sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Już w co trzeciej wiosce w gminie Hrubieszów najważniejszą funkcję pełni kobieta

Praca z paniami to czysta przyjemność - twierdzi Jan Mołodecki, wójt gminy Hrubieszów. U niego spódnice nosi już 11 sołtysów. To najprawdopodobniej najwięcej na Lubelszczyźnie, a być może i w Polsce.

Najciekawiej jest w Annopolu, gdzie w czteroosobowej Radzie Sołeckiej jest tylko jeden mężczyzna. - Panowie nie mają czasu na działalność społeczną - uważa Jadwiga Wołoszyn, świeżo upieczona sołtys Annopola. - Wiem coś o tym, bo w domu też załatwiam wszystkie sprawy urzędowe. Będę zabiegała o zainstalowanie oświetlenia ulicznego w Annopolu i Białoskórach, bo w nocy, zwłaszcza na zakrętach, jest niebezpiecznie. Wystarczy 6-7 lamp.

W Wolicy sołtys w spódnicy zastąpił sołtysa w spódnicy. - Bardzo dobrze oceniam pracę mojej poprzedniczki - mówi Dorota Kidyba. - Bardzo dużo zrobiła dla Koła Gospodyń Wiejskich i zespołu ludowego "Polanie”, ale nie chciała kandydować na kolejną kadencję.
Kontrkandydatką pani Doroty była kobieta. Podobnie było w Annopolu. Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy? - Panie bardzo dobrze sprawdzają się w sołtysowaniu - uważa Stanisław Bednarek z Wolicy. - I niech tak zostanie...

Sołtys Szpikołos otrzymała 54 głosy poparcia. W wyborach wzięły udział 54 osoby. - Tak się złożyło, że nie miałam z kim rywalizować - śmieje się Zuzanna Kurzępa, która przez kolejne cztery lata sołtysować będzie wioską. - W budynku po starej mleczarni udało się nam ostatnio urządzić małą świetlicę. Dzieci mogą tam teraz posłuchać muzyki i pograć w tenisa stołowego. Prężnie działają KGW i chór "Kłosy”.
Sołtysa w spódnicy mają też mieszkańcy Dziekanowa, Dąbrowy, Gródka, Janek, Kułakowic Pierwszych, Kułakowic Trzecich, Nowosiółek i Ślipcza. Co o feminizacji urzędu sądzą władze gminy? - Panie są u nas naprawdę aktywne - przyznaje Jan Mołodecki, wójt gminy Hrubieszów. - W Jankach pod koniec roku powstało kolejne KGW i w sumie działa ich już 29.

Gospodarz gminy wskazuje, że panie są bardziej otwarte na problemy dnia codziennego. - Chętniej niż panowie angażują się w organizację letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, częściej występują o dofinansowania z różnych źródeł - wskazuje wójt Mołodecki. - W Dąbrowie np. otrzymały wsparcie finansowe na odtworzenie warsztatu tkackiego. Teraz wyrabiają tam kilimy i chodniki.
Wybory sołtysów przeprowadzane są co cztery lata, zawsze na początku roku. W poprzedniej kadencji w gminie Hrubieszów funkcję tę pełniło sześć pań. Teraz jest ich 11, ale jest szansa na kolejnych sołtysów w spódnicy. Wyborów nie przeprowadzono jeszcze w Kozodawach i najnowszym sołectwie - Łotoszynach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!