środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Rogów: Nie wszyscy zadowoleni z poszukiwania gazu łupkowego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 czerwca 2011, 17:04

Na jesieni zeszłego roku firma Geofizyka Toruń szukała gazu m.in. w gminie Grabowiec. Teraz będą wie
Na jesieni zeszłego roku firma Geofizyka Toruń szukała gazu m.in. w gminie Grabowiec. Teraz będą wie

Nie wszyscy są zadowoleni z badań sejsmicznych oraz odwiertów, które pozwolą znaleźć złoża gazu łupkowego. Dziś delegacja mieszkańców z gminy Grabowiec jedzie do Warszawy na spotkanie z francuskim europosłem José Bové. Francuz znany jest z wielu aktów nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Na jesieni zeszłego roku firma Geofizyka Toruń na zlecenie amerykańskiej spółki Chevron szukała gazu m.in. w gminie Grabowiec. Najpierw rozciągnęli kable sejsmiczne, później przyjechały na miejsce wibrosejsy (samochody przewożące urządzenia do wzbudzania fal sejsmicznych).

Po przeanalizowaniu wyników badań zapadła decyzja: W Rogowie Kolonii trzeba wykonać odwiert próbny.

Podczas spotkania z mieszkańcami wioski, w którym wzięli również udział przedstawiciele samorządu gminnego – przedstawiciele spółki Chevron przedstawili koncepcję i zapoznali zebranych z technologią planowanych prac. Ale nie wszyscy mieszkańcy cieszą się z poszukiwań.

– Bo mamy wątpliwości co do bezpieczeństwa ekologicznego metod wydobycia – mówi pan Zbigniew z Grabowca, który dzisiaj wraz z delegacją mieszkańców tej gminy wybiera się do Warszawy na spotkanie z europosłem José Bové z frakcji Zieloni-Wolny Sojusz Europejski oraz francuskimi dziennikarzami. – Zwrócimy się do pana Bové o pomoc.

Znajomy pana Zbigniewa opowiada, że po zeszłorocznych badaniach sejsmicznych w niektórych studniach woda zrobiła się czarna, przez co stała się niezdatna do picia.

– W kilku domach puściły fundamenty i popękały ściany – dodaje kolejny gospodarz. Mężczyźni zwracają uwagę, że poszkodowani są bezsilni. – Proponowane przez firmę poszukującą gazu rekompensaty są niskie, a w tym tygodniu znowu chcą ściągnąć tzw. tupacze (samochody przewożące urządzenia do wzbudzania fal sejsmicznych – red.) – opowiada pan Zbigniew.

Mieszkańcom nie podoba im się również to, że platforma wiertnicza ma stanąć blisko zabudowań.

– Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, ale z drugiej strony to wielka szansa dla naszej gminy – mówi Tadeusz Goździejewski, wójt gminy Grabowiec, który uczestniczył w spotkaniu z mieszkańcami Rogowa i Rogowa Kolonii. I twierdzi, że znalazł się między młotem a kowadłem.

Według niego w promieniu 250 m od planowanego odwiertu jest 6 gospodarstw.

– Mieszkańcy obawiają się m.in. hałasu, nie wiedzą jak mają być zagospodarowywane odpady. Ale wierzę, że uda się osiągnąć porozumienie – mówi wójt.

– Liczymy na opinie polskich naukowców dotyczące ewentualnych zagrożeń dla ludzi i środowiska. Na pewno przecięłyby spekulacje.

Geofizyka wypłaciła gminie odszkodowania za zniszczone drogi oraz popękane ściany w remizie strażackiej w miejscowości Siedlisko.

Dwóch gospodarzy nadal czeka na rekompensaty za zniszczone budynki, a jeden za pogorszenie jakości wody w studni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Radek
Mirek
zenek
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Radek
Radek (11 sierpnia 2011 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i głośno się zrobiło, pytanie czy to dopiero początek, czy manipulacja... Relacja naocznego świadka z gminy Rogów : extremeconcept.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=95:trujaca-technologia&catid=1:latest-news&Itemid=18 Tymczasem geofizyka zaczęła płacić za szkody pomimo "niewinności"
Rozwiń
Mirek
Mirek (15 czerwca 2011 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiadomo, że będzie się niszczyło środowisko. Ale jest bardziej pewne, że Polska będzie musiała kupić ten "swój" gaz bo nie jest jej. Polska ma tylko 1/4 koncesji na ten gaz. Wałęsa sprzedał Polskę.
Rozwiń
zenek
zenek (15 czerwca 2011 o 16:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
proponuję zobaczyć film GasLand ....
Rozwiń
zenek
zenek (15 czerwca 2011 o 16:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
proponuje zobaczyć film GasLand ......
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!