czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Bezduszne wybicie siedemdziesięciu chronionych gołębi zarzucają ornitolodzy władzom Zamościa. Uśmiercone ptaki zostały zjedzone przez egzotyczne zwierzęta z miejscowego zoo. Obrońcy praw zwierząt domagają się ukarania winnych barbarzyństwa.

Przed tygodniem w Wydziale Gospodarki Mieszkaniowej, Ochrony Środowiska i Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta Zamość zapadła decyzja: wyłapać gołębie. Dlaczego? – Jakieś takie pokulone były, no i brudziły niemiłosiernie – tłumaczył nam wczoraj szef tego wydziału Roman Kozak. Wyrok zapadł, a wykonanie zadania zlecono firmie zajmującej się utrzymaniem porządku w mieście. – Wszystko odbyło się humanitarnie, zgodnie z prawem, po konsultacji z inspekcją weterynaryjną – zapewnił nas Kozak.
Ale ornitolodzy są innego zdania. Ptaki zostały uśmiercone i przekazane do zamojskiego zoo. Tam, jako karma, zniknęły w żołądkach egzotycznych zwierząt.
– To ewidentne złamanie Ustawy o ochronie zwierząt – nie ma wątpliwości Wojciech Muza z Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. – Decyzji o uśmierceniu zwierząt nie może podjąć nikt z Urzędu Miasta. Może to zrobić jedynie powiatowy lekarz weterynarii.
Ale ten, jak twierdzi, nic o tym nie wiedział. – Nie wiem, kto podjął taką decyzję i nie będę jej komentował. Tak czy inaczej inspekcja weterynaryjna nic do tej sprawy nie ma – stwierdził Przemysław Pogudź, powiatowy lekarz weterynarii w Zamościu. – Pewne jest natomiast, że gołębie, które opanowały zamojską Starówkę, ale także inne rejony miasta, nie są ptakami chronionymi. To po prostu zdziczała forma gołębia domowego, który wymknął się spod kontroli hodowców.
– Bzdura – ripostuje Przemysław Stachyra, ornitolog z Roztoczańskiego Parku Narodowego. – To miejska forma gołębia skalnego, tzw. gołąb miejski. Podlega on całkowitej ochronie. Konsultowałem się w tej sprawie ze specjalistą, który zajmuje się gołębiami w Warszawie. Jest zszokowany tym, co się stało w Zamościu. To przestępstwo.
Skąd w ogóle wziął się pomysł, żeby pozbyć się ptaków? – Od lat na każdej sesji, na każdej komisji, na każdym zebraniu mieszkańców mówiono nam, żeby zrobić z tymi gołębiami porządek. No to zrobiliśmy – ucina Kozak. – To był zwyczajny odłów sanitarny.
Ale prof. Teresa Liszcz, była senator i promotor Ustawy o ochronie zwierząt, mówi co innego. – Możliwość eutanazji dopuszczalna jest tylko wtedy, gdy zwierzęta zagrażają bezpieczeństwu ludzi albo gdy cierpią – tłumaczy. – W tym wypadku nie było żadnej z tych okoliczności. Uśmiercenie zamojskich gołębi to ewidentne przestępstwo.
– Powiatowy lekarz weterynarii powinien w trybie natychmiastowym zawiadomić organy ścigania – zaznacza Muza. – Urzędnikowi, który podjął tę decyzję grozi od roku do dwóch lat więzienia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!