Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

12 grudnia 2008 r.
18:41
Edytuj ten wpis

Schronisko zamknięte... "z powodu pomuwień”

0 9 A A

Fundacja miała pomagać potrzebującym, tymczasem podopieczni podnoszą, że byli okradani i zastraszani. Gdy powiadomili policję, szef ze swoją rodziną zwinął manatki i tyle go widzieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prowadzona przez Mirosława Liczbańskiego i jego żonę Fundacja "Ocalenie” działa od trzech lat w podhrubieszowskich Peresołowicach. Zajmują budynek byłej podstawówki, za który miesięcznie płacą gminie 200 złotych. Do wczoraj mieszkało tam 14 osób z Lubelszczyzny i Wraszawy.

W jednym stali domku

- To znaczy my na parterze, państwo Liczbańscy zajmowali piętro jak prominenci, choć wcześniej byli takimi samymi bezdomnymi, jak my - mówi Ewa Kłosiewicz.
Podopieczni nie zostawiają na swoich szefach suchej nitki. - Handlowali darowiznami: żywnością, środkami czystości, kocami i ręcznikami - twierdzi Mieczysław Klemanow.

Nie każdy mógł tam trafić. - Starali się przyjmować tylko rencistów lub emerytów, od których co miesiąc pobierali od 300 do 700 zł. Jeżeli ktoś poszedł na zewnątrz do pracy, zabierali mu bez pokwitowania połowę zarobku - podnosi Krzysztof Franczuk.
Nie dzielili się żywnością. - Dwie miednice wędlin zaniosłem na górę, same frykasy: boczek, szynka, polędwica, żeberka, to nic nam z tego nie dali. Dopiero jak zaczynała psuć się pasztetowa albo salceson, znosili na dół - opowiada Jan Grabowski.

Zarzutów jest więcej. - Dałem im do przechowania 600 zł. Nie oddali ani grosza. Rodzina przywiozła mi jedzenie, to zabrali do siebie. Później raz wydali mi jak psu kawałek kiełbasy - skarży się Kazimierz Okoniewski.

Dlaczego godzili się na takie traktowanie? - Bo jak ktoś się sprzeciwił, od razu go wyrzucali - mówi pani Ewa.

Koniec schroniska

W końcu powiadomili policję. - Wtedy zaczęli wywozić wszystko z piętra - opowiada Klemanow. - Zabrali nawet butlę gazową. W lodówce zostało kilka kawałków salcesonu i pasztetowa. Na koniec zaplombowali wszystko i odjechali. Gdyby wójt nam nie pomógł, zostalibyśmy bez światła, wody i ogrzewania.

W czwartek na śniadanie jedli pasztetową. Na obiad była ogórkowa, która została ze środy. Na kolację został salceson i trochę kiełbasy.

Gospodarz gminy Werbkowice jest zażenowany postępowaniem szefa fundacji, który faksem powiadomił go w środę o przeniesieniu jej siedziby i zamknięciu schroniska "z powodu oszczerstw i pomuwień ze strony podopiecznych i mieszkańców wsi Peresołowice” (pisownia oryginalna). - U nas na dole też wywiesił podobną kartkę - mówią bezdomni. - Zachowuje się jak Bóg i car w jednym. Sam jest założycielem, sam jest likwidatorem.

Gospodarzowi gminy też się to nie podoba. - Powinien najpierw zabezpieczyć miejsce swoim podopiecznym, protokolarnie przekazać obiekt i jako kapitan ostatni zejść z okrętu - mówi Lech Bojko.

Bezdomni nie zostaną sami

Mieszkańcy wioski nic nie mają do bezdomnych, ale ich szef wyraźnie im podpadł. - Bo traktował swoich podopiecznych gorzej niż zwierzęta - mówi mężczyzna, którego wczoraj spotkaliśmy w sklepie. - Gdy raz pojawił się tu bezdomny, wyprowadził go za fraki. Na drugi dzień ten starszy człowiek już nie mieszkał w szkole. - A przyszedł tylko po to, aby trochę porozmawiać - wtrąca ekspedientka, która widziała całe zajście.

Wczoraj w świetlicy wiejskiej władze gminy spotkały się z bezdomnymi i mieszkańcami Peresołowic. - Postaramy się znaleźć tym ludziom miejsce w innych ośrodkach, m.in. w Hrubieszowie, Zamościu i Puławach - mówi wójt Bojko. - Panie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej właśnie zbierają zapisy. Nie wyślemy ich na autobus, bo przecież nie mają pieniędzy, tylko podeślemy samochód służbowy. Nie myśmy zgotowali im taki los.

Po uzyskaniu pozytywnych ekspertyz w byłej szkole powstaną mieszkania socjalne.
Bezdomni próbują odnaleźć się w nowej sytuacji. - Szkoda, bo myśleliśmy, że uda się nam tu zostać, ale z tego, co wiemy, umowa dzierżawy budynku upływa za dwa miesiące i najprawdopodobniej nie zostałaby przedłużona - powiedział nam wczoraj Mieczysław Klemanow. - Mieliśmy plany. Jakoś byśmy się tu utrzymali. Kilku kolegów już odjechało. Naprawdę szkoda.

Gdzie jest szef fundacji?

Śledczy prowadzą postępowanie w kierunku przywłaszczenia mienia i działania na szkodę fundacji.

- Na razie nikomu nie postawiliśmy zarzutu - zastrzega Artur Kubik, szef Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie. - Trzeba będzie przesłuchać wielu świadków, w tym byłych podopiecznych, którzy teraz rozsiani są po całym kraju.
Trzeba też będzie dotrzeć do szefa fundacji, który przebywa najprawdopodobniej w okolicach Poznania, ale podopieczni mówią, że w czwartek widziany był w Werbkowicach.

Mirosław Liczbański nie ma sobie nic do zarzucenia. - Schronisko zostanie przeniesione - mówi.

Ale nie powiedział gdzie. Zapewnia za to, że rozliczy się z gminą.
• Gdzie pan teraz przebywa?
- Bardzo daleko.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
valkiria / 19 grudnia 2013 o 14:59

Hmh... Akurat "Pani Ewy" nie jest mi ani trochę żal... Może i nie powinnam tak pisać ale ona nie zasługuje na nic... Ktoś kto okrada i porzuca swoją rodzinę, swoje dzieci i lezie puszczać się na prawo i lewo a potem mówi jak jej źle i nie dobrze nie zasługuję na nic więcej i niech cieszy że jej ją tam wogóle chcieli. Jakoś zostawianie dwójki małych dzieci i starszej córki z ojcem alkoholikem jakoś jej nie przeszkadzało... To że córka musiała przejąć obowiązki w domu tak samo było jej na rękę...
To że najmłodszą córkę w wieku ok 8 lat od ku*ew, sz*at i dziw*k wyzywała też było fantastyczne...
Może to i wylewanie swoich żali publicznie ale sądzę, że tak zakłamanej, wyrachowanej i dwulicowej osobie nie można wierzyć.

Tak, tak może być dumna że cała trójka dobrze sobie radzi bez niej i żadne nie chce jej znać... 

Wybaczcie ale potrzeba wyrzucenia tego z siebie była większa.

 

Ps. Niech Pani Ewa lepiej powie jak to ona sprzedała wszystko co ukradła z domu. A potem jak przysłał "kochanym dzieciom" kartkę ze słonecznej Turcji. Dzieciom które były załamane po odejściu matki która pomimo wszystko była najukochańszą mamą na świecie nawet jak wyzywała i biła. Dzieciom które miały gdy uciekła 5, 10 i 18 lat i które gdyby nie dalsza rodzina wylądowały by w bidulu.

I tyle w temacie -.-

Hmh... Akurat "Pani Ewy" nie jest mi ani trochę żal... Może i nie powinnam tak pisać ale ona nie zasługuje na nic... Ktoś kto okrada i porzuca swoją rodzinę, swoje dzieci i lezie puszczać się na prawo i lewo a potem mówi jak jej źle i nie dobrze nie zasługuję na nic więcej i niech cieszy że jej ją tam wogóle chcieli. Jakoś zostawianie dwójki małych dzieci i starszej córki z ojcem alkoholikem jakoś jej nie przeszkadzało... To że córka musiała przejąć obowiązki w domu tak samo było jej na rękę...
To że najmłodszą córkę w wieku ok 8 lat ... rozwiń

Avatar
kati / 14 grudnia 2008 o 17:06
To nie dziennikarz jest analfabeta tylko gosc ktory prowadzil fundacje i ktory chcial zlikwidowac schronisko z powodu POMOWIEN! Jest przeciez cudzyslow i dopisek "tekst zgodny z orginalem"! Przeczytajcie sobie dokladnie zamiast najezdzac na dziennikarza..ech.
Avatar
alania / 14 grudnia 2008 o 08:31
A cóż to za DZIENNIKARZ bez zasad ortografi .DO SZKOŁY!!!!
Avatar
STYX / 13 grudnia 2008 o 19:30
A persona Okoniewski niech stuli ogon bo gdy miał dach nad głową to nie doceniał tylko chlał burak jeden !!!! Jedna zgraja pijaków !!!
Avatar
ojej / 13 grudnia 2008 o 12:10
zqlbn napisał:
jak zobaczyłem ortografa w nagłówku, to stwierdziłem, że reszty nie ma sensu czytać...


to nezly z ciebie pajac. tylko pogratulowac
Avatar
mar / 13 grudnia 2008 o 10:43
A czy nie zwrócił pan uwagi że jest to cytat z oryginalnej pisowni? Proszę trochę bardziej się skupić.
Avatar
zqlbn / 13 grudnia 2008 o 10:25
jak zobaczyłem ortografa w nagłówku, to stwierdziłem, że reszty nie ma sensu czytać...
Avatar
lehny / 13 grudnia 2008 o 09:32
WIELKIE BRAWA DLA REDAKTORA, PROSZE ZAJRZEC DO SLOWNIKA ORTOGRAFICZNEGO "U"-"O".
POZDRAWIAM
Avatar
telewidz / 13 grudnia 2008 o 08:08
Ta sprawa była w TV już kilka dni temu.
Avatar
valkiria / 19 grudnia 2013 o 14:59

Hmh... Akurat "Pani Ewy" nie jest mi ani trochę żal... Może i nie powinnam tak pisać ale ona nie zasługuje na nic... Ktoś kto okrada i porzuca swoją rodzinę, swoje dzieci i lezie puszczać się na prawo i lewo a potem mówi jak jej źle i nie dobrze nie zasługuję na nic więcej i niech cieszy że jej ją tam wogóle chcieli. Jakoś zostawianie dwójki małych dzieci i starszej córki z ojcem alkoholikem jakoś jej nie przeszkadzało... To że córka musiała przejąć obowiązki w domu tak samo było jej na rękę...
To że najmłodszą córkę w wieku ok 8 lat od ku*ew, sz*at i dziw*k wyzywała też było fantastyczne...
Może to i wylewanie swoich żali publicznie ale sądzę, że tak zakłamanej, wyrachowanej i dwulicowej osobie nie można wierzyć.

Tak, tak może być dumna że cała trójka dobrze sobie radzi bez niej i żadne nie chce jej znać... 

Wybaczcie ale potrzeba wyrzucenia tego z siebie była większa.

 

Ps. Niech Pani Ewa lepiej powie jak to ona sprzedała wszystko co ukradła z domu. A potem jak przysłał "kochanym dzieciom" kartkę ze słonecznej Turcji. Dzieciom które były załamane po odejściu matki która pomimo wszystko była najukochańszą mamą na świecie nawet jak wyzywała i biła. Dzieciom które miały gdy uciekła 5, 10 i 18 lat i które gdyby nie dalsza rodzina wylądowały by w bidulu.

I tyle w temacie -.-

Hmh... Akurat "Pani Ewy" nie jest mi ani trochę żal... Może i nie powinnam tak pisać ale ona nie zasługuje na nic... Ktoś kto okrada i porzuca swoją rodzinę, swoje dzieci i lezie puszczać się na prawo i lewo a potem mówi jak jej źle i nie dobrze nie zasługuję na nic więcej i niech cieszy że jej ją tam wogóle chcieli. Jakoś zostawianie dwójki małych dzieci i starszej córki z ojcem alkoholikem jakoś jej nie przeszkadzało... To że córka musiała przejąć obowiązki w domu tak samo było jej na rękę...
To że najmłodszą córkę w wieku ok 8 lat ... rozwiń

Avatar
kati / 14 grudnia 2008 o 17:06
To nie dziennikarz jest analfabeta tylko gosc ktory prowadzil fundacje i ktory chcial zlikwidowac schronisko z powodu POMOWIEN! Jest przeciez cudzyslow i dopisek "tekst zgodny z orginalem"! Przeczytajcie sobie dokladnie zamiast najezdzac na dziennikarza..ech.
Avatar
alania / 14 grudnia 2008 o 08:31
A cóż to za DZIENNIKARZ bez zasad ortografi .DO SZKOŁY!!!!
Avatar
STYX / 13 grudnia 2008 o 19:30
A persona Okoniewski niech stuli ogon bo gdy miał dach nad głową to nie doceniał tylko chlał burak jeden !!!! Jedna zgraja pijaków !!!
Avatar
ojej / 13 grudnia 2008 o 12:10
zqlbn napisał:
jak zobaczyłem ortografa w nagłówku, to stwierdziłem, że reszty nie ma sensu czytać...


