poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Sądowa nauczka w Tomaszowie Lubelskim: Do handlu się nie wtrącać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 maja 2014, 19:30
Autor: Dominik Smaga

Czas pracy sklepów i lokali gastronomicznych nie będzie już regulowany miejską uchwałą. Sąd uznał, że jest niezgodna z prawem

Uchwała regulująca godziny handlu i konsumpcji zapadła w tomaszowskiej Radzie Miasta już w 2007 r. Ale dopiero niedawno do sądu zaskarżył ją wojewoda lubelski po tym, jak na kuriozalne zapisy uchwały uwagę zwrócił mu właściciel sieci handlowej Biedronka.

Co było w uchwale? Radni postanowili, że sklepy detaliczne mogą być czynne nie dłużej, niż od godz. 6 do północy, bez względu na dzień tygodnia. Od 6 rano do 2 w nocy czynne mogły być restauracje, kawiarnie, bary, mała gastronomia oraz pijalnie piwa. Przez całą dobę czynne mogły być tylko te lokale gastronomiczne, które organizują imprezy zamknięte, jak np. wesela, a także dyskoteki i dancingi tudzież zakłady usługowe i sklepy na stacjach paliw.

Kierownicy lub właściciele wszystkich placówek zostali zobowiązani uchwałą do umieszczenia w widocznym miejscu informacji o czasie pracy i danych kierownika lub właściciela. A wszystkiego dopełniał paragraf mówiący, że ci, którzy naruszą te ograniczenia, podlegają karze grzywny.

- Uznaliśmy, że regulacje wprowadzone przez samorząd nie mieściły się w ustawowym upoważnieniu wynikającym z Kodeksu Pracy - mówi Cezary Widomski z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. W skardze do sądu prawnicy wojewody stwierdzili, że nie wiadomo, z jakich powodów radni podjęli taką uchwałę, bo nie wynikało to ani z samego dokumentu, który nie zawierał żadnego uzasadnienia, ani też z protokołu z obrad Rady Miasta.

Nieznane, zdaniem prawników wojewody są również powody zróżnicowania poszczególnych placówek i ustalenia, że jeśli w lokalu jest impreza zamknięta, to może on pracować dłużej, niż ten, który otwarty jest dla wszystkich. W skardze do sądu czytamy, że ograniczanie godzin handlu bez jakiegokolwiek uzasadnienia stanowi ograniczenie wolności działalności gospodarczej i kłóci się z Konstytucją RP.

Sąd zgodził się z tymi argumentami i unieważnił uchwałę. - Poprosiliśmy o uzasadnienie wyroku. Jeszcze nie zdecydowaliśmy, czy będziemy się odwoływać - komentuje Tadeusz Wagner, zastępca burmistrza Tomaszowa Lubelskiego. - Uważam, że samorząd powinien mieć wpływ na godziny handlu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: sąd Tomaszów Lubelski
pr
Gość
Aaa
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pr
pr (7 maja 2014 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie "rządzą markety" chłopcze, tylko - na szczęście - rządzi wolny rynek (niestety tylko częściowo). Od zakazu handlu po godzinie X jest tylko krok do godziny policyjnej po godzinie X. A to już u nas było.

Rozwiń
Gość
Gość (7 maja 2014 o 21:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czyli w Polsce tak naprawdę rządzą sieci marketów i już nawet się z tym nie kryją. 

Dużo lepiej jak rządzi wszystkim urzędnik i decyduje kiedy mamy kupować, iść spać, wstawać, ile pić i ile palić i ile jeść. Niech prowadzi nas oświecony urzędnik!

Rozwiń
Aaa
Aaa (7 maja 2014 o 20:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czyli w Polsce tak naprawdę rządzą sieci marketów i już nawet się z tym nie kryją. 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!