niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Wszystko wskazuje na to, że pod względem wykrytych u zwierząt ognisk wścieklizny ten rok będzie na Zamojszczyźnie rekordowy. Tajemnicą poliszynela jest, że największymi roznosicielami tej niebezpiecznej choroby są lisy. Myśliwi wydali im wojnę.

W tej chwili na całej Zamojszczyźnie specjalnym nadzorem objętych jest jeszcze kilkanaście gmin. Najwięcej przypadków tej niebezpiecznej choroby wykryto w tym roku w powiecie tomaszowskim. Do tej pory było ich już 62. Chorują głównie lisy (52 przypadki). Szacuje się, że w ciągu ostatnich trzech lat populacja lisa rudego wzrosła prawie trzykrotnie. Dość powiedzieć, że jeszcze dziesięć lat temu na terenie powiatu tomaszowskiego nie wykryto ani jednego ogniska wścieklizny. Dwa lata temu było ich 12, a w zeszłym już 54. - W dalszym ciągu prowadzona jest akcja odstrzału lisa zarówno na terenach zapowietrzonych, jaki wolnych - mówi Dominik Wojtuch, łowczy okręgowy z Zamościa. - Większość kół łowieckich premiuje swoich myśliwych, fundując za każdego ustrzelonego lisa nagrodę pieniężną albo amunicję.
W tym roku na terenie powiatu tomaszowskiego wściekliznę wykryto także u 5 kotów, 3 psów, borsuka i kuny. Nie tak dawno w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Tomaszowie Lub. przeprowadzono, przy współudziale przedstawicieli Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu, szkolenie myśliwych z kół łowieckich działających na terenie powiatu tomaszowskiego. Powiatowy lekarz weterynarii wydał decyzję nakazującą odstrzał sanitarny lisów i innych zwierząt roznoszących wściekliznę. - Zależy nam, aby wszyscy mieszkańcy naszego powiatu z terenów zagrożonych wścieklizną zdali sobie sprawę z tego, że jest to niebezpieczna choroba - powiedział Dziennikowi Jan Waga, powiatowy lekarz weterynarii w Tomaszowie Lub. - Muszą też ściśle przestrzegać rozporządzeń, wydawanych przez wojewodę lubelskiego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!