piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Rowerowa autostrada może ominąć Zamość. Prezydent protestuje

  Edytuj ten wpis

Za żenujące uznał prezydent Zamościa sytuacje związane z ustaleniem przebiegu tras rowerowych w ramach Programu Rozwoju Polski Wschodniej. Dlaczego? Bo na ich szlaku zabrakło Hetmańskiego Grodu. – Nic nie jest jeszcze przesądzone – usłyszeliśmy w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

– To chyba żart – dziwi się pan Tomasz, który na rowerze zjeździł Roztocze wszerz i wzdłuż. – To tak jakby ścieżka rowerowa przez Roztoczański Park Narodowy omijała Zwierzyniec.

Autostrada ma połączyć województwa podkarpackie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Ale wbrew wcześniejszym ustaleniom, na jej trasie nie zabrakło Zamościa.

Miasto protestuje, bo jak zapewnia prezydent Marcin Zamoyski w piśmie do minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, na wcześniejszych spotkaniach ustalono przebieg trasy z uwzględnieniem Perły Renesansu.

– Byliśmy pewni, że Zamość znajdzie się na szlaku – mówi Karol Garbula, podinspektor ds. komunikacji społecznej Urzędu Miasta Zamość.

"Jest rzeczą oczywistą, iż tylko turystyka rowerowa oparta na połączeniu atrakcji przyrodniczych z atrakcjami architektonicznymi jest w stanie spowodować, iż trasa taka będzie szlakiem często uczęszczanym” – napisał prezydent Zamościa przypominając, że co roku miasto odwiedza ponad 200 tys. turystów, w tym wielu nastawionych na aktywny wypoczynek.

Pominięcie w proponowanym przebiegu trasy miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO jest zdaniem Zamoyskiego niedopuszczalne.

Przypomnijmy, że wielki szlak rowerowy ma liczyć blisko 2 tys. km, a kosztować 50 mln euro, czyli ok. 200 mln zł (42,5 mln euro wyłoży Unia Europejska, 5 mln euro ma pochodzić z budżetu państwa, a resztę pokryją samorządy).

Inwestycja, która powinna ruszyć za dwa lata, zakłada również budowę infrastruktury. Chodzi m.in. o parkingi, serwisy i wypożyczalnie rowerów.

Na Lubelszczyźnie szlak ma rozpoczynać się od gminy Konstantynów k. Białej Podlaskiej i przebiegać ma przez Włodawę, Chełm, Krasnystaw, Izbicę, Nielisz, Sułów, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów do Suśca.

Leszek Bigos z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które odpowiada za inwestycję, zapewnia, że nic nie jest jeszcze przesądzone. – Do końca roku zostanie opracowane studium wykonalności projektu. Cały czas trwają konsultacje i kwestia przebiegu trasy jest otwarta – powiedział nam Bigos.

Warto upominać się o swoje. – Mamy nadzieje, że w ostatecznej wersji przebiegu trasy nasze miasto zostanie uwzględnione, co pozwoli turystom rowerowym bez problemu odwiedzać Hetmański Gród – usłyszeliśmy od Karola Garbuli.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kolka
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kolka
kolka (17 października 2010 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak nie może być,bo gdzie indziej rowerzyści zobaczą Króla Dawida ?. A chyba to jest najważniejszy obiekt bez względu w jakich kryteriach będziemy ten fakt rozpatrywać;kultury,religii czy etnografii.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!