wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Szkoła z Zamościa i Żółkwi na Ukrainie mają współpracować. Będzie wymiana uczniów

Dodano: 22 maja 2016, 09:38

W tym tygodniu przedstawiciele szkół podpisali porozumienie o współpracy (fot. locsm.edu.pl)
W tym tygodniu przedstawiciele szkół podpisali porozumienie o współpracy (fot. locsm.edu.pl)

Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu i Szkoła nr 3 w Żółkwi na Ukrainie podpisały umowę o współpracy. To początek wymiany polskich
i ukraińskich uczniów.

Pomysł na porozumienie zamojskiego liceum i ukraińskiej szkoły, w której uczą się dzieci od 6 do 17 roku życia (11 klas), pojawił się już kilka lat temu. Na początku nic z tych planów jednak nic nie wyszło, bo Polaków oburzyło zamiłowanie samorządowców Żółkwi do Stefana Bandery i nadanie mu tytułu honorowego obywatelstwa miasta.

– Na szczęście takie podejście do wspólnej bolesnej historii zmieniło się. I dlatego postanowiliśmy nawiązać i zacieśnić stosunki z naszym miastem partnerskim oraz znajdującą się w nim szkołą, która jest naprawdę prężnie działającą i wyróżniającą się instytucją. W przeciwieństwie do innych placówek nie ma ona najmniejszych problemów z rekrutacją. Chętnych jest tam tak wielu, że część z nich odpada podczas naboru – opowiada Paweł Kozak, wicedyrektor LOCSM.

W tym tygodniu przedstawiciele szkół podpisali porozumienie o współpracy. Na jego mocy w przyszłym roku szkolnym odbędzie się pilotażowa wymiana 10-15 uczniów każdej ze szkół.

– Będziemy starali się zdobyć na naszą współpracę środki zewnętrzne. Wiadomo przecież, że większości rodziców uczniów ukraińskiej szkoły nie stać na ponoszenie kosztów związanych m.in. z przyjazdem do Polski – tłumaczy Kozak. – Liczymy, że pieniądze się znajdą, bo obu stronom niesie to sporo korzyści. Nasi uczniowie będą mogli odwiedzić historyczne miejsca na kresach wschodnich. A ponieważ wielu naszych uczniów planuje związanie swojej przyszłości z pracą w służbach granicznych i celnych to na pewno przyda im się także nauka języka ukraińskiego.

Uczniowie z Żółkwi poznają natomiast język polski. – Żyją bardzo blisko granicy jest więc bardzo prawdopodobne, że kiedyś przyjadą do nas w calach turystycznych lub zawodowych. Znajomość języka i kultury naszego kraju oraz panujących tu realiów będzie dla nich bardzo pomocna – dodaje wicedyrektor Kozak.

Czytaj więcej o: szkoła Zamość edukacja Ukraina
jOOj
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jOOj
jOOj (22 maja 2016 o 18:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak juz uczniowie tam pojadą (o ile ktoś póści tam swoje dziecko...) to się dowiedzą kto to był "bohater narodowy" Bendera... dlaczego część lubelszczyzny powinna być ukraińska i wiele innych ciekawostek które uczy się w ukraińskich szkołach... Udanej "wymiany"...! Poza tym z relacji płynacych z Ukrainy jest tam wojna bo "ruskie" ich napadli... a "uchodźcy" walą do nas drzwiami i oknami... więc czy posyłanie polskich dzieci do "kraju" ogarniętego "wojna" to dobry pomysł... czy te informacje są nieprawdziwe...? 
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2016 o 18:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ta przyjaźń z Ukrainą - to na złość Putinowi tylko . co nas , oprócz tragicznej historii może łączyć ?
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2016 o 13:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przy nadchodzącym niżu demograficznym takie niby szkoły muszą szukać kasy.Jaka wymiana-chyba w jedną stronę .kto tam wyśle dziecko.? Ciężko wytłumaczyć dziecku które całymi szkołami [całym miastem] świętują śmierć frajera bandery. Owocnej wymiany.
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2016 o 12:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podpisujący niech pamiętają ,że na Ukrainie oficjalnie kursuje mapa gdzie Lubelszczyzna,Podkarpacie i część Małopolski z Krakowem są częścią składową tego kraju.Podpisując pomagamy bandytom z Ukrainy!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!