Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

6 grudnia 2009 r.
18:26
Edytuj ten wpis

Sąsiedzi zbudowali im nowy dom

0 11 A A

Po pożarze czteroosobowa rodzina mieszkała w tunelu foliowym. Dzięki sąsiadom ma dach nad głową. Każdy dzielił się, czym mógł. Bo ogień zabrał Ciochom wszystko. – To mogło spotkać każdego z nas – mówią ludzie, którzy postawili pogorzelcom dom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Nie wiem, jak my się wszystkim odwdzięczymy – ociera łzy Danuta Cioch. W niedzielę oglądaliśmy jej nowy dom w Marysinie koło Zamościa, do którego się wprowadzała. Dwa pokoje, kuchnia, łazienka, przestronne poddasze.

– Zaraz po pożarze założyliśmy konto w banku, chodziliśmy od domu do domu prosząc o wsparcie. Nikt nie odmówił! – nie kryje podziwu Elżbieta Stąsiek-Witkowska ze Społecznego Komitetu Odbudowy Spalonego Domu.

Danuta Cioch i jej trzej synowie utrzymują się z niedużego gospodarstwa. Ich drewniany dom spłonął doszczętnie w sierpniu. Przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Matka i jej trzech synów zamieszkali w foliowym tunelu, gdzie wcześniej rosły warzywa. Wstawili tam podarowane meble i kuchenkę gazową. I nie wiedzieli, jak długo przyjdzie im tak żyć.

– Ale ludzie nie pozostali obojętni wobec tej tragedii, ruszyli z pomocą – mówi sołtys Władysław Bród.

– Dałem 100 złotych, bo na tyle było mnie stać – jeden z sąsiadów prosi o anonimowość. Dzięki takim datkom zebranym w Marysinie i okolicznych wsiach można było przystąpić do kopania fundamentów.

Tomaszowskie starostwo błyskawicznie wydało pozwolenie na budowę, wsparcia udzielili właściciele sklepów i składów budowlanych. – Wiem, co to bieda, ale nie chcę rozgłosu – mówi przedsiębiorca, który podarował cement.


– Cegły i piasek dostaliśmy za darmo, pustaki za pół ceny, nadleśnictwo za bezcen sprzedało drewno. Ktoś dał bojler, ktoś piec i kaloryfery, a jeszcze ktoś inny postarał się o okna – opowiada Anna Kucharska.

Ekipa budowlana pracowała za grosze. Nad wszystkim czuwał Jan Bukowski, miejscowy spec od budowlanki. Po jego okiem murarze uwinęli się w półtora miesiąca.

– To wspaniały przejaw miłosierdzia – uważa ks. Andrzej Puzon, dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, która również pomagała pogorzelcom.

– Na wiosnę trzeba jeszcze wytynkować ściany, pomyśleć o podłogach i schodach przy wejściu – dodaje Zbigniew Wrona, miejscowy radny.

Ze starego budynku ocalał jedynie obraz Matki Boskiej Fatimskiej. Nadpalony wisi w nowej kuchni. Została też tabliczka z numerem posesji: 13.

– To jednak szczęśliwa trzynastka – uważa Edward Cioch, syn pani Danuty. – Mamy nowy dom. Trudno o lepszy prezent na święta.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 grudnia 2009 o 20:30
Piękny gest ludzi, mało dzisiaj takich.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2009 o 13:35
FIXowi dom sie rozpadl? I nikt nie chce mu pomoc dlatego tu krytykuje bo zazdrosny
Avatar
FIX / 7 grudnia 2009 o 08:42
winiary napisał:
Lokalna społeczność celująco zdała egzamin z wrażliwości i zwykłego człowieczeństwa! Jesteście wielcy!

A z pomidorami to powinien zamieszkać jeden z komentatorów z tego forum, bo nie od dziś wiadomo, że z pomidorów właśnie robi się fixy knura


Po prostu głupiś kotku.
Avatar
FIX / 7 grudnia 2009 o 08:40
Gość napisał:
jakie jest prawdopodobienstwo ze sie rozpadnie parterowy dom? to nie 10 pietrowiec, zobacz jakie kontrukcje teraz buduja i jakos stoja, chociazby taki Burj Al Dubai, prawie kilometr w gore, o czym wogole mowa..
lepiej chyba mieszkac w domu niz namiocie na pomidory..


Oj no pewnie że się nie rozpadnie zaraz ! Po prostu szybko zazwyczaj znaczy niedokładnie,a co do "speców" w RP ...hm. Entuzjazm podzielam i cieszę się razem z obdarowanymi,ale żeby się nie okazało za pół roku czy rok że wszystko się sypie.No ale wtedy to już wszyscy zapomną o wielkiej sprawie tu opisywanej.


Oj no pewnie że się nie rozpadnie zaraz ! Po prostu szybko zazwyczaj znaczy niedokładnie,a co do "speców" w RP ...hm. Entuzjazm podzielam i cieszę się razem z obdarowanymi,ale żeby się nie okazało za pół roku czy rok że wszystko się sypie.No ale wtedy to już wszyscy zapomną o wielkiej sprawie tu opisywanej. rozwiń
Avatar
winiary / 7 grudnia 2009 o 08:39
Lokalna społeczność celująco zdała egzamin z wrażliwości i zwykłego człowieczeństwa! Jesteście wielcy!

