sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Stara "buda" jak spod igły, czyli zamojskie szkoły po wakacyjnym liftingu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 sierpnia 2009, 08:26
Autor: Anna Szewc

Przez ostatnie dwa miesiące większość uczniów starała się o szkole nie myśleć. Ale szkoły, a właściwie samorządowcy myśleli nich. Na korytarzach, w salach, a nawet na dachach roboty szły pełną parą. Na wakacyjne remonty placówek oświatowych miasto wydało ponad 3 mln złotych.

Na część wakacyjnych remontów szkoły wykładały własne pieniądze. Tak było np. w SP nr 6.

– W pięciu salach lekcyjnych wycyklinowaliśmy i polakierowaliśmy podłogi. Na potrzeby programu "Radosna szkoła” zaadaptowaliśmy również budynek gospodarczy przy boisku. Poza tym jedną z sal przystosowaliśmy do planowanego na przyszły rok przyjęcia sześciolatków. Czekamy już tylko na meble – wylicza jednym tchem Artur Waśko, dyrektor zamojskiej "szóstki”.

Skąd wziął pieniądze na te wszystkie prace, skoro nie finansowało ich miasto?

– Trochę udało się zaoszczędzić w budżecie, a resztę dołożyliśmy ze środków własnych, czyli np. różnych wynajmów itd. – wyjaśnia dyrektor.

Przyznaje, że samorząd wykładał na tę szkołę w poprzednich latach, dlatego "grubsze remonty” były tu już zrobione. Szkołę przydałoby się jeszcze ocieplić, a parking przy niej przebudować. – Liczę, że znajdą się na ten cel pieniądze w przyszłości – marzy Waśko.

W tym roku miasto spełniało marzenia jego kolegów po fachu z innych placówek.

W czasie wakacji masowo wymieniane były okna. Stare, drewniane poszły do kosza, a zastąpiły je nowe, szczelniejsze z PCV. Zimy i przeciągów nie muszą się w nowym roku szkolnym obawiać dzieciaki z Przedszkola nr 9 na ul. Oboźnej, uczniowie podstawówek nr 4 i 8, a także gimnazjaliści z "dwójki”, "piątki”, "trójki” i "czwórki”. Nowe okna pojawiły się także w II i III LO oraz Bursie Międzyszkolnej przy ul. Okrzei.

Pogoda tego lata nie była najgorsza, więc budowlańcy uwijali się również na dachach. Blachówki ceramiczne zniknęły z ZSP nr 2 i Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Szczebrzeskiej. Zastąpiono je blachodachówką.

Z budynku II LO zdemontowana została papa asfaltowa, a w jej miejsce pojawiła się nowoczesna, termozgrzewalna. Takie same prace przeprowadzono również w Przedszkolu nr 7 na ul. Asnyka i w "dziewiątce” na Oboźnej.

Z kolei maluszki uczęszczające do Miejskiego Żłobka będą od września hasać po nowej posadzce. Płytki PCV odeszły tam do historii, a zastąpione zostały terakotą.

– W sumie na remonty w szkołach i placówkach prowadzonych przez miasto Zamość wydatkowano kwotę 3 355 000 zł. Środki te pochodziły w całości z dochodów własnych miasta – podkreśla Karol Garbula, rzecznik prezydenta.

Jako najważniejsze spośród przeprowadzonych prac, wskazuje remonty dachów oraz gruntowną modernizację budynku Szkoły Podstawowej nr 7, w którym od pierwszego września funkcjonować ma również Gimnazjum nr 1.

Ile to kosztowało

Wymiana stolarki okiennej w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach – 943 tys. zł.
Wymiana okien i remont dachów w liceach – 290 tys. zł.
Remonty dachów ZSP nr 2 i CKP – 200 tys. zł.
Wymiana okien i termoizolacja burs i poradni psychologiczno-pedagogicznej – 362 tys. zł.
Modernizacja budynku SP 7 na potrzeby SP 7 i G 1 –1 560 000 zł
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!