wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Starosta zamojski chce zostać burmistrzem Szczebrzeszyna

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 września 2010, 12:03
Autor: Bogdan Nowak

Będą walczyć o utworzenie rezerwatu ptactwa w Szczebrzeszynie i powstrzymanie degradacji miejscowej przyrody. Według nich jest to ostatnia chwila, aby coś jeszcze uratować.

Do artysty plastyka dołączył starosta zamojski. Chcą przekonać do swoich racji mieszkańców gminy. Kiedy? Podczas najbliższych wyborów.

– Będę kandydował na stanowisko burmistrza Szczebrzeszyna, a utworzenie rezerwatu ptactwa będzie jednym z głównym punktów mojego programu wyborczego – mówi Henryk Matej, starosta zamojski. – Jeśli nic nie zrobimy, gmina straci wielką szansę. Środki europejskie będzie można na takie projekty pozyskiwać jeszcze tylko przez dwa lata. Warto o nie zawalczyć.

Na pomysł utworzenia rezerwatu ptactwa na szczebrzeskich łąkach, nieużytkach i pastwiskach wpadł kilka lat temu Grzegorz Król, znany artysta-plastyk. Pomysł forsował w miejscowym samorządzie. Bez skutku. – Żyje u nas ok. 170 gatunków ptaków pod ścisłą ochroną m.in. orliki krzykliwe, bąki i bataliony! – tłumaczy Król. – Dla każdego z nich można otworzyć taki rezerwat, tak są cenne. Unia takie rzeczy dofinansuje. Można na to pozyskać kilkadziesiąt milionów złotych!

Król przygotował już wstępny projekt takiej inwestycji. Twierdzi, że do rezerwatu ściągną rzesze turystów i ornitologów (powstałby w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego). Gmina dostałaby także dofinansowanie na nowoczesną oczyszczalnię ścieków, nowe ziemne linie energetyczne, kanalizację wodną i sanitarną itd.

– Powstanie coś fantastycznego – przekonuje artysta. – Warto próbować taki pomysł przeforsować. Inaczej nasza przyroda zginie, a mu utoniemy w śmieciach!

Pan Grzegorz uważa, że dzięki wyborom można zmienić rzeczywistość. Skrzyknął miłośników przyrody. Dołączył do nich Henryk Matej, starosta zamojski. Będzie on starował w wyborach samorządowych, a ochrona przyrody stanie się jednym z jego głównych haseł. Grzegorz Król jest z tego bardzo zadowolony.

– Bo nikt w magistracie nie chciał mnie słuchać – denerwuje się.

– Urodziłem się w Szczebrzeszynie i przez 20 lat mieszkałem w tym mieście – tłumaczy tymczasem starosta. – 30 lat mieszkałem też w Brodach Dużych. To moja rodzinna gmina i zależy mi na niej. Znam jej problemy i większość bolączek.

Starosta powoła niebawem swój komitet wyborczy i ruszy w teren. Będzie przekonywał nie tylko do utworzenia rezerwatu i postawienia na ekologię. – Gmina potrzebuje lepszych dróg, dobrych rozwiązań oświatowych, unijnych pieniędzy i nowych miejsc pracy – wylicza Henryk Matej. – Lista potrzeb jest długa. Mam wiele pomysłów. O wszystkim wyborcom opowiem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
wolf
ff
gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wolf
wolf (23 września 2010 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' date='18 wrzesień 2010 - 10:03 ' timestamp='1284796998' post='349204']
Panie Starosto - Pan taki wyrozumiały dla ptaszkó ale nic Pan nie zrobił kiedy wójt Sułowa zlikwidował szkołę podstawową w SĄSIADCE - ludzie to zapamiętali!
[/quote]
Co ma Sąsiadka do niszczejącego Zespołu Pałacowo Parkowego w Michalowie ?
Rozwiń
ff
ff (21 września 2010 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już się narządził w Zamościu ten piękniś, teraz kolej na Szczebrzeszyn. Nienawidzę tego fałszywego człowieka. Rodzina karierowiczów.
Rozwiń
gość
gość (21 września 2010 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzymam kciuki za Pana! Mam nadzieję, że w Szczebrzeszynie coś się zmieni, ruszy do przodu. Powodzenia!
Rozwiń
xyz
xyz (18 września 2010 o 19:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam pytanko wiem że nie tutaj powinno być ale nie mam gdzie. Nie wiecie dlaczego znikły pojemniki na segregowane śmieci? Znowu będą wozić je w rożne miejsca i zaśmiecać naturę.
Rozwiń
Gość
Gość (18 września 2010 o 10:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem za. Powodzenia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!