czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Szczebrzeszyn. Dołhobyczów: Cerkwie jak nowe, a nawet piękniejsze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 maja 2010, 10:13
Autor: (bn)

Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska zakończyła remonty unikatowych cerkwi w Szczebrzeszynie i Dołhobyczowie. W następny piątek zostaną one na nowo wyświecone i otwarte. W sumie duchowni wystarali się o ponad 1,5 mln euro na ten cel. Prawie 900 tys. zł dołożył minister kultury.

Będzie co pokazać. Uroczystości odbędą się z wielką pompą.

– To dla nas będzie bardzo ważne wydarzenie – podkreśla ks. Witold Charkiewicz, dziekan prawosławnego dekanatu zamojskiego. – Aż serce rośnie gdy patrzę teraz na te świątynie!

Świątynia w Szczebrzeszynie dopiero od 2006 r. należy do wiernych. Zamojskie starostwo podpisało wówczas z prawosławną diecezją lubelsko-chełmską ugodę w tej sprawie.

W 2008 r. duchowni wystarali się na o pieniądze na jej remont z Funduszu Norweskiego.

W szczebrzeskiej cerkwi odnowiono nawę główną i prezbiterium oraz odsłonięto unikatowe polichromie z XVI i XVII wieku, przedstawiające m.in. scenę z Apokalipsy wg św. Jana. Odnawiana została także m.in. fasada tej unikatowej świątyni (na jej dachu zamontowano dwie sygnaturki z krzyżami).

Powstało też ogrodzenie. Świątynia w Dołhobyczowie także została wyremontowana niemal w całości. Został też zrekonstruowany ikonostas oraz polichromie wewnątrz tego budynku.

Uporządkowano też pobliski, zaniedbany cmentarz.

Uroczyste otwarcie i poświęcenie obu cerkwi odbędzie się w piątek (28 maja). W Dołhobyczowie rozpoczną się o godz. 11, a w Szczebrzeszynie cztery godziny później.

Będzie w nich uczestniczyć arcybiskup Abel, zwierzchnik prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej oraz prawdopodobnie Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Przybędą też miejscowi prawosławni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
staro-cerkiewno-słowiański
ORTODOX
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

staro-cerkiewno-słowiański
staro-cerkiewno-słowiański (8 września 2010 o 23:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ORTODOX' date='10 lipiec 2010 - 18:48 ' timestamp='1278780522' post='314282']
[size=5][color="#00BFFF"] A tak wyglądała Cerkiew w Dołhobyczowie w początkowej fazie remontu [url="http://lublin.cerkiew.pl/parafie.php?id_n=24&id=223"]http://lublin.cerkiew.pl/parafie.php?id_n=24&id=223[/url]
Xopo?? ?o???? [/size][/color]
Rozwiń
ORTODOX
ORTODOX (10 lipca 2010 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A tak wyglądała Cerkiew w Dołhobyczowie w początkowej fazie remontu [url="http://lublin.cerkiew.pl/parafie.php?id_n=24&id=223"]http://lublin.cerkiew.pl/parafie.php?id_n=24&id=223[/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!