wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Na koniec października w Powiatowych Urzędach Pracy na Zamojszczyźnie zarejestrowanych było ponad 37 tys. bezrobotnych. To o przeszło 700 osób mniej niż miesiąc wcześniej.

- W październiku wyłączono z ewidencji 3360 bezrobotnych, w tym aż 1825 z tytułu podjęcia pracy - powiedziała Dziennikowi Alina Fudali, kierownik zamojskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Dokładnie 1315 osób zbagatelizowało obowiązek potwierdzenia w swoim urzędzie gotowości do podjęcia pracy, 200 dobrowolnie zrezygnowało ze statusu bezrobotnego, inni m.in. podjęli w tym czasie naukę. W sumie w czterech "pośredniakach” na Zamojszczyźnie zarejestrowanych było przed Wszystkimi Świętymi 37164 bezrobotnych, czyli o 716 mniej niż na koniec września tego roku.
Ponad 63 proc. bezrobotnych (dokładnie 23565 osób) pochodzi ze wsi. Mowa tu tylko o bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy; trudno bowiem powiedzieć jak duża jest na wsi skala tzw. bezrobocia ukrytego. - Niepokojące jest także to, że bezrobotni z prawem do zasiłku stanowią tylko niespełna 16 proc. wszystkich zarejestrowanych oraz fakt, że co trzeci bezrobotny nie ukończył jeszcze 24 lat - podkreśla Alina Fudali.
Najwięcej bezrobotnych zarejestrowanych było w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zamościu - 14499, a najmniej w Hrubieszowie - 6174. Nie obeszło się bez zwolnień grupowych. W zamojskim SP ZOZ w październiku pracę straciło 70 osób, a spółka "Agtel” zwolniła 9 pracowników. Z zapowiadanych zwolnień wycofała się natomiast Fabryka Mebli "Poznańscy” z Bondyrza (gm. Adamów). Pracę miało tam stracić 300 osób. Jak dotąd wszyscy utrzymali swoje posady.
Na początku października w powiatowe urzędy pracy na Zamojszczyźnie dysponowały w sumie blisko 1300 ofert pracy (dominowały propozycje zatrudnienia w sektorze publicznym). Na koniec miesiąca pozostało ich już zaledwie 113. Pozostałą część bezrobotni wykorzystali.

Wschodnie stopy

Na koniec września stopa bezrobocia na Lubelszczyźnie wynosiła 14,6 proc. Na Zamojszczyźnie najwyższa była w zamojskim powiecie grodzkim (18,1), a dalej - tomaszowskim (16,3) oraz hrubieszowskim (16,0). Najniższą stopą bezrobocia odnotowano w powiecie biłgorajskim oraz zamojskim ziemskim - 13,4 proc.

Mają pracę

W październiku na Zamojszczyźnie wyłączono z ewidencji 3360 bezrobotnych. W tej grupie znalazło się 1825 osób, którym udało się znaleźć pracę. Najwięcej osób zostało zatrudnionych w Hrubieszowie (635), a dalej - Zamościu (548), Tomaszowie (492) i Biłgoraju (150).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!