niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Rogóźno: Mieszkańcy będą protestować, nie chcą odpadów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lipca 2011, 09:37

 (Archiwum)
(Archiwum)

Mieszkańcy podtomaszowskiego Rogóźna nie chcą pod oknami swoich domów zakładu zagospodarowania odpadów. Jutro wybierają się do Lublina. Będą protestować przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim.

Inwestycja ma kosztować 30 mln zł. Miasto otrzyma na 26 mln zł dofinansowania z RPO Województwa Lubelskiego, resztę – zgodnie z przyjętym porozumieniem – dołożą sprawiedliwie pozostałe samorządy z powiatu. Pozwolenie na budowę wydał starosta tomaszowski.

– Odwołanie można złożyć jedynie u wojewody, dlatego zechcemy spotkać się z panią Genowefą Tokarską i przekonać ją, że lokalizacja zakładu jest chybiona – powiedział nam Ryszard Kramarczuk z Rogóźna, który stoi na czele Stowarzyszenia Zielona Dąbrowa.

Dlaczego? – Bronimy Obszaru Natura 2000, na którym żyje wiele zagrożonych wyginięciem ptaków, płazów, gadów itp. – mówi Kramarczuk. – Drogą, którą mają być dowożone śmieci z całego powiatu nasze dzieci chodzą do szkoły. Kto zapewni im bezpieczeństwo? Do tego działki budowlane stracą na wartości.

Leżące za rogatkami miasta Rogóźno jest sypialnią Tomaszowa. – Jest tu i spokojnie, i czysto, dlatego nie możemy zrozumieć, dlaczego ktoś chce nas na siłę uszczęśliwiać i funduje nam takie "kwiatki” – denerwuje się pani Maria.

Przypomina, że pomysł wybudowania w ich wiosce zakładu pojawił się w latach 90. Były protesty, zbieranie podpisów, itp.

Manifestacja w Lublinie

Mieszkańcy nie zamierzają zasypiać gruszek w popiele, stąd zapowiedź jutrzejszej manifestacji w Lublinie. – To ich prawo, my jednak wierzymy, że uda się nam zrealizować inwestycję i rozwiązać problem, który daje się nam wszystkim we znaki – powiedział nam Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.

Przypomina, że półtora roku temu zamknięto pękające w szwach wysypisko śmieci przy ul. Łaszczowieckiej (miasto otrzyma na jego rekultywację 4 mln zł ze środków unijnych – red.). Śmieci z miasta trzeba wywozić w inne rejony Lubelszczyzny. To kosztuje. – Jedynym rozwiązaniem jest budowa nowoczesnego zakładu zagospodarowania odpadów – twierdzi Żukowski. – Trzeba zaznaczyć, że zakład będzie oddalony od najbliższych zabudowań o ok. 900 m.

Za tydzień miasto ma przekazać marszałkowi województwa lubelskiego dokumentację. Budowa zakładu może ruszyć w połowie przyszłego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!