wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

RPN szykuje sie do obchodów okrągłego jubileuszu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 sierpnia 2009, 12:11

Podczas wędrówki przez sosnowe, jodłowe i bukowe lasy można spotkać orlika krzykliwego, bociana czarnego, jelenia, a nawet rysia. Przy strumykach żeremia wybudowały bobry, na zwiedzających czeka też ostoja konika polskiego. Roztoczański Park Narodowy kończy w tym roku 35 lat.

– Uroczystości rozpoczną się 9 września od odsłonięcia po rewitalizacji Pomnika Pamięci Poległych Leśników– mówi Zdzisław Strupieniuk, dyrektor RPN.

Wykonany przez Bogdana Markowskiego monument na ścieżce edukacyjnej na Bukową Górę powstał w 1974 roku, czyli ma tyle samo lat, co RPN. A że panowały wówczas inne realia polityczne, dyrekcja postanowiła teraz "doposażyć” go w symbole patriotyczno-religijne i treści, których wcześniej nie można było uwzględnić.

Na pomniku pojawił się orzeł w koronie z liśćmi dębowymi, napis "Oddali życie za Polskę”, a przy latach podkreślających wkład leśników w walkę o wyzwolenie i niepodległość kraju (1939–1944) przybyła jeszcze jedna ważna data – rok 1956.

Centrum pomnika wyznaczone zostało punktem przecięcia dwóch ścieżek. W ten sposób powstał widziany z lotu ptaka symbol krzyża, który podkreślają głazy narzutowe.

Na Bukową Górę prowadzi teraz ścieżka z kostki klinkierowej, a przed nową bramą położono kostkę drewnianą. Wkrótce pojawi się tam granitowa rzeźba stylizowanego konika polskiego, który jest symbolem parku. Zaprojektowała ją Dąbrówka Tyślewicz z Gdańska. Dzieło, które artystka wykonała wspólnie z Leszkiem Barowiczem, jest już gotowe.

Uroczystości jubileuszowe potrwają trzy dni. Mszę świętą w kaplicy na wyspie odprawi ks. bp Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Zaplanowano prezentację wydawnictwa "Aleksandra Wachniewska – malarka Roztocza” oraz widowisko słowno-muzyczne poświęcone artystce w 20 rocznicę jej śmierci.

– Na uwagę zasługuje premierowy pokaz "Drzewa” Wiesława Myśliwskiego Fundacji Kresy 2000 z udziałem aktorów scen warszawskich i lubelskich – mówi Tadeusz Grabowski z RPN. – Widowisko zaprezentowane zostanie w plenerze pod starym jaworem we Floriance.

Wśród aktorów zobaczymy m.in. Alicję Jachiewicz, Magdalenę Warzechę, Zbigniewa Dziducha, Tomasza Mędrzaka, Zdzisława Wardejna oraz Stefana Szmidta.

Przewidziano również m.in. prezentację Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody, która działa 25 lat konferencję naukową "Ochrona dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Roztocza”, nie zabraknie odznaczeń państwowych i resortowych.

Żyją w roztoczańskich lasach

Na terenie RPN występują wszystkie typowe zwierzęta leśne: jeleń, sarna, dzik, wilk, lis, borsuk, kuna, a nad wodami wydra. Okresowo spotyka się łosia i rysia. Liczne są owadożerne ssaki chronione (ryjówki), gryzonie z rodziny pilchowatych (orzesznica, popielica), a także nietoperze. Z gadów natknąć się można na zaskrońca, żmije zygzakowatą oraz żółwia błotnego, z płazów liczne są traszki, kumaki, grzebiuszka, rzekotka oraz żaby zielone i brunatne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!