Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

1 listopada 2015 r.
11:49

Spytałem Bartka czy wie, że będzie musiał własną piersią chronić VIP-a. To była nasza ostatnia rozmowa

0 11 A A
 Ściany domu zdobią zdjęcia ukochanego syna. Pamiątki po nim. Albumy ze zdjęciami z pogrzebu. Obraz. Fot. Agnieszka Kasperska
Ściany domu zdobią zdjęcia ukochanego syna. Pamiątki po nim. Albumy ze zdjęciami z pogrzebu. Obraz. Fot. Agnieszka Kasperska

3 października minęło osiem lat od śmierci Bartosza. Mówią, że czas leczy rany. Z osobami, które powtarzają to powiedzenie, mama Bartosza rozmawiać nie chce. – Oni nic nie rozumieją - kwituje.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bartosz był ukochanym dzieckiem w całej rodzinie. Akurat u wszystkich krewnych rodziły się wtedy dziewczynki, a tu chłopiec. Rodzynek. Niespodzianka i radość dla wszystkich.

- Mój ojciec służył jeszcze przed wojną w lotnictwie i dużo o wojsku Bartkowi opowiadał - wspomina Bożena Orzechowska. - Po dziadku Bartek miał wojskowe pamiątki, z którymi od dzieciństwa się nie rozstawał. Biegał po lesie. Maskował się. Chodził z finką. Jak jeszcze nie umiał dobrze mówić, to pytany o to kim zostanie gdy dorośnie odpowiadał, że chce był „łojskiem”.

Marzenie spełniło się. Po służbie trafił do Biura Ochrony Rządu. Chronił obiekty na wojskowym lotnisku Okęcie, potem pracował przy kancelarii premiera. Chciał się jednak wykazać. Udowodnić, że potrafi więcej i zasługuje na dostrzeżenie i awans. Chciał też podróżować i poznawać świat. Zdecydował się pojechać na placówkę do Bagdadu.

- Nie miałam żadnych przeczuć, ale mimo to mówiłam, żeby nie jechał - wspomina Bożena Orzechowska. - Mówiłam: „może nie trzeba”, a Bartosz powtarzał, że to jego praca.

Andrzej Orzechowski, ojciec Bartosza, przyznaje, że nie może sobie wybaczyć ostatniej rozmowy. - Spytałem Bartka, czy zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli coś się stanie w Bagdadzie będzie musiał własną piersią chronić swojego VIP-a. Powiedział, że to wie i że jest to dla niego oczywiste. Nie wiem dlaczego o to spytałem.

Atak na konwój

3 października 2007 roku. 28-letni Bartosz był w konwoju, który wjechał na bombę. Z dachów posypał się grad kul. Bartosz swoją piersią zasłaniał ambasadora.

- Robił to nie myśląc o sobie. Palił się. Jedną ręką podtrzymywał wypadające jelita, a drugą zasłaniał ambasadora. Tak zrelacjonowali to koledzy syna, chociaż do dziś trudno im do tego wracać - przyznaje Orzechowski. - To samo potwierdził generał Pietrzyk, kiedy odwiedził grób Bartosza. Opowiadał, że bardzo sobie cenił rozmowy z naszym synem. Przypadli sobie do gustu. I kiedyś podczas takiej rozmowy powiedział mu: „Bartosz w twoje ręce powierzam życie swoje”. I stało się.

Rodzice do dziś zastanawiają się, skąd syn miał siłę do kilkugodzinnej walki o swoje życie. Ciągle wracają do przeszłości. Ściany domu zdobią zdjęcia ukochanego syna. Pamiątki po nim. Albumy ze zdjęciami z pogrzebu. Obraz.

- Bartosz to było moje ukochane dziecko. Nawet jak był już dorosły, to gdy przyjeżdżał z pracy do domu, a mieszkał przecież cały czas w Zamościu, przytulał się do mnie jak mały - wspomina matka. i dodaje: - Niedawno córka powiedziała, że nie ma żalu za tę miłość. Być może tak bardzo go przytulałam i całowałam, bo on miał być ze mną tylko bardzo krótko.

Pamięć

Na pogrzeb Bartosza Orzechowskiego do Zamościa przyjechał prezydent Lech Kaczyński. Porównał wtedy czyn 28-latka do najlepszych tradycji żołnierzy AK i Legionów Polskich. Rodzice Bartosza otrzymali listy gratulacyjne. Usłyszeli też wiele ciepłych słów. Byli zapraszani do Warszawy na uroczystości z okazji 3 Maja. Regularnie dzwonił minister Władysław Stasiak pytając co słychać.

