wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Rusza skup

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2002, 20:15
Autor: (lew)

Na razie tylko jedna firma w naszym regionie prowadzi interwencyjny skup zbóż z dopłatami. Skup pełną parą powinien ruszyć w przyszłym tygodniu, choć nie wiadomo jeszcze, czy wszystkim firmom, które podpisały z Agencją Rynku Rolnego umowy, uda się zdobyć kredyty na jego prowadzenie.

– Skup rozpoczęliśmy 16 lipca – mówi Jan Skóra, prezes zarządu Triticarr w Krupcu koło Krasnegostawu, firmy, która pierwsza przystąpiła do interwencyjnego skupu. – Przyjęliśmy ok. 1,2 tys. ton zboża. Jakość jest w tym roku bardzo dobra.
Przed elewatorem zbożowym w Krupcu nie ma na razie kolejek. Na zapłatę rolnicy czekają dwa tygodnie.
– Korzystając z elewatorów w Zamościu, Tuczapach i Lubyczy Królewskiej zamierzamy skupić 11 tys. ton pszenicy z dopłatami oraz 7 tys. ton pszenicy o obniżonych parametrach jakościowych. W Tuczapach prowadzony będzie dodatkowo skup pszenicy paszowej. Zamierzamy przyjąć 4 tys. ton – mówi Janusz Hałas, wiceprezes zarządu Zamojskich Zakładów Zbożowych.
Wszystko wskazuje na to, że zamojska firma ruszy ze skupem od jutra. Na razie zboże będzie można sprzedać
w Zamościu i Tuczapach, a od 1 sierpnia w Lubyczy. Do interwencyjnego skupu przymierza się 30 firm. Zasady mają być takie same jak w roku ubiegłym, ceny trochę niższe. Za tonę pszenicy rolnicy otrzymają 440 zł (plus 3 proc. VAT), żyta – 325 zł (plus 3 proc. VAT). Dopłaty z ARR będą wynosiły odpowiednio w lipcu i sierpniu – 110 i 75 zł, we wrześniu – 120 i 80 zł oraz 130
i 85 zł w październiku. – Na zbożu rolnicy nie zrobią w tym roku żadnego interesu – twierdzi Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. – Za otrzymane pieniądze nie zdołają nawet odtworzyć produkcji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!