wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

Kilku bezrobotnych z Zamościa założyło pierwszą w regionie Spółdzielnię Socjalną "Dragon”. Zorganizowali klub i opiekują się dzieciakami.

Ściany ozdobili kolorowymi smokami, bo smok to ich znak rozpoznawczy. W środku działa m.in. kawiarenka internetowa, można pograć w gry komputerowe i napić się do woli herbaty.

- Dzieci z naszego osiedla nie miały dotychczas co zrobić z wolnym czasem - mówi Edyta Czerniec, jedna z założycielek "Dragona”. - Siedziały na klatkach schodowych, trzepakach. Chcieliśmy to zmienić. Stąd pomysł na spółdzielnię.
Kilkoro zamojskich bezrobotnych spotkało się we wrześniu ub.r. podczas projektu "Koronkowa robota” Zamojskiego Stowarzyszenia Edukacji i Pomocy Socjalnej Młodzieży. Uczestniczyli w szkoleniach oraz podpatrywali spółdzielnie socjalne w całym kraju. W połowie czerwca założyli własną. Lokal dała Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Jana Zamoyskiego. W piwnicy budynku przy ul. Zamoyskiego 32 b ustawiono kilka komputerów z dostępem do Internetu, konsolę do gier, stoły i krzesła. - Dzieci i młodzież mogą tu spędzić ciekawie czas bez papierosów narkotyków i alkoholu - tłumaczy Paweł Dłużniewski z "Dragona”.

Komendant Straży Miejskiej popiera pomysł zamojskich bezrobotnych. - Jest to gorące osiedle, znajduje się pod naszą szczególną obserwacją - mówi Wiesław Gramatyka. - Bardzo dobrze, że taki klub powstał. Dzieci są pod opieką i nie mają czasu rozrabiać.
Podobnie uważają mieszkańcy okolicznych osiedli. - Akty wandalizmu zdarzały się tutaj zawsze - opowiada Teresa Gruszkiewicz. - Jeśli młodzież nie będzie się nudzić, stanie się u nas bezpieczniej. Dobrze, że ten klub powstał.
Ośmioletni Tomek Schmidt dowiedział się o "Dragonie” z plakatu w szkole. Szybko się zadomowił. Spędza tutaj po kilka godzin dziennie. - Panie są tu fajne i można z nimi o wszystkim pogadać - mówi. - Można też pograć z kolegami w różne gry. To jest super!
Spółdzielnia otwarta jest w godz. 11-21, a jej członkowie pracują na zmianę, choć jako grupę sprawdzonych przyjaciół można ich prawie zawsze razem tam spotkać. Opieka i prowadzenie klubu młodzieżowego to nie jedyne zadania. Wszyscy przeszli szkolenia z zakresu grafiki komputerowej oraz tworzenia stron internetowych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!