poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Rewizor prostuje, niewidomi ripostują

  Edytuj ten wpis

Proszę o sprostowanie artykułu z dnia 3.10.2001 pt. "Samowolka rewizora z Hrubieszowa”. Przedstawione w nim fakty nie są zgodne z prawdą oraz obowiązującymi przepisami Państwowej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji, które nas - rewizorów dotyczą - czytamy w piśmie, jakie do naszej zamojskiej redakcji skierowała hrubieszowska firma "Karnet”, której dotyczył przywoływany artykuł. Przypomnijmy, że opisaliśmy w nim skargę pasażerek PPKS w Hrubieszowie, które będąc inwalidkami drugiej grupy uznały, że przysługuje im prawo do przejazdów z opiekunami, a tego nie uwzględnił jeden z kontrolerów "Karnetu”.

W sprostowaniu czytamy dalej: "Zaznaczamy, że inwalidzi z drugą grupą nie są niezdolni do samodzielnej egzystencji, a w związku z tym nie przysługuje im przewodnik, ani też opiekun. Dlatego też pasażer okazujący legitymację z wpisaną II grupą inwalidzką Polskiego Związku Niewidomych nie może mieć przewodnika. Artykuł 12, ustęp 2 Ustawy O Emeryturach i Rentach Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17. 02. 1998 roku Dziennik Ustaw nr 162 mówi, o całkowitej niezdolności do pracy. Natomiast przy I grupie istnieje zapis o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dlatego też uważamy, że mamy rację.” Pod pismem podpisali się Jan Szurakiewicz i Bogusław Włosowski, szefowie hrubieszowskiej firmy "Karnet”.
Tymczasem przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych, na których opinie powoływaliśmy się opisując zaistniałe sytuacje nadal twardą stoją na swoim stanowisku, twierdząc, że każdy członek ich organizacji, uznany za inwalidę pierwszej bądź drugiej grupy ma prawo do korzystania z pomocy przewodnika we wszystkich środkach lokomocji. - W świetle obowiązującego nas prawa ktoś, kto ze względu na wady narządu wzroku uznawany jest za inwalidę jednej z grup i zostaje członkiem PZN, powinien być uznawany za osobę ociemniałą, bądź niewidomą, a więc niepełnosprawną, a takiej przysługuje przewodnik. Z kolei biorąc pod uwagę przepisy ustawy zawarte w Dzienniku Ustaw nr 54 z 1992 stwierdzamy, że opiekunowie mogą podróżować bezpłatnie zarówno autobusami, jak i pociągami - usłyszeliśmy od Józefa Goryczki, szefa PZN w Zamościu. - Właśnie dziś wróciłem ze szkolenia, podczas którego te kwestie były nam po raz kolejny przedstawiane. Dowiedziałem się m.in., że dyrektor PPKS w Warszawie, biorąc pod uwagę wszystkie te zasady uwzględnia prawo osób niewidomych do podróżowania z przewodnikiem. Sprawa ta była już zresztą przez niego konsultowana z wojewodą i ministerstwem. Nie rozumiem więc dlaczego w niewielkim mieście, jakim jest Hrubieszów prawo jest interpretowane w zupełnie inny sposób. (AK)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!