niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Szczebrzeszyn: Urzędnicy przycięli miasto o 10 km

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 marca 2009, 14:38
Autor: Bogdan Nowak

12 lat temu w 5 tysiącach egzemplarzy powielono informację o tym, że Szczebrzeszyn ma powierzchnię 39 km. kw. Tak twierdzili wówczas gminni urzędnicy. Teraz uważają, że miasto jest mniejsze.

Sprawa pewnie nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie nasza informacja z ubiegłego tygodnia o obszarze, jaki zajmuje Zamość. Napisaliśmy, że liczące 68 tys. mieszkańców miasto ma powierzchnię ok. 30 km kwadratowych. Mniej więcej taką samą, jak 20-tysięczny Hrubieszów, ale o prawie 10 kilometrów kw. mniejszą niż Szczebrzeszyn.

Zareagował na to jeden z naszych internetowych Czytelników. - W Wikipedii napisano, że powierzchnia Szczebrzeszyna jest mniejsza. Tak też podano na stronie www ich Urzędu Miasta. O co tu chodzi? - dopytywał Internauta.

Nasz tekst oparliśmy na danych ze szczebrzeskiego portalu internetowego, publikacjach jednego z lokalnych tygodników oraz informacjach przedstawionych w popularnym przewodniku "Szczebrzeszyn i okolice”, wydanym w 1997 roku przez… Urząd Miasta i Gminy Szczebrzeszyn.

Autorem tej publikacji jest Aleksander Przysada, regionalista i historyk, który nadal żyje w przekonaniu, że Szczebrzeszyn rozciąga się na 39 kilometrach kwadratowych. Dlaczego?

- To co napisałem w mojej książce zostało oparte na informacjach z UG - zapewnia Aleksander Przysada. - Miasto ma tak dużą powierzchnię, bo zalicza się do niego również Przedmieście Zamojskie i Szperówkę. Nic się w tej sprawie przecież nie zmieniło.

Jak jest naprawdę? - Według naszej ewidencji geodezyjnej Szczebrzeszyn ma ok. 29 km kwadratowych - zapewnia Jerzy Zawadzki, sekretarz Starostwa Powiatowego w Zamościu. - Nie może być pomyłki. To jest powierzchnia podana z przedmieściami. Nie ma wątpliwości, że jest inaczej. Ktoś musiał popełnić pomyłkę.

Mirosław Choniawko, szef Referatu Geodezji i Gospodarowania Nieruchomościami Urzędu Miasta w Szczebrzeszynie pracuje w magistracie od ponad 25 lat. Zapewnia, że Szczebrzeszyn ma ni mniej, ni więcej, tylko 29,14 km. kw. Kto zatem wprowadził w błąd Przysadę? - Ode mnie ta błędna informacja na pewno nie wyszła - zarzeka się urzędnik.

Do tematu jeszcze wrócimy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
krm
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

krm
krm (9 marca 2009 o 08:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Napisaliśmy, że liczące 68 tys. mieszkańców miasto ma powierzchnię ok. 30 tys. metrów kwadratowych."
To już redaktorzy dziennika nie odróżniają miar powierzchni? 30 tys. metrów kwadratowych to 3 hektary, tymczasem sam Rynek Wielki ma 1 hektar powierzchni.
Rozwiń
Gość
Gość (8 marca 2009 o 17:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie zmienia to faktu, że jak Zamość chce się rozwijać to powinien mieć większą powierzchnię.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!