sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Spotkania z Tradycją i Kulturą Łowiecką w Zwierzyńcu. Dziczyznę można smakować bez strachu

Dodano: 25 sierpnia 2016, 16:30
Autor: aa

Nie ma powodów do obaw - uspokajają organizatorzy Lubelskich Spotkań z Tradycją i Kulturą Łowiecką w Zwierzyńcu. Obawy co do serwowanych podczas imprezy dań z dziczyzny ma jeden z naszych Czytelników.

Dni Kultury Łowieckiej odbędą się 28 sierpnia na stadionie w Zwierzyńcu. W programie imprezy jest m.in. konkurs kulinarny „Myśliwskie Smaki Lubelszczyzny” i degustacja bigosu i dzika. Według jednego z naszych Czytelników, „potrawy wykonywane będą w warunkach amatorskich bez kontroli nadzoru weterynaryjnego i sanepidu”.

Organizatorzy stanowczo zaprzeczają. – Warunkiem przystąpienia do konkursu w kategoriach produktu i potrawy myśliwskiej z wykorzystaniem mięsa jest posiadanie przy sobie świadectwa przydatności do spożycia wydanego przez lekarza weterynarii lub pokwitowania z miejsca zakupu – informuje Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, jednego z organizatorów imprezy. – Ponadto każdy uczestnik konkursu zobowiązany jest do posiadania aktualnych badań zdrowotnych wymaganych przy kontakcie z żywnością.

Urzędnicy przypominają również, że przez siedem edycji trwania konkursu nigdy nie było żadnego przypadku zatrucia się żywnością. I zapewniają, że wybory z dziczyzny przeznaczone do degustacji są przygotowywane przez koła łowiecki z zastosowaniem wszelkich przepisów sanitarnych i weterynaryjnych.

Potwierdza to Henryk Stadnicki, przewodniczący Zarządu Okręgowego w Zamościu, który jest współorganizatorem niedzielnej imprezy.

– Jeśli myśliwi przyniosą kiełbasę zrobioną domowym sposobem to ten dzik, z którego ten wyrób jest zrobiony też był wcześniej przebadany – tłumaczy łowczy okręgowy w Zamościu.
Obawy co do wyrobów z dziczyzny prawdopodobnie mają związek ze występowaniem w naszym regionie afrykańskiego pomoru świń (ASF) – groźnej dla świń i dzików choroby. Trzeba jednak pamiętać, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF. Ogniska choroby stwierdzono do tej pory jedynie na terenie powiatu bialskiego.

– Zamojszczyzna póki co jest w lepszej sytuacji. Na dzisiaj nie ma żadnych obostrzeń pod względem ASF – dodaje Bogdan Drach, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Zamościu.

Czytaj więcej o: Zwierzyniec kuchnia mięso
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!