czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zamość

Szczebrzeszyn: Będą farmy wiatrowe, umowy z rolnikami podpisane

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 września 2009, 13:24
Autor: Bogdan Nowak

Dwadzieścia potężnych wiatraków stanie na polach wokół Szczebrzeszyna. Każdy z tych kolosów będzie miał ponad 100 metrów wysokości. Koszt takiego urządzenia to od 2,5 do 3 mln euro. Cieszą się władze gminy i wybrani rolnicy.

– Prowadziliśmy rozmowy z rolnikami, oglądaliśmy ich pola, w końcu podpisaliśmy dwadzieścia umów – mówi Włodzimierz Lehmann, prezes spółki "Wiatrowiec-Energia”. – To tyle, ile zamierzaliśmy.

Ponad rok temu przedstawiciele tej spółki odwiedzili szczebrzeskich radnych. Opowiadali im o korzyściach związanych z budową farm wiatrowych.

Rolnik, na którego gruntach stanie taki wiatrak, ma szanse otrzymać rocznie co najmniej 6 tys. euro, a cała gmina może liczyć na 4 mln zł podatku. Spółka wybuduje dobre drogi dojazdowe, a na farmach pracę znajdą m.in. mieszkańcy okolicy.

– To byłoby naprawdę dla naszej gminy potrzebne – uważa Marian Mazur, burmistrz Szczebrzeszyna. – Pod wieloma względami. Takich korzyści naprawdę nie można bagatelizować.

W Polsce wiatraki działają dotychczas głównie na Pomorzu. Radni Szczebrzeszyna byli zachwyceni ich opisami. Dlatego uchwalili zgodę na sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania terenu pod "farmę”.

A ostatnio podpisano umowy z wybranymi rolnikami. Wyprodukowaną energię spółka odprowadzi do PGE. Tyle, że nie wszystko odbywa się jak z płatka.

– Szczebrzeszyn jest mały, ale jego granice sięgają daleko – tłumaczy Lehmann. – Każdy z wiatraków postawiony będzie co najmniej 1 km od najbliższego budynku. Jednak te pola to oficjalnie… szczebrzeskie przedmieście. Dlatego zarząd województwa ma zastrzeżenia do takiej "miejskiej” lokalizacji. Będziemy jednak urzędników do tego przekonywać.

Co, jeśli pozwoleń nie uda się uzyskać?

– Nic się nie stanie – przekonuje prezes "Wiatrowca-Energii”. – Rozwiążemy umowy i poszukamy innej lokalizacji. Nasze farmy wiatrowe na pewno obok Szczebrzeszyna powstaną. Jednak wolelibyśmy lokalizacji nie zmieniać. Byłaby to przykra sprawa, głównie jeśli chodzi o już wybranych rolników.

W gminie Szczebrzeszyn zainteresowanie farmami jest bardzo duże.

– Nic się tak nie opłaca, jak te farmy – tłumaczy nam jeden z gospodarzy z Bodaczowa. – Buraki, pszenica, czy rzepak na pewno nie dadzą tych tysięcy euro rocznie. Jeśli o mnie chodzi, mógłbym mieć na polu jedynie wiatraki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Drwalik
Gość
AO
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Drwalik
Drwalik (2 kwietnia 2012 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapoznaj się z faktami.
Wiatraki zabiją ptaki,i to masowo,
emitują chałas poczatkowo niesłyszalny , potem nasilajacy się,
dzierżawy gruntów nie sa opłacalne ze wzgledu na zmiane sposobu uzytkowania - przemysłowe , należy płacic stosowne podatki..
Produkowana energia ,przynosi zyski inwestorom , lecz nie zapewnia zaspokojenia potrzeb energetycznych kraju - jest to brudny zysk kosztem krajobrazu , ptaków i okolicznych mieszkańców.
Tym inwestycjom zawsze towarzyszy korupcja urzędników !!
Przykłady poniżej w oparciu o fakty :
http://www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci/spoleczne/mieszkancy-podprzemyskich-orzechowiec-maja-dosc-sasiedztwa-farmy-wiatrowej/6566268

http://nowa-stepnica.x25.pl/2012/03/28/manifest-z-darmstad-podpisalo-ponad-100-niemieckich-naukowcow/

http://www.youtube.com/watch?v=SDPMYwgrIK0
i wiele innych , wystarczy tylko faktycznie zainteresować sie tematem.
Rozwiń
Gość
Gość (2 listopada 2009 o 20:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url="http://www.stopwiatrakom.eu/"]http://www.stopwiatrakom.eu/[/url] [size=6]ZOBACZCIE BADANIA NA TEMAT SZKODLIWOŚCI TZW. INFRADŹWIĘKÓW!!![/size] Tak to się może skończyć: [url="http://www.farma-wiatrowa.info/krajobraz.htm"]http://www.farma-wiatrowa.info/krajobraz.htm[/url] Polecam także [url="http://www.stopwiatrakom.pl/"]http://www.stopwiatrakom.pl/[/url]. [size=6]W EUROPIE PROTESTUJĄ 372 organizacje!!![/size] Zobacz: [url="http://www.epaw.org/"]http://www.epaw.org/[/url]
Rozwiń
AO
AO (22 września 2009 o 10:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1. Wydaje mi sie że na farmie nie znajdzie pracy wielu ludzi, bo do obsługi wiatraków wystarczy 1-2 przeszkolone osoby (serwisanci).
2. Usytuowanie wiatraków w obrębie geodezyjnym miasta to jakaś schiza
3. Czy Unia będzie płacić dotacje tym rolnikom, na polach których wyrosną wiatraki ??
Rozwiń
jon
jon (22 września 2009 o 07:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
też mam mieszane uczucia. krajobraz zostanie zepsuty . poza tym wiatr to nic nie roziwąże. nadal trzeba utrzymywać tradycyjne elektrownie " pod parą ". wiatr nie wieje non stop.
Rozwiń
brzeziniak
brzeziniak (21 września 2009 o 22:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przynajmniej coś się u was dzieje. Ja pochodzę z GMINY PUCHACZÓW i przykro stwierdzić, że przez tyle kadencji wujka (obecna 5) nic kompletnie nie zrobiono. Każda kadencja jest jest WIELKĄ obietnicą na papierze (w tym min. elektrownie wiatrowe). Jeżeli by te obietnice spełniono to bylibyśmy SSE. Zazdroszczę wam gospodarności władz.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!