środa, 24 maja 2017 r.

Zamość

Stacja na dziko?

Dodano: 20 listopada 2001, 14:04
Autor: Zofia Sawecka

Opozycyjni radni Adamowa podejrzewają, że w 1999 r. Marian Ćwik, wójt gminy bezprawnie wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu pod kontenerową stację paliw. Z tego powodu grupa radnych "Niezależni” zwołała nadzwyczajną sesję Rady Gminy Adamów i domaga się odwołania Zarządu Gminy.

W Adamowie powstaje osiedle domków jednorodzinnych, w którego rejonie budowana jest obecnie stacja benzynowa. Według planu zagospodarowania przestrzennego z 1990 r. na tej działce miała stanąć szkoła. Planie przewidywał również stację benzynową, ale miała być ona usytuowana w zupełnie innym punkcie. Radni twierdzą, że przy decyzji wójta o warunkach zabudowy zostały podmienione mapy tych miejsc. Inwestor chciał bowiem budować stację na działce przeznaczonej na cele oświatowe. Na takiej podstawie starostwo powiatowe wydało pozwolenie na budowę, a żaden nadzór budowlany, do centralnego włącznie, nie wątpił że decyzja wójta i pozwolenie są zgodne z prawem.
Niezgodność lokalizacji stacji z obowiązującym planem ujawnił Jan Teterycz, mieszkaniec Adamowa. Na tej podstawie w październiku tego roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze unieważniło decyzję wójta, domagając się wyjaśnień. Zastępca wójta Czesław Momot wyjaśniał wówczas na piśmie, że Rada Gminy w 1998 roku wprowadziła zmianę planu uchwałą, pozwalającą na budowę w spornym miejscu stacji paliw. Jednak taka uchwała, jak zapewniają radni "Niezależni”, nigdy nie została przez radę podjęta.
Wyjaśnijmy, że uchwała z 1998r. rzeczywiście dotyczyła stacji paliw, ale w Suchowoli, a nie w Adamowie, a ponadto w ogóle nie została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Zamojskiego. Zdaniem opozycji treść uchwały i widniejący pod nią podpis byłego przewodniczącego RG zostały sfałszowane na potrzeby wyjaśnień, jakie należało złożyć przed SKO. Kolegium powiadomiło o tym Prokuraturę Rejonową w Zamościu. Prokurator Jerzy Rdest powiedział nam, że wszczęto już postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24