sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Szkoły idą pod topór. Samorządy chcą zlikwidować kilkanaście podstawówek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2010, 08:50
Autor: Bogdan Nowak

Samorządy na Lubelszczyźnie chcą zlikwidować kilkanaście podstawówek. Podobny los ma spotkać 20 szkół ponadgimnazjalnych i dwa internaty. Rodzice już zapowiadają protesty.

– Naszą szkołę próbowano zlikwidować dwa razy, teraz jest trzecie podejście – denerwuje się Zofia Sawczuk, dyrektor SP w Turkowicach (gm. Werbkowice). – Wcześniej się nie udało, bo zgody nie wyraziło kuratorium. Ale teraz samorządy mogą likwidować szkoły bez oglądania się na kuratora. Nawet jeśli to sprzeczne z dobrem dzieci.

W turowickiej podstawówce uczy się 47 uczniów. Gdyby została zlikwidowana, dzieciaki musiałyby dojeżdżać do oddalonego o 10 kilometrów Sahrynia.

– To za daleko – złości się jedna z mam. – Kilkuletnie dzieci musiałyby siadać w autobus o 7 rano i wracać o 15.30. To absurd. Będziemy protestować i naszej szkoły zamknąć nie damy!

Nie tylko w Turkowicach mają kłopot.

– Nasze władze też przymierzają się do zamknięcia szkoły – nie kryje obaw Andrzej Dumała, mieszkaniec Podlesia (gm. Radecznica). – To wielki błąd, jesteśmy temu przeciwni.

Samorządowy chcą też zamknąć podstawówki w Udryczach (gm. Stary Zamość), Hrebennem (gm. Lubycza Królewska), Zawadówce (gm. Rejowiec), Michałkach (gm. Rokitno), Maniach i Tuliłowie (gm. Międzyrzec Podlaski), Rabinówce (gm. Tomaszów Lub.) oraz Białobrzegach (gm. Zamość). Taki los spotka także niepubliczną SP w Janówce (gm. Biała Podlaska).

– Kiedyś mogliśmy wydać negatywną opinię i szkół nie likwidowano – mówi Dariusz Olszak, kierownik chełmskiej delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty. – W ubiegłym roku zmieniły się przepisy. Teraz wydajemy po prostu opinię, a samorządy i tak zrobią co zechcą.

Czy gminy mogą się jeszcze wycofać ze swoich planów?

– Chcemy zlikwidować szkołę w Udryczach, bo dzieci jest tam mało i dlatego ich kształcenie jest drogie – mówi Janusz Czarny, sekretarz UG w Starym Zamościu. – To wynika z ekonomii.

Identyczny los czeka dwa gimnazja (przy ZS w Biłgoraju i Rejowcu) oraz ponad 20 lubelskich szkół ponadgimnazjalnych.

Zlikwidowanych będzie 9 szkół profilowanych (m.in. w Biłgoraju, Białej Podlaskiej, Opolu i Kraśniku), trzy zasadnicze szkoły zawodowe (m.in. w Biłgoraju), 3 szkoły policealne i technikum uzupełniające (w Białej Podlaskiej). Przestaną także istnieć internaty w Lubelskim Centrum Edukacji Zawodowej i ZSP w Grabowcu.

– Te szkoły po prostu nie cieszyły się popularnością – tłumaczy Dorota Jaworowska, dyrektor Wydziału Kształcenia Ponadgimnzjalnego i Ustawicznego w lubelskim kuratorium.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
mosquito
baton
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 marca 2010 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w Puławach jedna podstawówkę też gdzie uczy się około 300 dzieci
Rozwiń
mosquito
mosquito (4 marca 2010 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url="http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100304/PODLASKA/200494816"]http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.d...LASKA/200494816[/url]
to tak dla równowagi.
Rozwiń
baton
baton (4 marca 2010 o 09:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
odważni samorządowcy na tej zamojszczyźnie przed samymi wyborami takie decyzje no, no
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!