- I to wystarczyło, że ktoś zapytał. To pokazywało nam, że ktoś o nas myśli i pamięta o Bartoszu - przyznaje mama. i dodaje, że wszystko zmieniło po katastrofie smoleńskiej.
- Nowa ekipa chciała umniejszyć czyn syna. To dlatego od ośmiu lat walczymy o odszkodowanie i zadośćuczynienie - mówi Andrzej Orzechowski. - Żadne pieniądze nie zrekompensują śmierci dziecka. Nie może być mowy o rekompensacie. Ten ból zostanie z nami na zawsze.
Rodzice dostali 100 tys. zł z MOPS. Pieniędzmi podzielili się z żoną Bartosza. Matka otrzymała też rentę specjalną.

- Potrzebuję jej, bo cierpię na chorobę postresową - przyznaje. - Bolą mnie stawy. Nie mogę chodzić. Mam serce 75-latki. Zresztą to tylko część schorzeń. Mój wygląd zewnętrzny nie odpowiada wnętrzu.

Rodzice postanowili ostatni raz upomnieć się o odszkodowanie. 5 listopada w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa odbędzie się rozprawa cywilna, w której Orzechowscy będą chcieli porozumieć się w tej sprawie ze Skarbem Państwa.

Wszystko wskazuje jednak na to, że do ugody nie dojdzie. BOR tłumaczy, że odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć Bartosza wypłacił już jego żonie.

- Ale przepisy mówią, że dzieci, małżonkowie i każdy z rodziców mogą w takiej sytuacji liczyć na 250 tys. zł odszkodowania - podkreśla Orzechowski. - Zobaczymy, jak państwo odnajdzie się w tej sytuacji.

Sny

Rodzice najbardziej cieszą się, że Bartosz jest z nimi obecny.

W rzeczach przysłanych z Bagdadu znajdowała się książka Bartosza. Postawiono ją na półce i zapomniano. Po jakimś czasie borowiec przyśnił się żonie i powiedział, że jest w niej wiadomość. Rzeczywiście: na małej zielonej karteczce traktowanej dziś w zamojskim domu jak największa relikwia, znajdują się odręczne zapiski o naszywce z Dywanii i o aparacie dla kolegi.

- To są rzeczy niepojęte. Bartosz śni się też kolegom i koleżankom. Dzwonią potem do mnie i mówią, że musimy się spotkać, bo mają dla mnie wiadomość od syna - opowiada kobieta. - Człowiek jest chłonny tego. Czeka. Kiedyś Bartosz przyśnił się koleżance. Spytała go, co ma mi przekazać, a on powiedział tylko „Mama wie, że jestem jej aniołem”. Rzeczywiście, wiem i czekam na spotkanie z synem. Już nie mogę się go doczekać.

Bohater

O Bartoszu miała powstać książka. Pisać zaczęła ją dziennikarka śledcza z dużego ogólnopolskiego dziennika. Spędziła z rodzicami Bartosza wiele godzin. Potem jednak kontakt się urwał.

Nie powstał też pełnometrażowy film dokumentalny, jaki miał nakręcić jeden z dziennikarzy znanej stacji komercyjnej.

- Byli z ekipą. Kręcili na cmentarzu i u nas w domu. Miały być do tego dołączone materiały ze śledztwa. Rozmowy z kolegami i szefostwem - mówi ojciec Bartosza. - Materiał nie ujrzał jednak światła dziennego. Nikt tam nie powiedział dlaczego.

Radością dla rodziny było natomiast nadanie we wrześniu Bartoszowi tytułu „Honorowego obywatela Zamościa”. Goryczą: komentarze w internecie: „Chciał wojenki to ma”. „Chciał pieniądze to ma”.

- Żona nie chce czytać, ale ja to robię - przyznaje Andrzej. - Staram się zrozumieć, czy to zazdrość, że syn jest bohaterem. Czy dla wielu osób takim bohaterem nie jest. Teraz bohaterami są ludzie chytrzy i bezwzględni, którzy szybko potrafią zarobić miliony myśląc tylko o sobie. To chyba bohaterowie naszych czasów, którzy pokazują młodym ludziom jak żyć.

