Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

25 września 2001 r.
20:28
Edytuj ten wpis

Strach przed wąglikiem

0 0 A A

Czteroosobowa rodzina z Nabroża na Zamojszczyźnie opuściła wczoraj szpital. Istniało poważne podejrzenie, że zaatakował ją wąglik, groźna choroba odzwierzęca. Wyniki badań laboratoryjnych wykluczyły
- na szczęście - chorobę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaczęło się od dorodnej jałówki. - 11 sierpnia wróciliśmy z pola - wspomina rolnik z Nabroża. - Zaglądam do obory, krowa się dusi. Dorżnęliśmy. Weterynarz, który był na miejscu stwierdził, że mięso nadaje się spożycia. Zrobiłem wędliny. Gdybym wtedy wiedział, że tak to się skończy...
Osiem dni później padła druga jałówka. Padlinę kupił dla lisów hodowca spod Hrubieszowa. Nie minęło pięć dni, a w sadzie dokończyła żywota kolejna krowa. Sprawą zainteresował się Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Tomaszowie Lubelskim. Próbki pobrane z padłego zwierzęcia przesłano do Wojskowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Zdechłe zwierzę nakazano zakopać. Po zbadaniu próbek okazało się, że zaatakował je wąglik.

Jak doszło do zarażenia?

Mieszkańcy Nabroża wiążą wystąpienie choroby z pracami przy stawianiu masztu telefonii komórkowej. Obiekt powstał na tzw. dawnym grzebowisku. A przetrwalniki wąglika są bardzo wytrzymałe, bez względu na warunki środowiskowe.
Do zakażeń dochodzi przede wszystkim po zjedzeniu przez zwierzę przetrwalników wąglika z paszą, zarówno podczas wypasu na terenach, na które dostają się z wodą, jak również wskutek karmienia trawą lub sianem zebranym z takich terenów. Choroba może przenosić się z jednego zwierzęcia na drugie jedynie wtedy, gdy krew lub wydaliny chorego zwierzęcia dostaną się na świeże rany lub błonę śluzową. Przetrwalniki po wniknięciu do organizmu dają początek formom wegetatywnym, które z kolei powodują zmiany chorobowe. U zwierząt mniej odpornych dochodzi do posocznicy. Główne objawy to wysoka temperatura, dreszcze, niepokój. Do śmierci dochodzi wskutek porażenia ośrodka oddechowego. Zwierzęta padłe powinny być spalone. Wąglik jest chorobą zwalczaną z urzędu.

Strach we wsi

Po tym, jak wyszło na jaw, że zwierzęta zachorowały na wąglik, wśród mieszkańców wioski zapanował niepokój. Nie wykluczano bowiem, że w zrobionej z mięsa dobitej jałówki kiełbasie mogły znajdować się bakterie wąglika. - A ja wiem do ilu ludzi trafiła ta kiełbasa? - zastanawiał się na początku września rolnik. - Może i ze 300 osób ją zjadło.
Inspektorzy weterynarii z Tomaszowa Lubelskiego przyjechali do Nabroża. - Kazali oddać nam pozostałą wędlinę - opowiada hodowca. - Zostało nam tego ok. 50 kg. Wiem, że wzięli też od sąsiada ze 20 kilo. Zdezynfekowali podwórko i oborę, a żona sodą kaustyczną przemywała lodówkę. Niebawem do szpitala w Tomaszowie Lub. trafił rolnik wraz z żoną i dwójką dzieci. Na podstawie objawów, na jakie się uskarżali, zaistniało uzasadnione podejrzenie, że cała czwórka mogła paść ofiarą wąglika.
- W przypadku zjedzenia mięsa z chorego zwierzęcia zagrożenie dla ludzi istnieje od 2-5 dni - mówią w tomaszowskim sanepidzie.
Jeśli więc nikt nie przechowuje wędlin z chorych zwierząt, to ludzie w Nabrożu i okolicach są już bezpieczni.

Można spać spokojnie

Po blisko dwóch tygodniach pobytu na oddziale zakaźnym szpitala w Tomaszowie Lub., rodzina z Nabroża wróciła wczoraj do domu. Wszelkie wątpliwości rozwiały szczegółowe badania laboratoryjne, przeprowadzone w Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii w Puławach. Ekspertyza z całą stanowczością wykluczyła tę groźną chorobę.
Nie potwierdziły się też przypuszczenia, że ofiarą wąglika mogła paść krowa w niedalekim Kryszynie (gm. Telatyn). Zachodzi podejrzenie, że chorowała na nią krasula w sąsiednim Mikulinie (gm. Tyszowce). - Nie stwierdziliśmy dalszych zachorowań na tę chorobę - mówi Jan Waga, powiatowy lekarz weterynarii w Tomaszowie Lub. - W tej chwili przymierzamy się do szczepień ochronnych bydła, koni i owiec w Nabrożu i Mikulinie.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium