niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zamość

Sołtysi i strażacy w obronie samorządów

Dodano: 31 marca 2017, 15:50
Autor: ask

Samorząd gminny stanowi fundament demokratycznego państwa. Daje społecznościom lokalnym autonomię i możliwość decydowania o sobie. To za sprawą samorządów Mieszkańcy czują się gospodarzami Polski Lokalnej. To My wszyscy kształtujemy swoje wspólnoty samorządowe poprzez codzienne zaangażowanie i wolne wybory – czytamy we wspólnym stanowisku blisko stu przedstawicieli samorządu gminy Zamość, sołtysów, członkiń Kół Gospodyń Wiejskich i druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych.

To nie pierwszy raz kiedy urzędnicy gminy Zamość wyrażają się krytycznie przeciwko planom ograniczenia kadencyjności samorządów. Tym razem dołączyli do nich także mieszkańcy. Razem zwrócili się do parlamentarzystów o ich udział w publicznej debacie o teraźniejszości i przyszłości samorządów gminnych w Polsce. Podkreślają, że konstytucja zapewnia im prawo do decydowania o sprawach samorządowych, wybierania swoich przedstawicieli oraz rozliczania ich ze sprawowania powierzonego mandatu. Nie wyrażają przy tym zgody, aby politycy pozbawiali ich prawa wybierania wójta gminy w wolnych wyborach bezpośrednich, wybierania radnych rady gminy w systemie podziału gminy na okręgi jednomandatowe oraz zakładania Komitetów Wyborczych Wyborców w celu zgłoszenia kandydata na radnego rady gminy.

– Szanując dorobek 27 lat samorządowej idei w Polsce, wyrażamy jednocześnie swój stanowczy protest wobec trwającej od kilku miesięcy kampanii oszczerstw kierowanych pod adresem samorządów gminnych. Szkalujące publiczne wypowiedzi polityków partii mającej dzisiaj polityczną większość w parlamencie nie powinny mieć miejsca w państwie, którego konstytucja zapewnia decentralizację władzy publicznej – podkreślają w liście do parlamentarzystów.

– Podstawą demokracji jest rozdział polityki i samorządu. Dlatego protestujemy przeciwko mówieniu o samorządach jako sieci szkodliwych lokalnych układów. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec powtarzanych tez, że to samorządy gminne zahamowały demokrację i że to one są winne małej frekwencji wyborczej. W 27-letniej historii samorządów gminnych w Polsce nie było dotychczas tak brutalnej kampanii prowadzonej wobec mieszkańców sołectw i miast.

List do polityków jest elementem prowadzonej przez gminę Zamość kampanii społecznej pod hasłem „Samorząd - Ty decydujesz”, której głównym celem jest obrona samorządności.

Czytaj więcej o: polityka samorząd gmina Zamość
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 kwietnia 2017 o 11:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cała egzykutywa zeteselu!
Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2017 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Władza samorządowa robi pod siebie? Zapomnieliście, że to uczciwy podatnik płaci wam pobory, A NIE BURMISTRZ, STAROSTA CZY INNY CWANIACZEK.
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2017 o 10:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co dały rolnikom samorządy. Bardzo mało z tego na co liczyła polska wieś. Nie zbudowano wodociągów i kanalizacji na polskich wsiach. Nie doprowadzono gazociągów do polskich wsi. Nawet nie poprowadzono tak zwanych "Schetynówk" przez polskie wsie. I to jest nasi sukces czyli POkrak i Kmiotów, którzy na POsadach we władzach samorządowych dorobili się i to dużo kosztem rolników.
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2017 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważam, że kadencyjność powinna być żelazną zasadą sprawowania urzędu z wyboru, to samo dotyczyć powinno wyboru dyrektorów szkół samorządowych- dwie kadencje i zmiana
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2017 o 00:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Powstaly różne maleńkie dyktatury, maleńkie księstewka, prawda, z absolutnymi władcami, czasem większe, czasem także zupełnie małe, wręcz gminne —." I zamerzamy je rozmontowac i uwolnic Polakow od ucisku.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!