niedziela, 25 marca 2018 r.

Zamość

Szczebrzeszyn: Mieszkańcy mogą zostać bez ogrzewania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 sierpnia 2010, 11:22
Autor: Bogdan Nowak

Jeśli nic się nie zmieni, ponad 850 mieszkańców Szczebrzeszyn, boi się, że może zostać zimą bez ogrzewania. Krajowa Spółka Cukrowa przymierza się do zamknięcia kotłowni w Cukrowni Klemensów.

KSC dostarcza ciepło do pobliskiego osiedla w Klemensowie (to dzielnica Szczebrzeszyna). Mieszkańcy prosili o interwencję samorządowców. Na razie sytuacja jest patowa.

– Ludzie są w olbrzymim kłopocie – martwi się Wiesław Zduńczuk, mieszkaniec bloku przy ul. Osiedlowej w Klemensowie. – Szukane są alternatywne możliwości ogrzewania. Podobno jest pomysł doprowadzenia do naszych mieszkań gazu. Ale u nas mieszkają przeważnie emeryci i renciści. Ludzi na gaz nie stać.

– Odcięcie od kotłowni byłoby prawdziwą tragedią – dodaje 50-letnia mieszkanka Klemensowa. – Mamy nadzieję, że władze nam jakoś pomogą.

Produkcję cukru w miejscowej cukrowni wstrzymano w 2003 r. Założono tam magazyn. KSC przymierza się do sprzedaży majątku. Mogłaby tam powstać np. biogazownia. Kilka lat temu taką inwestycją zainteresowana była jedna z irlandzkich spółek. Nic z tego jakoś nie wyszło, ale pomysł powrócił.

– Spółka "Fenergo” z Poznania złożyła do UM wniosek o wydanie decyzji środowiskowych pod taką inwestycję – mówił Marian Mazur, burmistrz Szczebrzeszyna na ostatniej sesji RM.

O decyzji zamknięcia kotłowni KSC poinformowała zarządy dwóch szczebrzeskich osiedli jeszcze w ub. roku. Miało to się stać w październiku 2010 r. Lokatorzy dowiedzieli się o tym na zebraniach osiedlowych. Byli tym oburzeni. Poprosili o wsparcie samorządowców.

Henryk Matej, starosta zamojski zareagował natychmiast. Wysłał do KSC kilka pism w tej sprawie. Jaka była odpowiedź? Marek Spuz vel Szpos, dyrektor Departamentu Aktywizacji Zasobów KSC poinformował starostę, że spółka nie wydała na razie jednoznacznej decyzji w tej sprawie.

Jednak "działalność polegająca na dostarczaniu ciepła jest dla KSC niedochodowa – czytamy w piśmie”. Dodał także, że jest otwarty w tej sprawie na współpracę z samorządami.

– Liczę na to, że KSC nie zrezygnuje z dostarczania ciepła – mówi starosta Matej. – O takich decyzjach informuje się kilka lat wcześniej. Bo dotyczą one naprawdę wielu ludzi. Spółka musi dać czas na zorganizowanie alternatywnego ogrzewania…

Co dalej? Chcieliśmy o to zapytać burmistrza Mazura. Dziś był dla nas nieuchwytny.

– Nic w tej sprawie nie mogę powiedzieć – mówi tymczasem Mariusz Droźdźyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Szczebrzeszynie. – Temat w tej chwili nie jest mi znany.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
maro
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

maro
maro (17 sierpnia 2010 o 07:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Takie to nasze władze samorządowe. Czas dokonać zmian.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!