sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Szczebrzeszyn: Schody do plebanii wyłożone nagrobkami?

  Edytuj ten wpis
Autor: (bn)

Po tych schodkach przeszły tysiące mieszkańców gminy. Jednak dopiero Tomasz Gaudnik, miejscowy regionalista oraz właściciel portalu Szczebrzeszyn info dopatrzył się na nich śladów po wyrytych tam dawniej, teraz jednak zatartych napisach. Czy są to dawne, prawosławne nagrobki? Niewykluczone.

– Obok przez stulecia funkcjonował przycerkiewny cmentarz prawosławny – mówi Gaudnik. – Teren został ogrodzony, ale po nagrobkach ślad zaginął. Zostało tylko kilka zniszczonych fragmentów. Myślę, że tablice w różnych miejscach mogły się zachować. Mogą być z nich wykonane schody tzw. harcówki.

Cmentarz obok szczebrzeskiej cerkwi ma bardzo dawny rodowód. Prawdopodobnie został założony na przełomie XIV i XV w. Ma on teraz ok. 0,25 ha. Zachowało się tam zaledwie kilka kamiennych płyt. Niektóre z nich mają jeszcze stare inskrypcje.

– Na jednej jest staroruski napis, podobny do zachowanego… na schodach – tłumaczy Gaudnik. – Jeśli tak jest rzeczywiście, warto się tym zainteresować. Byś może takie fragmenty nagrobków są także w innych miejscach tego budynku.

Witold Charkiewicz, dziekan prawosławnego dekanatu zamojskiego obiecał, że zainteresuje się sprawą.

– Budynek tzw. harcówki to była kiedyś przycerkiewna plebania – tłumaczy. – Dawniej był taki zwyczaj, że fundatorzy m.in. na schodach ryli w kamieniu swoje imię i datę powstania obiektu. Być może to ślady po takim zatartym napisie… Oczywiście istnieje jednak takie prawdopodobieństwo, że dawne płyty nagrobne wykorzystano jako schody. Na pewno się tym zainteresujemy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
potiomkin
mosquito
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

potiomkin
potiomkin (19 października 2010 o 20:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O jaką plebanię chodzi?CZy o katolicką (duże prawdopodobieństwo) czy też o plebanię prawosławną (nikłe prawdopodobieństwo)
Rozwiń
mosquito
mosquito (19 października 2010 o 13:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To już macewy im nie wystarczały ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!