sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Reforma edukacji w Zamościu. Jakie będą zmiany?

Dodano: 5 lutego 2017, 16:02
Autor: ask

Szkoła Podstawowa nr 6 zostanie przekształcona ze szkoły sześcioklasowej w szkołę ośmioklasową
Szkoła Podstawowa nr 6 zostanie przekształcona ze szkoły sześcioklasowej w szkołę ośmioklasową (fot. Google Street View)

Jako jeden z pierwszych samorządów w regionie miasto Zamość wysłało do zaopiniowania kuratorowi oświaty uchwałę intencyjną dotyczącą reformy edukacji.

We wrześniu rozpoczyna się reforma oświaty, która doprowadzi do likwidacji gimnazjów i zastąpienia ich przez ośmioletnie podstawówki i czteroletnie gimnazja. Samorządy będące organami prowadzącymi szkół muszą teraz podjąć uchwały w sprawie dostosowania sieci szkolnej do nowego ustroju i przekazać je do zaopiniowania kuratorom oświaty (jego głos będzie wiążący) oraz związkom zawodowym (stanowiącym głos doradczy).

Kuratorzy na zapoznanie się z materiałami i wydanie opinii będą mieli 21 dni. Jeśli wydadzą opinię pozytywną to JST do 31 marca będą miały czas na podjęcie uchwały ostatecznej.

– Czekamy na odpowiedź ze spokojem. Rozmawialiśmy już na temat reformy z kuratorem oświaty. Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że reforma nie będzie nam straszna, bo mamy bardzo dobry układ szkół – mówi Andrzej Zastąpiło, wiceprezydent Zamościa.

W Zamościu działa sześć zespołów szkół składających się ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Z mocy prawa zostaną one przekształcone w ośmioklasowe podstawówki. Jedyna samodzielna szkoła podstawowa (nr 6) zostanie przekształcona ze szkoły sześcioklasowej w szkołę ośmioklasową. Z kolei samodzielne, ale funkcjonujące w tym samym budynku co SP nr 2, Gimnazjum nr 2 zostanie włączone do szkoły podstawowej.

– Dzięki takiemu rozwiązaniu wszyscy nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni gimnazjum nr 2 staną się pracownikami szkoły podstawowej nr 2 – zapowiada Zastąpiło. – Prognozujemy, że zwolnień nie powinno być także w dotychczasowych zespołach szkół. Być może niektórzy nauczyciele będą uczyli jednak w oparciu o zmniejszoną liczbę godzin.

Innym rozwiązaniem może być przejście niektórych nauczycieli w stan nieczynny, czyli pobieranie pensji nie pracując i czekając na zmianę sytuacji. – A ta ma nastąpić już za dwa lata, kiedy w szkołach średnich pojawi się zdublowany rocznik. Wtedy konieczne będzie najprawdopodobniej zwiększenie etatów – prognozuje wiceprezydent.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 lutego 2017 o 06:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Prognozujemy, że zwolnień nie powinno być także w dotychczasowych zespołach szkół. Być może niektórzy nauczyciele będą uczyli jednak w oparciu o zmniejszoną liczbę godzin." Zmniejszona liczba godzin = mniejsza pensja. Nikt tego nie wie ??? Śmiechu warte...
Rozwiń
Gość
Gość (6 lutego 2017 o 06:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Innym rozwiązaniem może być przejście niektórych nauczycieli w stan nieczynny, czyli pobieranie pensji nie pracując i czekając na zmianę sytuacji. – A ta ma nastąpić już za dwa lata, kiedy w szkołach średnich pojawi się zdublowany rocznik. Wtedy konieczne będzie najprawdopodobniej zwiększenie etatów – prognozuje wiceprezydent." W stan nieczynny (jeśli nawet) to TYLKO NA PÓŁ ROKU. A wg prognoz PANA WICEPREZYDENTA sytuacja ma się zmienić ZA DWA LATA. To taki mały szczegół...
Rozwiń
Gość
Gość (5 lutego 2017 o 22:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"We wrześniu rozpoczyna się reforma oświaty, która doprowadzi do likwidacji gimnazjów i zastąpienia ich przez ośmioletnie podstawówki i czteroletnie gimnazja" ???? Petru chodził do czteroletniego gimnazjum ;) Ale chyba chodzi o czteroletnie LO ? :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!