czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zamość

Samowolka rewizora z Hrubieszowa

  Edytuj ten wpis
Autor: Anna Szewc

Kilkoro pasażerów, korzystających z usług hrubieszowskiego PPKS zostało bezpodstawnie ukaranych przez kontrolera. Rewizor nie uwzględniając przepisów, przyznających osobom niepełnosprawnym ulgi na przejazdy, zmuszał ich do wykupienia biletów, a opornych karał wysokimi mandatami. Z kolei dyrektor PPKS z Hrubieszowa, lekceważąc te same przepisy odrzucał skargi rozgoryczonych klientów.

Z naszą redakcja skontaktowały się dwie poszkodowane mieszkanki Zamojszczyzny, które jeszcze w sierpniu zostały w niewłaściwy – ich zdaniem – sposób potraktowane przez rewizora hrubieszowskiej firmy „Karnet”, świadczącej usługi kontrolerskie na rzecz PPKS w Hrubieszowie.
Obie kobiety tego samego dnia podróżowały autobusami hrubieszowskiego przewoźnika. Obie w drogę wybrały się z opiekunkami, bowiem każda z nich, jako osoba niewidoma z drugą grupą inwalidzką, miała do tego prawo. Zgodnie z przepisami kobiety zakupiły u kierowcy bilety z 50-procentową zniżką dla siebie, natomiast towarzyszące im osoby jechały za darmo. Podczas kontroli rewizor zakwestionował takie rozwiązanie i nakazał kupno biletów dla opiekunek. Nie pomagały tłumaczenia, ani nawet fakt, że każda z pań miała przy sobie dokumenty zaświadczające o stopniu inwalidztwa. Kontroler był nieugięty. – Od lat podróżuję w ten sposób i dotąd nikt jeszcze nie potraktował mnie w podobny sposób – twierdzi jedna z poszkodowanych kobiet i zastrzegając sobie anonimowość przyznaje, że w efekcie wykupiła bilet dla opiekującej się nią córki, ale kilka dni później złożyła zażalenie w dyrekcji PPKS w Hrubieszowie. Druga z poszkodowanych odmówiła, za co została ukarana ponad stuzłotowym mandatem. Nie zapłaciła kary, otrzymała upomnienie, ale mimo to nie dała za wygraną i również poskarżyła się dyrekcji przedsiębiorstwa, skrupulatnie dokumentując przysługujące jej przywileje.
W połowie września PPKS przesłał do obu skarżących kontrolera kobiet pisma niemal identycznej treści. Marek Kamiński, szef przedsiębiorstwa wyjaśnia w nich, że II grupa inwalidzka, jaką obie posiadają, nie upoważnia ich do korzystania z przewodnika, bowiem takie prawo przysługuje „wyłącznie osobie niewidomej lub ociemniałej”.
– Osoba, która jest członkiem Polskiego Związku Niewidomych i ma przyznaną pierwszą bądź drugą grupę inwalidzką bez żadnych wątpliwości ma prawo do korzystania z przejazdów autobusami i pociągami pod opieką przewodnika – stanowczo stwierdza Zofia Dąbska z zamojskiego oddziału PZN. – Sam niepełnosprawny może korzystać z ulgi, natomiast jego opiekun, bez względu czy jest to człowiek, czy na przykład pies, podróżuje za darmo. O tym, że w hrubieszowskim PPKS jest rewizor, który nie honoruje tego przepisu, wiem, bo poszkodowane kontaktowały się z nami. Zastanawia jednak postawa dyrektora tej firmy, który chyba powinien orientować się w obowiązujących przepisach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!