, którzy są dumni z tego, że ich bohater narodowy Stepan Bandera stał za okrutnymi mordami dokonywanymi przez UPA na Polakach, w tym na starcach, kobietach i bezbronnych dzieciach – powiedział nam ten ostatni. – Możemy współpracować z tymi Ukraińcami, którzy odrzucają nacjonalizm – dodał Łygas.
Przypomnijmy, że wcześniej radny Michał Kimak wystąpił do przewodniczącego Rady Miasta Zamość z wnioskiem o zawieszenie współpracy z Łuckiem. To była reakcja na apel ukraińskich radnych, którzy zwrócili się do zamojskich samorządowców, by nie wtrącali się w ich wewnętrzne sprawy (zamojscy radni wyrazili "oburzenie i żal” w związku z podjęciem przez samorząd miasta partnerskiego uchwały o nadaniu pośmiertnie przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepanowi Banderze tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łucka – red.).

Po burzliwej dyskusji w maju zamojscy radni przystąpili do głosowania. Za zawieszeniem współpracy z Łuckiem głosowało 6 osób, 15 było przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu. To oznacza, że Zamość dalej będzie współpracować z Łuckiem. Ale cześć prawicowych radnych wraz z Wołyniakami od razu zapowiedziała podjęcie kolejnych kroków zmierzających do zawieszenia współpracy z obecnymi władzami Łucka, które "gloryfikują zbrodniarzy”. Podkreślają w swoim liście, że nigdy nie zapomną o ofiarach zbrodniczej działalności Stepana Bandery.

8 lipca w kościele wojskowym św. Jana Bożego i na zamojskiej Rotundzie odbyły się uroczystości związane z 69 rocznicą ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach mieszkających na Wołyniu oraz w Małopolsce Południowo-Wschodniej.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Sprawiedliwy / 23 lipca 2012 o 14:21
Pracowełem u tego MARIANA to mnie oszukał bydle ukraińskie !!!!!!!!!!!!!
Avatar
ZNAJOMY / 23 lipca 2012 o 10:32
JA MIESZKAM KOŁO WASILA TO ZAWISTNY CZŁOWIEK A OCZY MA JAK STARA QRWA PO STOSUNKU
Avatar
bezrobotna z dwójką dzieci / 21 lipca 2012 o 10:47
Nienawidzą Polaków to niech wypier***ają na Ukrainę będą Polakom zabierać pracę i chleb.
Avatar
JAREMA WIŚNIOWIECKI / 21 lipca 2012 o 07:54
[quote name='Polak' timestamp='1342793575' post='653897']
O jakich Wasilach piszesz o tych sqrwysynach co w Zamościu mieszkają ???
[/quote]Właśnie o tych to bardzo źli i zawistni ludzie .Z tej nienawiści do Polaków to oni sami siebie nienawidzą skuuurwysyyyny pi.rdolone.
Avatar
Polak / 20 lipca 2012 o 16:12
[quote name='JAREMA WIŚNIOWIECKI' timestamp='1342631253' post='652770']
WASIL ZAWSZE BYŁ WROGIEM POLAKÓW
[/quote]O jakich Wasilach piszesz o tych sqrwysynach co w Zamościu mieszkają ???
Avatar
JAREMA WIŚNIOWIECKI / 18 lipca 2012 o 19:07
WASIL ZAWSZE BYŁ WROGIEM POLAKÓW
Avatar
ogi / 17 lipca 2012 o 20:56
Zacharow, Kimak i nie trzeba nic komentowac
Avatar
jemu / 17 lipca 2012 o 17:56
Sadze ,ze Zamosc bylby dumny gdyby jedna z glownych jego ulic nosila imie JASNIE OSWIECONEGO KSIECIA JEREMIEGO WISNIOWIECKIEGO , ktory przeciez byl rusinem .
Avatar
Sprawiedliwy / 23 lipca 2012 o 14:21
Pracowełem u tego MARIANA to mnie oszukał bydle ukraińskie !!!!!!!!!!!!!
Avatar
ZNAJOMY / 23 lipca 2012 o 10:32
JA MIESZKAM KOŁO WASILA TO ZAWISTNY CZŁOWIEK A OCZY MA JAK STARA QRWA PO STOSUNKU
Avatar
bezrobotna z dwójką dzieci / 21 lipca 2012 o 10:47
Nienawidzą Polaków to niech wypier***ają na Ukrainę będą Polakom zabierać pracę i chleb.
Avatar
JAREMA WIŚNIOWIECKI / 21 lipca 2012 o 07:54
[quote name='Polak' timestamp='1342793575' post='653897']
O jakich Wasilach piszesz o tych sqrwysynach co w Zamościu mieszkają ???
[/quote]Właśnie o tych to bardzo źli i zawistni ludzie .Z tej nienawiści do Polaków to oni sami siebie nienawidzą skuuurwysyyyny pi.rdolone.
Avatar
Polak / 20 lipca 2012 o 16:12
[quote name='JAREMA WIŚNIOWIECKI' timestamp='1342631253' post='652770']
WASIL ZAWSZE BYŁ WROGIEM POLAKÓW
[/quote]O jakich Wasilach piszesz o tych sqrwysynach co w Zamościu mieszkają ???
Avatar
JAREMA WIŚNIOWIECKI / 18 lipca 2012 o 19:07
WASIL ZAWSZE BYŁ WROGIEM POLAKÓW
Avatar
ogi / 17 lipca 2012 o 20:56
Zacharow, Kimak i nie trzeba nic komentowac
Avatar
jemu / 17 lipca 2012 o 17:56
Sadze ,ze Zamosc bylby dumny gdyby jedna z glownych jego ulic nosila imie JASNIE OSWIECONEGO KSIECIA JEREMIEGO WISNIOWIECKIEGO , ktory przeciez byl rusinem .
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 0 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 0

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 0 4

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 0 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 0 11

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 0 2

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 0 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 0 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt
26 maja 2018, 12:00

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy dla dzieci Skład sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą 0 4

Miały pachnieć nowością, koić klimatyzacją i zapewniać pasażerom bezprzewodowy internet. W takich warunkach miały nas wozić po trasach regionalnych, np. z Lublina do Chełma i Dęblina. Miały, ale na razie nie będą. Unieważniony został przetarg na dostawę 11 pociągów elektrycznych dla województwa lubelskiego

100 milionów złotych na fotonikę!

100 milionów złotych na fotonikę! 0 0

100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!