Czytaj więcej o:

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 listopada 2015 o 11:42
Myślę ,że rodzice powinni dostać opiekę psychologa bo po takiej tragedii ciężko się jest pozbierać.
Avatar
Gość / 3 listopada 2015 o 10:39
Szkoda młodego człowieka, niewątpliwie odważnego i myślącego nie tylko o sobie w przeciwieństwie do niektórych piszących niesprawiedliwe, złośliwe komentarze. Ktoś musi wykonywać tę niebezpieczną pracę i Bartosz robił to z oddaniem, cześć jego Pamięci! Rodzice otrzymali 100 tys. zł, lecz jeśli potrzebują pieniędzy, to po co dzielili się tymi pieniędzmi z żoną Bartosza, która otrzymała 250 tys.zł odszkodowania i zadośćuczynienia Od Skarbu Państwa???
Avatar
Gość / 3 listopada 2015 o 09:14
Bardzo Przykre, ale czytając ten artykuł mam wrażenie ,że rodzicom chodzi o kasę. Czy warto chodzić po sądach, myślę że nie. Ocalił życie, ale nie on jeden. Mamy w Polsce wielu anonimowych bohaterów. Niech spoczywa w spokoju.
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 o 20:24
Są na tym świecie tacy zidiociali masochiści gotowi oddać życie za jakiegoś śmiecia polityka. No cóż, dobrze, że tylko swoje oddają :)
Avatar
Gość / 1 listopada 2015 o 20:12
Świeć Panie nad Jego Duszą.
Avatar
Gość / 1 listopada 2015 o 20:03
Niech się lepiej pomodlą nad jego grobem, zamiast wyciągać kasę od obywateli Polski (Skarb Państwa to nasze pieniądze ). Wiedział po co tam jedzie to mógł się ubezpieczyć. Za czyjeś fanaberie mają płacić podatnicy? Na codzień więksi bohaterowie giną!!!
Avatar
Gość / 1 listopada 2015 o 19:13
Jeśli ten artykuł ma pokazać tragedię rodziców, to odnieśliście sukces. Ja natomiast po tym chłopaku płakać nie będę - taki sobie wybrał zawód, w dodatku sam chciał jechać do Bagdadu. Taka prawda. A co byście powiedzieli, jakby w wyniku pożaru oleju zginął kucharz? To dopiero byłoby nieszczęście, przecież jego praca to gotowanie, czyli czynność w zasadzie 100% bezpieczna...
Avatar
Gość / 1 listopada 2015 o 15:54
Pomomo ogromu tragedii tej rodziny dziwnie ten artykuł ma poddekst politycxny, żenujące redaktorze.
Avatar
Gość / 1 listopada 2015 o 15:04
Strata dziecka jest chyba nie do przeżycia, ale drodzy Rodzice nie tylko Wasz syn zginął. Giną przypadkowi ludzie - też bohaterowie, którzy oddają życie ratują inne osoby np. z wypadków, tonięć czy pożarów. Nie są wówczas na służbie, w wojsku czy na placówce. Nikt nie nadaje im "honorowych obywateli" czy orderów a rodzinom świadczeń pieniężnych. Waszemu synowi potrzebna jest już tylko modlitwa a Państwu nadzieja na spotkanie się z Nim po "tamtej stronie." Widocznie Pan Bóg tak zadecydował i polecił mu misję gdzie indziej.
Avatar
Gość / 1 listopada 2015 o 12:39
Pamiętam Bartka z podstawówki. Kilka razy zastanawiałem się jak bym postąpił na jego miejscu, samo to że ja muszę się nad tym zastanawiać mówi o Bartoszu, że on był bohaterem. Na miejscu rodziców byłbym dumny.
Avatar
Gość / 3 listopada 2015 o 11:42
Myślę ,że rodzice powinni dostać opiekę psychologa bo po takiej tragedii ciężko się jest pozbierać.
Avatar
Gość / 3 listopada 2015 o 10:39
Szkoda młodego człowieka, niewątpliwie odważnego i myślącego nie tylko o sobie w przeciwieństwie do niektórych piszących niesprawiedliwe, złośliwe komentarze. Ktoś musi wykonywać tę niebezpieczną pracę i Bartosz robił to z oddaniem, cześć jego Pamięci! Rodzice otrzymali 100 tys. zł, lecz jeśli potrzebują pieniędzy, to po co dzielili się tymi pieniędzmi z żoną Bartosza, która otrzymała 250 tys.zł odszkodowania i zadośćuczynienia Od Skarbu Państwa???
Avatar
Gość / 3 listopada 2015 o 09:14
Bardzo Przykre, ale czytając ten artykuł mam wrażenie ,że rodzicom chodzi o kasę. Czy warto chodzić po sądach, myślę że nie. Ocalił życie, ale nie on jeden. Mamy w Polsce wielu anonimowych bohaterów. Niech spoczywa w spokoju.
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 o 20:24
Są na tym świecie tacy zidiociali masochiści gotowi oddać życie za jakiegoś śmiecia polityka. No cóż, dobrze, że tylko swoje oddają :)
Avatar
Gość / 1 listopada 2015 o 20:12
Świeć Panie nad Jego Duszą.
Avatar
Gość / 1 listopada 2015 o 20:03
Niech się lepiej pomodlą nad jego grobem, zamiast wyciągać kasę od obywateli Polski (Skarb Państwa to nasze pieniądze ). Wiedział po co tam jedzie to mógł się ubezpieczyć. Za czyjeś fanaberie mają płacić podatnicy? Na codzień więksi bohaterowie giną!!!
Avatar
Gość / 1 listopada 2015 o 19:13
Jeśli ten artykuł ma pokazać tragedię rodziców, to odnieśliście sukces. Ja natomiast po tym chłopaku płakać nie będę - taki sobie wybrał zawód, w dodatku sam chciał jechać do Bagdadu. Taka prawda. A co byście powiedzieli, jakby w wyniku pożaru oleju zginął kucharz? To dopiero byłoby nieszczęście, przecież jego praca to gotowanie, czyli czynność w zasadzie 100% bezpieczna...
Avatar
Gość / 1 listopada 2015 o 15:54
Pomomo ogromu tragedii tej rodziny dziwnie ten artykuł ma poddekst politycxny, żenujące redaktorze.
Avatar
Gość / 1 listopada 2015 o 15:04
Strata dziecka jest chyba nie do przeżycia, ale drodzy Rodzice nie tylko Wasz syn zginął. Giną przypadkowi ludzie - też bohaterowie, którzy oddają życie ratują inne osoby np. z wypadków, tonięć czy pożarów. Nie są wówczas na służbie, w wojsku czy na placówce. Nikt nie nadaje im "honorowych obywateli" czy orderów a rodzinom świadczeń pieniężnych. Waszemu synowi potrzebna jest już tylko modlitwa a Państwu nadzieja na spotkanie się z Nim po "tamtej stronie." Widocznie Pan Bóg tak zadecydował i polecił mu misję gdzie indziej.
Avatar
Gość / 1 listopada 2015 o 12:39
Pamiętam Bartka z podstawówki. Kilka razy zastanawiałem się jak bym postąpił na jego miejscu, samo to że ja muszę się nad tym zastanawiać mówi o Bartoszu, że on był bohaterem. Na miejscu rodziców byłbym dumny.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich
HISTORIA