to nezly z ciebie pajac. tylko pogratulowac
Avatar
mar / 13 grudnia 2008 o 10:43
A czy nie zwrócił pan uwagi że jest to cytat z oryginalnej pisowni? Proszę trochę bardziej się skupić.
Avatar
zqlbn / 13 grudnia 2008 o 10:25
jak zobaczyłem ortografa w nagłówku, to stwierdziłem, że reszty nie ma sensu czytać...
Avatar
lehny / 13 grudnia 2008 o 09:32
WIELKIE BRAWA DLA REDAKTORA, PROSZE ZAJRZEC DO SLOWNIKA ORTOGRAFICZNEGO "U"-"O".
POZDRAWIAM
Avatar
telewidz / 13 grudnia 2008 o 08:08
Ta sprawa była w TV już kilka dni temu.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzisiaj otwiera się Rollmania. Pierwszy dzień jazdy za darmo

Dzisiaj otwiera się Rollmania. Pierwszy dzień jazdy za darmo 0 0

Hala do jazdy na wrotkach i rolkach będzie działać od dzisiaj w miejscu lodowiska Icemania przy Al. Zygmuntowskich. We wszystkie dni tygodnia ma być czynna od godz. 11 do 21.

Ruszają mistrzostwa Polski w kolarstwie. O medale Mostostalu Puławy będzie trudno

Ruszają mistrzostwa Polski w kolarstwie. O medale Mostostalu Puławy będzie trudno 0 0

W piątek rozpoczynają się mistrzostwa Polski w kolarstwie. Bazą zawodów będzie Grunwald i Ostróda

Burze: W woj. lubelskim bez większych szkód

Burze: W woj. lubelskim bez większych szkód 0 1

Czwartkowe burze nie spowodowały większych szkód w woj. lubelskim

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [22-24.06]
22 czerwca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [22-24.06] 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek do lubelskich kin trafią zbierający znakomite recenzje horror Hereditary oraz kontynuacja kultowej już serii kryminalnej - Ocean's 8, tym razem w wersji kobiecej. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich zamiast placu zabaw? Pierwsze przymiarki
galeria

Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich zamiast placu zabaw? Pierwsze przymiarki 0 15

Jeszcze w czerwcu możemy poznać reguły konkursu na projekt pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich, który miałby stanąć w centrum miasta. Prezydent Lublina i jego podwładni nie będą mieli wpływu na konkurs. Teoretycznie może go wygrać projekt stworzony przez miejską radną PiS

340 tys. uczniów z Lubelskiego zaczyna wakacje. Jak wypadł pierwszy szkolny rok po reformie?

340 tys. uczniów z Lubelskiego zaczyna wakacje. Jak wypadł pierwszy szkolny rok po reformie? 0 4

Ponad 340 tys. uczniów z całej Lubelszczyzny odbiera dziś świadectwa i zaczyna wakacje. Władza chwali reformę, ale nauczyciele i rodzice z niepokojem patrzą w przyszłość

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka 2 1

MUNDIAL 2018 Po niezwykle emocjonującym meczu w Niżnym Nowogrodzie Chorwacja zdeklasowała Argentynę wygrywając 3:0 i zapewniła sobie wyjście z grupy. Z kolei Leo Messi i spółka są o krok od pożegnania się z turniejem w Rosji

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend]
22 czerwca 2018, 21:00

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend] 2 1

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejny weekend z plenerowym Kinem Perła. W najbliższym czasie zobaczymy m.in. horror Wrota do piekieł i dramat Belgica.

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia]
Uroczysta gala
galeria

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia] 8 7

To już 22. edycja Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny „Złota Setka 2017”. W czwartek wieczorem podczas uroczystej gali w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich nagrodziliśmy zwycięskie firmy. Był czas na gratulacje i okolicznościowe toasty.

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem?

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem? 3 36

Rozmowy w sprawie zawiązania komitetu, którego twarzą byłby urzędujący prezydent Lublina, trwały od kilku miesięcy. W czwartek w obecności dziennikarzy przedstawiciele poszczególnych ugrupowań podpisali porozumienie programowe

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd 10 6

W czwartek sąd rejonowy uchylił postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa dotyczącego prof. Elżbiety Starosławskiej, byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Rozstrzygnięcie jest prawomocne.

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko 9 11

Puławscy urzędnicy prowadzą rozmowy z właścicielami działek, na których jeszcze w tym roku może powstać nowe miejskie targowisko. Opcje są dwie: tymczasowy, tańszy obiekt na cudzej ziemi lub pozyskanie gruntu i budowa tego docelowego z pełnym wyposażeniem.

Koncert Filipa Lato na Bronowicach
22 czerwca 2018, 18:00

Koncert Filipa Lato na Bronowicach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda Voice of Poland, Filip Lato, wystąpi 22 czerwca o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice (ul. Olchowa 8).

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu 5 4

52-letni motocyklista trafił do szpitala po wypadku w Maryninie (pow. chełmski).

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega 27 1

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ostrzega przed frontem burzowym, który ma dojść m.in. nad woj. lubelskie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!