niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Słońce nad szpitalem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 sierpnia 2006, 20:25

Czterdziestolatek zmieni się nie do poznania. Jubilatem jest hrubieszowski szpital, nad którym po latach zaświeciło słońce. Placówka przechodzi gruntowną odnowę.


Trwa kompleksowa termomodernizacja. - To drugi etap. Pierwszym była modernizacja kotłowni - precyzuje Tadeusz Garaj, dyrektor SP ZOZ w Hrubieszowie. Całość ma kosztować ponad 8 mln zł. Pieniądze pochodzą z EkoFunduszu oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 940 tys. zł przekazało starostwo, zaciągnięto 1 mln zł pożyczki, wyłożono też środki własne.
We wszystkich obiektach szpitalnych, łącznie z warsztatami, magazynami i prosektorium wymieniono już okna i drzwi. Grubą na 16 cm wełną mineralną docieplono stropy na ostatnich kondygnacjach, wymieniono dachy. W tej chwili styropianem docieplane są ściany. Na wierzch położony zostanie tynk mineralny.
Na dwóch dachach zainstalowano kolektory słoneczne o łącznej powierzchni 313 mkw. Mogą pracować przez cały rok. W lecie wodę podgrzewa się tym sposobem nawet do 70 stopni - Dzięki temu koszty wytwarzania energii cieplnej obniżyły się o 31 proc., a po zakończeniu termomodernizacji spadną do 50 proc. - szacuje dyrektor. - To pozwala na wykonanie innych zadań, przede wszystkim wymianę sprzętu.
Szpital dostał w tym roku 75 proc. unijnej dotacji na zakup aparatury medycznej i ambulansu ratunkowego. Kosztowało to 1.677 tys. zł. Pozyskano również pieniądze na budowę wind na oddziałach pulmonologii i wewnętrznym II, budowę podjazdu dla niepełnosprawnych przy wejściu głównym oraz zakup urządzenia czyszcząco-sprzątającego. Sprzątaniem, odśnieżaniem i koszeniem terenu wokół szpitala zajmować się będzie osoba niepełnosprawna. Całość ma się zamknąć w 461 tys. zł, z czego połowę wyłoży PFRON.
Dyrekcja placówki liczy ponadto, że dzięki unijnemu wsparciu uda się kupić warty 1,5 mln zł tomograf komputerowy. Jeszcze w tym roku na chirurgię trafi z kolei nowoczesny aparat rentgenowski. Szpital wyda na jego zakup 400 tys. zł.
Zmieni się też otoczenie szpitala. W parku posadzone zostaną drzewka oraz krzewy i zasiana trawa. Tę inwestycję dofinansuje WFOŚiGW. - Większość zadań nie można by było przeprowadzić, gdyby nie wsparcie Rady Powiatu i zarządu na czele ze starostą hrubieszowskim - podkreśla Garaj.
Czteropiętrowy budynek przychodni przy ul. Mickiewicza 2 jest już po termomodernizacji. Prace na innych obiektach mają być zakończone we wrześniu, bo na początku października SP ZOZ im. Królowej Jadwigi w Hrubieszowie świętować będzie uroczyście czterdzieste "urodziny”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!