poniedziałek, 1 maja 2017 r.

Zamość

Skończyły się wakacje, ale policjanci nie poprzestają na kontrolowaniu autokarów wycieczkowych

Dodano: 4 września 2002, 16:13

Policja drogowa z Zamościa prowadziła przez wakacje równolegle trzy akcje kontrolne. Przede wszystkim pod lupę wzięła autokary wycieczkowe. Funkcjonariusze drogówki baczniej przyglądali się również kierowcom. Sprawdzali, czy pasażerowie podróżują w pasach, a dzieci w fotelikach. W Szczebrzeszynie zatrzymano kierowcę, który prowadził autokar po użyciu alkoholu.

Bilans wakacji na drogach powiatu zamojskiego? – W lipcu doszło do 22 wypadków i 119 kolizji, w sierpniu do 24 wypadków i 112 kolizji – mówi podinspektor Andrzej Szewczuk, zastępca naczelnika sekcji ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. – Zginęło łącznie 7 osób, a 58 doznało w wypadkach obrażeń.
Najwięcej pracy podczas wakacji policjanci z zamojskiej drogówki mieli w związku z kontrolami autokarów wycieczkowych. Po serii tragicznych wypadków polskich autokarów za granicą, rodzice kolonistów i uczestnicy wypraw nagminnie wzywali ich do pojazdów wyjeżdżających w długie trasy. Policjanci kontrolowali nieraz po kilka autobusów dziennie. Sprawdzali przede wszystkim stan techniczny i dokumenty wozu oraz trzeźwość kierowców. Dzięki ich akcji w Szczebrzeszynie zatrzymano kierowcę, który prowadził autokar z dziećmi po użyciu alkoholu. Pod koniec wakacji zdecydowanie poprawił się stan autobusów przewożących turystów.
Odkąd policja rozpoczęła intensywne kontrole samochodów pod kątem używania pasów (przez kierowców i pasażerów, również zajmujących tylne miejsca) i fotelików (dzieci do 12 roku życia), spadła liczba osób ukaranych. Jak usłyszeliśmy od jednego z policjantów zamojskiej drogówki, więcej kierujących zapina pasy. Warto przy wiedzieć, że za brak pasów u pasażera może zostać ukarany i kierowca i pasażer. Poza obszarem zabudowanym podróżni znacznie częściej zakładają pasy, ale w miastach wciąż jest z tym problem. Policjantów najbardziej cieszy, że coraz więcej dzieci podróżuje w fotelikach.
Nadal natomiast plagą dróg polskich są pijani kierowcy (w tym rowerzyści, motorowerzyści, a nawet prowadzący wozy konne). Powodują największą liczbę wypadków. Policjanci na Zamojszczyźnie zatrzymują codziennie od kilkunastu do kilkudziesięciu kierowców jadących na dwóch gazach.

Warto pamiętać

Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź czy masz przy sobie wszystkie dokumenty, zapięte pasy bezpieczeństwa, czy samochód jest sprawny technicznie i ma wyposażenie techniczne. Po zatrzymaniu przez policję zatrzymaj pojazd, trzymaj ręce na kierownicy, nie wysiadaj z pojazdu (chyba że zażąda tego kontrolujący), wyłącz silnik samochodu, włącz światła awaryjne lub postojowe, przygotuj dokumenty do kontroli.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24