poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Śledczy na tropie bakterii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 września 2007, 18:01
Autor: Bogdan Nowak

Woda w kranach już jest. Od wczoraj znowu można ją pić. Ale zamieszanie wywołane przez bakterie coli,

które wykryto w zwierzynieckim wodociągu, jeszcze się nie skończyło.

O zniesieniu zakazu spożywania kranówki 71-letnia Alfreda Klecha ze Zwierzyńca dowiedziała się wczoraj po południu od nas. - To świetna wiadomość - cieszy się kobieta. - Po mieście chodzę rzadko i informacje docierają do mnie z opóźnieniem. Oboje z mężem jesteśmy schorowani i w podeszłym wieku. Noszenie wody z beczkowozów było dla nas uciążliwe. Najgorsze jest to, że nie wiadomo, w jaki sposób doszło do tego skażenia.
Przypomnijmy. Kranówka została w Zwierzyńcu skażona bakteriami coli. Zamojski sanepid poinformował o tym w czwartek i zakazał mieszkańcom miasta i kilku okolicznych wiosek jej picia. Kłopot miało ponad 5 tys. osób. Woda zdatna do picia była wprawdzie dowożona beczkowozami, ale miejscowi mieli dosyć noszenia wiader.
Jak doszło do skażenia? Tego nadal nie wiadomo. Tadeusz Muca, kierownik zwierzynieckiego Zakładu Gospodarki Komunalnej podejrzewa, że winę za to ponoszą właściciele gospodarstw w okolicach ujęć wody oraz ich nieszczelne szamba. Zarządził kontrolę. Urzędnicy zażądali od gospodarzy rachunków za wywóz nieczystości. Jeśli dokumenty się nie znajdą, pechowcy będą musieli tłumaczyć się w sądzie. Miejscowi są oburzeni. - Najłatwiej obarczyć winą szaraków - złości się 40-latek ze Zwierzyńca. - Przecież rury w wodociągach są stare i nadają się do wymiany. Najgorzej jest z tym w okolicach domu kultury, gdzie co jakiś czas dochodzi do awarii.
Gehenna mieszkańców Zwierzyńca skończyła się wczoraj. Sanepid odwołał rano zakaz picia wody z kranów. - Pobraliśmy próbki z ujęć wody i stwierdziliśmy, że woda w kranach nadaje się już do picia - zapewnia Stanisław Jaślikowski z Powiatowej Stacji Samitarno-Epidemiologicznej w Zamościu. Zawiadomienia rozwieszono na miejskich słupach ogłoszeniowych.
To jednak nie koniec zamieszania. Do akcji wkroczyli prokuratorzy. - Zagrożenie epidemiologiczne, z jakim mieliśmy do czynienia, było narażeniem zdrowia i życia wielu osób - mówi Artur Kubik, wiceszef Prokuratury Rejonowej w Zamościu. - Ustalimy, jak do niego doszło i kto ponosi za to odpowiedzialność. Winni zostaną ukarani.
Prokuratorzy przejrzą m.in. dokumentację ZGK i sprawdzą czy ujęcia wody były należycie zabezpieczone. - Ustalimy też liczbę zachorowań w ostatnim czasie na terenie gminy Zwierzyniec. Zbadamy, które z nich mogą mieć związek ze skażeniem wody - dodaje Kubik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
>>>?????>>>
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 sierpnia 2013 o 10:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rozwiń
>>>?????>>>
>>>?????>>> (13 września 2007 o 07:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
" .... Ustalimy, jak do niego doszło i kto ponosi za to odpowiedzialność. Winni zostaną ukarani....." - a co do tej pory robił Zarząd na czele z p. Burmistrzem ?, kłopoty z wodą pitną zaczęły się z momentem rozwiązania spółki odpowiedzialnej za wywóz nieczystości, jakoś wcześniej problemu z wodą nie było .....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!