poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Są inwestorzy zainteresowani odtworzeniem sukiennic w Tomaszowie Lubelskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 marca 2010, 12:10
Autor: Bogdan Nowak

Inwestorzy chcą odtworzyć hale targowe, które jeszcze w latach 70. ub. wieku stały w centrum Tomaszowa Lub. Władze miasta nie jednak są do pomysłu przekonane. Zamierzają go skonsultować z mieszkańcami.

– Jeszcze nie wiadomo kiedy i w jakiej formie będą te konsultacje prowadzone – mówi Tadeusz Żółkiewski, wiceburmistrz Tomaszowa Lubelskiego. – Decyzję podejmie burmistrz. Chcemy po prostu zapytać mieszkańców czy taki pomysł im się podoba. Potem zobaczymy, co dalej.

Jeszcze przed wojną zabudowa Tomaszowa była niemal wyłącznie drewniana. Rynek ciasno otaczały kryte gontem, charakterystyczne domy podcieniowe.

W środku miejscowego rynku znajdowało się pięć rzędów kramów żydowskich, poprzecinanych bardzo wąskimi przejściami.

W latach 1925-1928 (w części zachodniej rynku) wzniesiono z piaskowca, przywiezionego z okolic Józefowa, dwie identyczne hale targowe (każda na rzucie litery "L”).

Były one parterowe, z arkadowymi podcieniami, przykryte z wysokimi dachami tzw. krakowskimi, z charakterystycznymi nadbudówkami w narożach. Przypominały krakowskie sukiennice i były ozdobą przedwojennego miasta.

Jednak po wojnie budynków nie remontowano. Wyglądały coraz bardziej obskurnie. Na początku lat 70. zostały zburzone, a obok wybudowano największe w mieście… rondo.

Miłośnicy Tomaszowa Lubelskiego od lat chcą hale odtworzyć. Taki pomysł miał m.in. Czesław Kostykiewicz, znany architekt, członek Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego. Idea trafiła na podatny grunt.

– Miasto nie ma pieniędzy na taką inwestycję – zastrzega wiceburmistrz Żółkiewski. – Jednak zgłosili się prywatni inwestorzy, którzy podjęliby się tego zadania. Naprawdę warto to rozważyć.

Taka inwestycja pochłonie co najmniej kilka milionów złotych.

Tomaszowianie, z którymi rozmawialiśmy, uważają, że to dobry pomysł.

– Podoba mi się ten projekt – mówi Andrzej Kusz. – Na pewno powstaną tam jakieś sklepy, galerie… To jest potrzebne. Myślę ruch pojazdów nie powinien być w tym miejscu zakłócony.

– Wyburzenie tych budynków w latach 70 było błędem – dodaje 50-letni mieszkaniec Tomaszowa Lub. – Ale wtedy stawiało się na źle pojętą nowoczesność. Dawne, pożydowskie i zaniedbane hale jakoś się w nią… nie wpisywały. Teraz trzeba ten błąd naprawić.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ico
egoMO
~jurek~
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ico
ico (31 marca 2010 o 23:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
poza tym,ze w tyszowcach więcej buraków niż ludzi to nie wiem po co jechać do tyszowiec. kamienice napewno przydałyby się min by zainteresować tym turystów. a jak beda turyści będzie się coś kręcić i przez to Tomaszów zyska dużo.
Rozwiń
egoMO
egoMO (31 marca 2010 o 17:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jako stary mieszkaniec Tomaszowa uważam, że [size=4][color="#FF0000"]hale targowe muszą być koniecznie odtworzone[/color], by przywrócić miastu twarz i by nabrało swojego niepowtarzalnego charakteru.[/size] Nigdy nie pochwalałem ich pochopnego wyburzenia. No cóż, zburzono je, ale najwyższy czas, by naprawić błąd poprzedników. Wyburzenie dało jednak możliwość dostosowania odbudowy do obecnych potrzeb i odpowiedniego wkomponowania w obecną strukturę zabudowy. Obiekty winne być wykonane wg. bieżącej technologii, trwałych elementów i w pełni funkcjonalnie zaprojektowane oraz ze wszystkimi niezbędnymi instalacjami. Do dwu kondygnacji nadziemnych należy uwzględnić wykonanie odpowiednio funkcjonalnego podpiwniczenia (jest taka możliwość i potrzeba). Jeden obiekt winien pełnić funkcję nowoczesnego handlu, drugi zaś winien mieścić muzeum, instytucje turystyczne, informacji, sklepik z pamiątkami, galerie, kawiarenkę (punkt gastronomiczny) z ciekawym miejscem widokowym ...
Należy to wszystko bardzo dobrze przemyśleć, a obiekty te będą przydatne i stanowić będą wielką ozdobę miasta z prawie 400-letnią historią zapoczątkowaną przez hetmana Jana Zamoyskiego.
Mam nadzieję, że tak się stanie, bo jest przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Rozwiń
~jurek~
~jurek~ (31 marca 2010 o 16:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tomaszów to straszne zadupie i nic tego nie zmieni!! Zapraszam do Tyszowiec, tam jest o wiele ciekawiej!!!
Rozwiń
b
b (31 marca 2010 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czyje były?
Rozwiń
r.k
r.k (31 marca 2010 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dawne, pożydowskie i zaniedbane hale ... Panie redaktorze tomaszowskie hale nigdy nie były żydowskie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!