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich 0 0

Herb to ustalona według reguł heraldycznych oznaka osoby, rodziny, miasta, prowincji czy państwa. Natomiast herby rycerskie, znane od XIX wieku, były dziedzicznymi oznakami przynależności do stanu szlacheckiego. Wywodziły się od znaków umieszczanych na barwionych chorągwiach, a od XII wieku także na różnych częściach uzbrojenia w celu odróżnienia oddziałów i poszczególnych rycerzy średniowiecznych.

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie
27 maja 2018, 14:30

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Nałęczowski Ośrodek Kultury (ul. Lipowa 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Aleksandry Anny Janeczek i Leszka Janeczka - Sacrum Profanum. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 27 maja o godz. 14.30.

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy

Niedziela, 27 maja. Sprawdź, czy tego dnia zrobisz zakupy 9 4

27 maja jest niedzielą handlową - tego dnia bez ograniczeń możemy zrobić zakupy. Poniżej publikujemy harmonogram na kolejne tygodnie.

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach
29 maja 2018, 18:00

Wystawa Urszuli Tomasiak w Bibliotece Miejskiej w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. 29 maja o godz. 18 w Galerii Inter Libros, w Bibliotece Miejskiej w Puławach, odbędzie się wernisaż wystawy prac Urszuli Tomasiak.

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami
galeria

Kultywują tradycję Wojska II RP. Nie lubią, jak się ich nazywa rekonstruktorami 2 0

Nie lubią, gdy nazywa się ich rekonstruktorami historii. Są osobami ją ożywiającymi. Członkowie Kawalerii Ochotniczej kultywują tradycję Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 2

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 8 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 3

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 15

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich