poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Rak może dopaść każdego z nas

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 września 2006, 15:51

Mieszkańcy regionu domagają się budowy nowoczesnego ośrodka onkologicznego w Zamościu. Pod wnioskiem w tej sprawie podpisało się już 6 tys. osób. Petycja trafi wkrótce do ministra zdrowia i marszałka województwa.

Podpisy pod wnioskiem są zbierane od miesiąca m.in. w większości urzędów Zamojszczyzny. - Ośrodek jest potrzebny - przekonuje Bolesław Grabczuk z Nowosiółek (gm. Telatyn). - Ludzie z nowotworami muszą jeździć od nas aż do Lublina i stać tam w kolejkach. Tak nie może dłużej być. Jeszcze dziś pojadę do urzędu i podpiszę się pod wnioskiem. Raczysko może dopaść każdego.
Nie mają co do tego wątpliwości także członkowie społecznego komitetu na rzecz utworzenia takiej placówki przy zamojskim szpitalu "papieskim. - Statystyki są zatrważające. Nasz region, a zwłaszcza Zamość i powiat zamojski, plasuje się na pierwszym miejscu w województwie pod względem zachorowań na raka - mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej Arkadiusz Bratkowski, który stoi na czele komitetu. - Prognozy wskazują, że na nowotwór zachoruje co czwarty z nas, a co piąty... umrze. Czas temu przeciwdziałać.
OOZZ jeszcze nie został wpisany do Narodowego Programu Walki z Chorobami Nowotworowymi. Wszystko w rękach Ministerstwa Zdrowia. Arkadiusz Bratkowski szacuje, że koszt przedsięwzięcia to 60-65 mln zł (ok. 6 mln pochłonie budowa budynku, reszta to m.in. wyposażenie w nowoczesny sprzęt). O pieniądze na budowę komitet wystąpiłby do Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego. - Będziemy wspierać działania komitetu i dyrekcji szpitala. Myślę, że wspólnymi siłami uda się nam to zadanie zrealizować - stwierdził podczas wizyty w Zamościu marszałek Edward Wojtas. - Nie można od razu zbudować dużego ośrodka. Zadanie trzeba realizować etapami. Zechcemy je wpisać do przyszłorocznego budżetu województwa. Myślę, że w drugiej połowie 2007 r. inwestycję będzie można rozpocząć.
Ośrodek miałby powstać w ciągu 5 lat. W województwie lubelskim jest teraz jedna taka placówka - Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie. Ze względu na rosnącą liczbę chorych, czas oczekiwania na leczenie stale się wydłuża.
- Tylko na naświetlanie trzeba tam czekać nawet 3 miesiące - denerwuje się Jolanta Sprawka, prezes zamojskich "Amazonek”. - To stanowczo zbyt długo.
Czy lubelski i zamojski ośrodek nie będą ze sobą kolidować? - Na pewno nie - uważa marszałek Wojtas. - One mogą się znakomicie uzupełniać.
W poradni onkologicznej przy szpitalu "papieskim” zarejestrowanych jest 3 tys. pacjentów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!