piątek, 24 listopada 2017 r.

Zamość

Rusza skup

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2002, 20:15
Autor: (lew)

Na razie tylko jedna firma w naszym regionie prowadzi interwencyjny skup zbóż z dopłatami. Skup pełną parą powinien ruszyć w przyszłym tygodniu, choć nie wiadomo jeszcze, czy wszystkim firmom, które podpisały z Agencją Rynku Rolnego umowy, uda się zdobyć kredyty na jego prowadzenie.

– Skup rozpoczęliśmy 16 lipca – mówi Jan Skóra, prezes zarządu Triticarr w Krupcu koło Krasnegostawu, firmy, która pierwsza przystąpiła do interwencyjnego skupu. – Przyjęliśmy ok. 1,2 tys. ton zboża. Jakość jest w tym roku bardzo dobra.
Przed elewatorem zbożowym w Krupcu nie ma na razie kolejek. Na zapłatę rolnicy czekają dwa tygodnie.
– Korzystając z elewatorów w Zamościu, Tuczapach i Lubyczy Królewskiej zamierzamy skupić 11 tys. ton pszenicy z dopłatami oraz 7 tys. ton pszenicy o obniżonych parametrach jakościowych. W Tuczapach prowadzony będzie dodatkowo skup pszenicy paszowej. Zamierzamy przyjąć 4 tys. ton – mówi Janusz Hałas, wiceprezes zarządu Zamojskich Zakładów Zbożowych.
Wszystko wskazuje na to, że zamojska firma ruszy ze skupem od jutra. Na razie zboże będzie można sprzedać
w Zamościu i Tuczapach, a od 1 sierpnia w Lubyczy. Do interwencyjnego skupu przymierza się 30 firm. Zasady mają być takie same jak w roku ubiegłym, ceny trochę niższe. Za tonę pszenicy rolnicy otrzymają 440 zł (plus 3 proc. VAT), żyta – 325 zł (plus 3 proc. VAT). Dopłaty z ARR będą wynosiły odpowiednio w lipcu i sierpniu – 110 i 75 zł, we wrześniu – 120 i 80 zł oraz 130
i 85 zł w październiku. – Na zbożu rolnicy nie zrobią w tym roku żadnego interesu – twierdzi Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. – Za otrzymane pieniądze nie zdołają nawet odtworzyć produkcji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!