poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Szkoła kombinowania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lutego 2005, 22:08
Autor: Bogdan Nowak

Zaczął się sezon na maturalne szwindle. Uczniom pomagają przestraszeni rodzice i przekupni nauczyciele.

– Zadzwoniła do mnie matka maturzystki – opowiada polonistka z jednego z zamojskich liceów. – Proponowała pieniądze za przygotowanie tzw. samodzielnej pracy z języka polskiego na egzamin dojrzałości. Odmówiłam. Krzyczałam, że to skandal, że robi córce krzywdę! Kobieta roześmiała się. Powiedziała, że zadzwoni do kogoś innego. Znajdzie chętnego bez trudu...
O co chodzi? Nowa matura z języka polskiego będzie składać się z części pisemnej oraz ustnej. Na tę ostatnią uczeń musi przygotować temat ze szkolnej listy propozycji. Ma na to pół roku. Powinna to być praca samodzielna, ucząca myślenia oraz wyszukiwania i selekcji materiałów. Część maturzystów liczy na gotowe opracowania. Rynek handlu takimi pracami już rozkwita. W Internecie można znaleźć opracowania tematów, przygotowane pod kątem nowej matury. Prezentacje można też kupić od studentów już za 90 zł. Maturami handlują także niektórzy... nauczyciele. Za opracowanie tematu biorą w Zamościu od 200 do 400 zł.
– Jeśli lekarze mogą dorabiać na pacjentach, to dlaczego my nie możemy na uczniach? – dziwi się nauczyciel z Zamościa. – Judymów i ideowców już nie ma. Nauczycielskie pensje ledwo starczają do pierwszego. A tak dorobimy sobie trochę, bez ryzyka... Nie ma w tym nic niemoralnego.
W czasie matury rzeczywiście komisje nie będą w stanie sprawdzić, czy uczeń prezentuje samodzielną pracę, czy ktoś ją za niego przygotował. – Nie mamy jak monitorować poczynań maturzystów – denerwuje się polonistka. – Wprawdzie Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu planowało konsultacje postępu prac z nauczycielami, lecz szybko się z tego wycofano. Chodziło, jak zawsze, o oszczędności... Ta sytuacja jest demoralizująca. Uczniowie zaczynają od kombinowania na maturze, potem na studiach kupują prace. Do czego to wszystko prowadzi?
Większość dyrektorów szkół średnich w regionie twierdzi, że nigdy nie słyszeli o opracowywaniu tematów maturalnych dla uczniów m.in. przez nauczycieli. – U nas nie zetknęliśmy się z taką sytuacją –  zapewnia Barbara Chołyst, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju – To byłoby naganne. Idea nowej matury ległaby w gruzach!
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!