niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zamość

Spór w zamojskiej Radzie Miasta. Poszło o stołek wiceprzewodniczącego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 maja 2009, 11:50
Autor: Bogdan Nowak

Kłopoty zaczęły się, gdy Krzysztof Zwolan, wiceszef RM i szef klubu PiS zrezygnował z mandatu. Jego koledzy przeboleli stratę i przegrupowali szeregi. Uważają, że Zwolana powinien zastąpić w prezydium któryś z nich.

- Rada miasta powinna mieć dwóch wiceszefów, bo tak jest zapisane w statucie miasta - argumentuje Dariusz Zagdański, który zastąpił Zwolana w funkcji szefa klubu radnych PiS. - Wymogi formalne nie są spełnione. Jeśli ktoś zechce zakwestionować jej pracę, będzie miał podstawy. To źle. Wszystko rozbija się o brak dobrej woli przewodniczącego.

O co chodzi? Rezygnację z mandatu radny Krzysztof Zwolan złożył pod koniec ub. roku. Został inspektorem nadzoru w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Nie można tego łączyć z pracą w samorządzie, bo zakazuje tego ustawa o służbie cywilnej.

Mandat po nim przejął Antoni Zieliński, jego partyjny kolega. Wtedy radni PiS się przegrupowali. Na nowego szefa klubu wybrali Dariusza Zagdańskiego. Ich zdaniem powinien zostać także nowym wiceprzewodniczącym rady.

- W lutym klub złożył pismo w tej sprawie do przewodniczącego - tłumaczy Zagdański. - Liczyliśmy, że w tym miesiącu, na sesji będzie to głosowane. Tak się nie stało do dzisiaj. Przewodniczący nie przygotował projektu uchwały.

Radni PiS mają sporo zastrzeżeń do pracy przewodniczącego. Twierdzą m.in., że Jan Wojciech Matwiejczuk nie chce z nimi współpracować oraz ogranicza i "ucina” ich wypowiedzi podczas obrad.

- Już brak na to słów! - rozzłościła się na ostatniej sesji Wanda Sędłak (PiS). - Chciałam mówić o sprawach ważnych dla wyborców, ale przewodniczący zabrał mi głos. To było niewłaściwe. Tak się zdenerwowałam, że musiałam wyjść z sali… Trudno to znosić.

Przewodniczący Matwiejczuk (startował z listy KWW Marcina Zamoyskiego) nie ma sobie jednak nic do zarzucenia.

- Dostałem od radnych PiS pismo, w którym poinformowano mnie, że klub desygnował pana Zagdańskiego na przewodniczącego - tłumaczy Jan Wojciech Matwiejczuk. - To za mało. Nie był to przecież wniosek, a jedynie… stwierdzenie, które nie spełniało odpowiednich wymogów. Nie zostało np. podpisane przez 6 radnych. Takie są procedury.

Matwiejczuk nie zamierza podejmować inicjatywy w tej sprawie. Według niego dwie osoby wystarczą do kierowania radą.

- I to jest zgodne ze statutem miasta - zapewnia. - Nie wiem, o co radnym PiS chodzi… Jeśli chcą podjąć inicjatywę uchwałodawczą, niech to zrobią. Bo na razie żaden klub radnych nie stara się o powołanie wiceprzewodniczącego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zyg
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zyg
zyg (11 maja 2009 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pis w Radzie Miasta ma dwóch Przewodniczących komisji (budżetu,oswiaty).Teraz chcą jeszcze wice przewodniczącego rady miejskiej. Cz to nie za duzo biorąc pod uwagę, że poza wstrzymywaniem się od głosu i nieuzasadnioną krytyką wszystkiego i wszystkich nie podjęli jeszcze ingjatywy uchwałodawczej korzystnej dla mista. Myślą tylko o interesie własnej partii, az strach pomyśleć co bedą robili w roku wyborczym.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!