A z pomidorami to powinien zamieszkać jeden z komentatorów z tego forum, bo nie od dziś wiadomo, że z pomidorów właśnie robi się fixy knura
Avatar
Gość / 7 grudnia 2009 o 08:30
FIX napisał:
Sam gnida jesteś ! Nikogo nie krytykuję a poddaję w wątpliwość jełopie !!! Naucz się czytać ze zrozumieniem.

jakie jest prawdopodobienstwo ze sie rozpadnie parterowy dom? to nie 10 pietrowiec, zobacz jakie kontrukcje teraz buduja i jakos stoja, chociazby taki Burj Al Dubai, prawie kilometr w gore, o czym wogole mowa..
lepiej chyba mieszkac w domu niz namiocie na pomidory..
Avatar
FIX / 7 grudnia 2009 o 08:09
raf napisał:
do fix: zwykla gnida jestes. jak smiesz krytykowac kogos za jego pomoc? moze sie pochwalisz jak ty tej rodzinie pomogles?


Sam gnida jesteś ! Nikogo nie krytykuję a poddaję w wątpliwość jełopie !!! Naucz się czytać ze zrozumieniem.
Avatar
raf / 7 grudnia 2009 o 08:03
do fix: zwykla gnida jestes. jak smiesz krytykowac kogos za jego pomoc? moze sie pochwalisz jak ty tej rodzinie pomogles?
Avatar
im / 7 grudnia 2009 o 08:00
Ludzie jednak mają serce. Wszystkiego dobrego dla darczyńców i obdarowanej rodziny.
Avatar
Gocha / 7 grudnia 2009 o 07:54
A ja miałam łzy w oczach jak to czytałam, najważniejsze jest ze są jeszcze tacy wspaniali ludzie i chca pomagac bo w naszej Polsce juz ciezko spotkac ludzi z sercem
Avatar
Gość / 8 grudnia 2009 o 20:30
Piękny gest ludzi, mało dzisiaj takich.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2009 o 13:35
FIXowi dom sie rozpadl? I nikt nie chce mu pomoc dlatego tu krytykuje bo zazdrosny
Avatar
FIX / 7 grudnia 2009 o 08:42
winiary napisał:
Lokalna społeczność celująco zdała egzamin z wrażliwości i zwykłego człowieczeństwa! Jesteście wielcy!

A z pomidorami to powinien zamieszkać jeden z komentatorów z tego forum, bo nie od dziś wiadomo, że z pomidorów właśnie robi się fixy knura


Po prostu głupiś kotku.
Avatar
FIX / 7 grudnia 2009 o 08:40
Gość napisał:
jakie jest prawdopodobienstwo ze sie rozpadnie parterowy dom? to nie 10 pietrowiec, zobacz jakie kontrukcje teraz buduja i jakos stoja, chociazby taki Burj Al Dubai, prawie kilometr w gore, o czym wogole mowa..
lepiej chyba mieszkac w domu niz namiocie na pomidory..


Oj no pewnie że się nie rozpadnie zaraz ! Po prostu szybko zazwyczaj znaczy niedokładnie,a co do "speców" w RP ...hm. Entuzjazm podzielam i cieszę się razem z obdarowanymi,ale żeby się nie okazało za pół roku czy rok że wszystko się sypie.No ale wtedy to już wszyscy zapomną o wielkiej sprawie tu opisywanej.


Oj no pewnie że się nie rozpadnie zaraz ! Po prostu szybko zazwyczaj znaczy niedokładnie,a co do "speców" w RP ...hm. Entuzjazm podzielam i cieszę się razem z obdarowanymi,ale żeby się nie okazało za pół roku czy rok że wszystko się sypie.No ale wtedy to już wszyscy zapomną o wielkiej sprawie tu opisywanej. rozwiń
Avatar
winiary / 7 grudnia 2009 o 08:39
Lokalna społeczność celująco zdała egzamin z wrażliwości i zwykłego człowieczeństwa! Jesteście wielcy!

A z pomidorami to powinien zamieszkać jeden z komentatorów z tego forum, bo nie od dziś wiadomo, że z pomidorów właśnie robi się fixy knura
Avatar
Gość / 7 grudnia 2009 o 08:30
FIX napisał:
Sam gnida jesteś ! Nikogo nie krytykuję a poddaję w wątpliwość jełopie !!! Naucz się czytać ze zrozumieniem.

jakie jest prawdopodobienstwo ze sie rozpadnie parterowy dom? to nie 10 pietrowiec, zobacz jakie kontrukcje teraz buduja i jakos stoja, chociazby taki Burj Al Dubai, prawie kilometr w gore, o czym wogole mowa..
lepiej chyba mieszkac w domu niz namiocie na pomidory..
Avatar
FIX / 7 grudnia 2009 o 08:09
raf napisał:
do fix: zwykla gnida jestes. jak smiesz krytykowac kogos za jego pomoc? moze sie pochwalisz jak ty tej rodzinie pomogles?


Sam gnida jesteś ! Nikogo nie krytykuję a poddaję w wątpliwość jełopie !!! Naucz się czytać ze zrozumieniem.
Avatar
raf / 7 grudnia 2009 o 08:03
do fix: zwykla gnida jestes. jak smiesz krytykowac kogos za jego pomoc? moze sie pochwalisz jak ty tej rodzinie pomogles?
Avatar
im / 7 grudnia 2009 o 08:00
Ludzie jednak mają serce. Wszystkiego dobrego dla darczyńców i obdarowanej rodziny.
Avatar
Gocha / 7 grudnia 2009 o 07:54
A ja miałam łzy w oczach jak to czytałam, najważniejsze jest ze są jeszcze tacy wspaniali ludzie i chca pomagac bo w naszej Polsce juz ciezko spotkac ludzi z sercem