czwartek, 27 kwietnia 2017 r.

Zamość

Spółdzielcza fuzja

Dodano: 12 grudnia 2001, 14:32

Banki spółdzielcze na terenie Zamojszczyzny łączą się w jednostki większe i silniejsze ekonomicznie. Podobnie czynią zrzeszające je banki regionalne. W efekcie po nowym roku wszystkie dotychczasowe BS w naszym regionie skupione będą w jednym - Banku Polskiej Spółdzielczości SA.

Z ponad 50 banków spółdzielczych działających niegdyś na terenie Zamojszczyzny, taki status zachowało już tylko kilkanaście. Większość byłych BS stało się oddziałami wiejskich banków. Z drugiej zaś strony, zamojskie banki spółdzielcze zrzeszały się w różnych bankach regionalnych. Część banków z okolic Biłgoraja stała się udziałowcami Gospodarczego Banku Południowo - Zachodniego z siedzibą we Wrocławiu. Lwia część wiejskich banków związała się natomiast z Lubelskim Bankiem Regionalnym w Lublinie.
Ta dwoistość w wiejskim ruchu bankowym już niebawem się skończy. - Następuje właśnie konsolidacja banków regionalnych - informuje Piotr Łuczko, dyrektor Oddziału LBR w Zamościu. - Lubelski Bank Regionalny łączy się z pięcioma innym: Bankiem Unii Gospodarczej w Warszawie, Małopolskim Bankiem Regionalnym w Krakowie, Rzeszowskim Bankiem Regionalnym oraz Warmińsko - Mazurskim Bankiem Regionalnym w Olsztynie. Bankiem przyłączającym jest Gospodarczy Bank Południowo - Zachodni. W wyniku fuzji powstaje nowy bank z siedzibą w Warszawie o nazwie Bank Polskiej Spółdzielczości SA.
Na Zamojszczyźnie ujednolici się przez to struktura wiejskiej bankowości, a Oddział LBR w Zamościu wraz z filią w Hrubieszowie oraz Oddział GBPZ w Biłgoraju staną się placówkami jednego ogólnopolskiego Banku Polskiej Spółdzielczości. Łuczko uważa, że to krok we właściwym kierunku. - To szansa ujednolicenia systemu bankowego, jego produktów, a w konsekwencji obniżki kosztów i umocnienia pozycji na rynku bankowym - mówi. - Duży bank ma możliwości kredytowania większych podmiotów. To również oznacza nadzieję na szybsze wdrożenie nowoczesnych technik bankowych, także w samych bankach spółdzielczych.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24