wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

* \"Duszą” Zamościa jest niewątpliwie Stare Miasto. Nie każdy jego fragment można uznać za dobrą wizytówkę.

- Zdajemy sobie z tego sprawę. Toteż czynimy wiele, żeby zamojska Starówka stała się najbardziej reprezentacyjną częścią miasta. Wszak jest to unikatowy pomnik renesansowej architektury na światową skalę. Przyświeca nam myśl, żeby uczynić zeń miejsce wygodne dla mieszkańców i atrakcyjne dla turystów.

* Ostatnio wiele się pod tym względem zmienia.

- Z każdym rokiem Stare Miasto nabiera uroku. Burzone są rudery, a w ich miejscu, pod okiem konserwatora, wyrastają nowe kamienice. Widać to najbardziej przy ul. Bazyliańskiej. Wypiękniał cały kwartał miasta w pobliżu orbisowskiego hotelu "Zamojski” oraz Katedry. Sporo uliczek otrzymało nową nawierzchnię.

* To wciąż za mało. Na swoją kolej czekają choćby \"jatki”, \"zielony rynek”, Rynek Wodny, Brama Szczebrzeska, czy choćby dawny dom dziecka przy ul. Kościuszki...

Dostrzegamy te potrzeby i szukamy sposobów zmienienia tego stanu. "zielony rynek” przeznaczymy do sprzedaży. W jego miejscu stanie, nawiązujący do zabytkowej zabudowy, budynek usługowo-mieszkalny, tak zresztą jak tu niegdyś było. Z Rynku Solnego zniknie szpecący obiekt tzw. starej mleczarni. Interesującą koncepcję zagospodarowania terenu wokół kościoła św. Katarzyny realizuje ks. Zdzisław Ciżmiński.

* A co z otoczeniem Rynku Wodnego ?

Przeznaczamy do sprzedaży, wyburzenia i odbudowania całą pierzeję od strony Centralki. Dawny klasztor klarysek, w którym przez wiele lat mieścił się dom dziecka, przekazaliśmy Państwowej Szkole Muzycznej z nadzieją, że Ministerstwo Kultury, któremu podlega szkoła, zadba należycie o zabytek. Szukamy też inwestora, który przejąłby sąsiadujący z pocztą, a znajdujący się w kiepskim stanie, budynek "generałówki”.

* Po wyprowadzeniu się policji, nie ma gospodarza i porasta już brzózkami zabytkowa Brama Szczebrzeska.

- Właśnie wygasł trwały zarząd policji nad tym obiektem i stał się on własnością skarbu państwa. Teraz czekamy na jego komunalizację. Gdy sytuacja prawna nieruchomości zostanie unormowana, można będzie podjąć decyzję o sposobie jej zagospodarowania. Dodam, że tematem jednej z najbliższych sesji Rady Miejskiej będą właśnie problemy rewitalizacji Starego Miasta i przyjęcie odpowiedniego programu, uwzględniającego pozyskanie pieniędzy z zewnątrz. Jest to bowiem przedsięwzięcie niesłychanie kosztowne i dlatego z konieczności rozłożone w czasie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!