niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zamość

Strona Urzędu Miasta Józefów również dla niewidomych i niedowidzących

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 grudnia 2010, 08:25

Zamieszczane informacje można nie tylko odczytać, ale również je... odsłuchać. Mowa o nowej usłudze, którą na swojej stronie internetowej wprowadził Urząd Miasta Józefowa. Nowinki technologiczne to specjalność miejscowych urzędników.

Odsłuchiwanie informacji jest możliwe dzięki zastosowaniu tak zwanej "mówiącej przeglądarki internetowej”. W ten sposób zasoby Internetu są udostępniane osobom niewidomym i niedowidzącym.

– Dla większości z nich specjalistyczne oprogramowanie udźwiękawiające komputer nie jest dostępne, ponieważ jest bardzo drogie – mówi Roman Dziura, burmistrz Józefowa.
Wśród najważniejszych zalet "mówiącej przeglądarki” jest to, że odczytuje ona syntetycznym, ludzkim głosem zawartość stron internetowych.

Na razie ze strony www.ejozefow.pl można odsłuchać tylko kilka informacji, wśród nich m.in. krótką historię Kapeli "Rzemyki”, ale oferta będzie systematycznie poszerzana. – Niedługo w ten sposób będzie można korzystać z większości stałych tekstów dostępnych na stronie, m.in. danych teleadresowych czy poradników dla mieszkańców i turystów – wskazuje Ireneusz Wilczyński z józefowskiego magistratu.

Nowinki technologiczne to specjalność włodarzy miasteczka. Już teraz można tam przekazywać i archiwizować dokumenty drogą elektroniczną, wprowadzono też usługi z wykorzystaniem podpisu elektronicznego.

W Józefowie funkcjonują od kilku miesięcy trzy e-kioski, a w świetlicach w Majdanie Nepryskim, Długim Kącie, Stanisławowie, Górnikach, Hamerni i Górecku Kościelnym zainstalowano publiczne punkty dostępu do sieci – z komputerami i drukarkami. Na józefowskim rynku ustawiono hot-spot, dzięki czemu internauci mogą z darmo korzystać z sieci bezprzewodowej.

Oryginalnym pomysłem józefowskich samorządowców jest przekazywanie informacji za pośrednictwem telebimów ustawionych w Józefowie, w Majdanie Nepryskim, Długim Kącie, Stanisławowie, Górnikach, Hamerni oraz Górecku Kościelnym, które są uzupełnieniem urzędowej tablicy ogłoszeń.

W ramach projektu miasto kupiło też m.in. około 40 nowych komputerów i drukarek, 6 skanerów, 2 kserokopiarki, 5 laptopów, 6 routerów bezprzewodowych, 4 kamery do monitoringu i 12 zestawów do podpisu elektronicznego. Wszystko kosztowało ponad 740 tys. złotych, ale większą część kosztów gmina pokryła z unijnej dotacji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!