środa, 21 lutego 2018 r.

Zamość

Spółdzielcza fuzja

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 grudnia 2001, 14:32

Banki spółdzielcze na terenie Zamojszczyzny łączą się w jednostki większe i silniejsze ekonomicznie. Podobnie czynią zrzeszające je banki regionalne. W efekcie po nowym roku wszystkie dotychczasowe BS w naszym regionie skupione będą w jednym - Banku Polskiej Spółdzielczości SA.

Z ponad 50 banków spółdzielczych działających niegdyś na terenie Zamojszczyzny, taki status zachowało już tylko kilkanaście. Większość byłych BS stało się oddziałami wiejskich banków. Z drugiej zaś strony, zamojskie banki spółdzielcze zrzeszały się w różnych bankach regionalnych. Część banków z okolic Biłgoraja stała się udziałowcami Gospodarczego Banku Południowo - Zachodniego z siedzibą we Wrocławiu. Lwia część wiejskich banków związała się natomiast z Lubelskim Bankiem Regionalnym w Lublinie.
Ta dwoistość w wiejskim ruchu bankowym już niebawem się skończy. - Następuje właśnie konsolidacja banków regionalnych - informuje Piotr Łuczko, dyrektor Oddziału LBR w Zamościu. - Lubelski Bank Regionalny łączy się z pięcioma innym: Bankiem Unii Gospodarczej w Warszawie, Małopolskim Bankiem Regionalnym w Krakowie, Rzeszowskim Bankiem Regionalnym oraz Warmińsko - Mazurskim Bankiem Regionalnym w Olsztynie. Bankiem przyłączającym jest Gospodarczy Bank Południowo - Zachodni. W wyniku fuzji powstaje nowy bank z siedzibą w Warszawie o nazwie Bank Polskiej Spółdzielczości SA.
Na Zamojszczyźnie ujednolici się przez to struktura wiejskiej bankowości, a Oddział LBR w Zamościu wraz z filią w Hrubieszowie oraz Oddział GBPZ w Biłgoraju staną się placówkami jednego ogólnopolskiego Banku Polskiej Spółdzielczości. Łuczko uważa, że to krok we właściwym kierunku. - To szansa ujednolicenia systemu bankowego, jego produktów, a w konsekwencji obniżki kosztów i umocnienia pozycji na rynku bankowym - mówi. - Duży bank ma możliwości kredytowania większych podmiotów. To również oznacza nadzieję na szybsze wdrożenie nowoczesnych technik bankowych, także w samych bankach spółdzielczych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!