wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

Święto druhów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 czerwca 2007, 17:22
Autor: Bogdan Nowak

Zamojscy strażacy obchodzą 125-lecie swojej jednostki. Uroczystość odbędzie się z wielkim zadęciem.

Zaplanowano m.in. festyn strażacki na Rynku Wielkim, wręczenie odznaczeń zasłużonym druhom oraz koncert Polskiej Orkiestry Włościańskiej.
- To ważne święto będzie połączone z obchodami Powiatowego Dnia Strażaka - mówi Jacek Sobczyński, p.o. zastępca komendanta PSP w Zamościu. - Przygotowaliśmy bardzo bogaty program i oczekujemy licznych gości.
Ochotniczą Straż Pożarną powołano w Zamościu z inicjatywy Karola Kłossowskiego 30 czerwca 1882 r. Była to jedna z pierwszych jednostek w regionie. Zaborcy uważali, że jednostka może stanowić ośrodek polskości, niechętnie odnosili się do druhów. Aby zarobić na metalowe kaski, sikawki i 8 beczek na wodę strażacy musieli organizować przedstawienia teatralne oraz tzw. żywe obrazy ukazujące m.in. ratowanie ludzi podczas pożarów. Zawodowy oddział straży pożarnej powołano w Zamościu w 1905 r. Strażacy finansowani już z kasy miejskiej byli... słabo przeszkoleni. Nie wykazywali się też nadmierną gorliwością. Wprawdzie zakupili 6 koni i 3 wozy, ale jednostce brakowało m.in. "hydroforów z kiszką”, "rożków sygnalizacyjnych”, a nawet kompletu mundurów.
W 1916 r. zorganizowano nową straż ogniową. Nadal nie dysponowała ona jednak - jak pisano w raportach - "wspinalnią do ćwiczeń” i własną "szopą”. Strażacy kupili za to wóz z ręczną sikawką oraz dwa 400-litrowe beczkowozy. Druhowie obowiązkowo jeździli do pożarów w szyku, wzbudzając tym nie lada... popłoch. Na czele zawsze pędził trębacz na koniu, a za nim toczyła się konna sikawka i beczkowozy.
Dzisiaj jednostka jest dumą Zamościa i okolic. Pracuje w niej 128 strażaków, w dwóch jednostkach ratowniczo-gaśniczych w Zamościu i Szczebrzeszynie. Dysponują 10 samochodami gaśniczymi i 5 specjalnymi. - Na strażakach zawsze można polegać - zapewnia Tomasz Borowicz z Zamościa.
Obchody 125-lecia zamojskiej Straży Pożarnej rozpocznie 30 czerwca msza w intencji strażaków, podczas której poświęcony zostanie sztandar KM PSP w Zamościu. Potem uroczystości przeniosą się na Rynek Wielki. Zaplanowano m.in. wręczenie zasłużonym strażakom odznaczeń państwowych i resortowych oraz awansów. Nowym komendantem zamojskiej PSP zostanie mianowany Jacek Sobczyński (zastąpi na tym stanowisku Janusza Rycaja). Po południu rozpocznie się festyn. W programie m.in. występy orkiestr dętych, wystawa sprzętu pożarniczego oraz koncert Polskiej Orkiestry Włościańskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!