sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Teodorówka, Białobrzegi: Zakończyli inwestycje dla potrzebujących

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 grudnia 2011, 10:04

Ks. Józef Flis, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju poświęcił w
Ks. Józef Flis, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju poświęcił w

Dzięki funduszom unijnym powstały nowa kuchnia, kotłownia oraz pralnia. W Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce pod Frampolem podsumowano inwestycję, która pochłonęła blisko 1,7 mln złotych. W podzamojskich Białobrzegach rozpoczął zaś działalność Środowiskowy Dom Samopomocy.

Otrzymali 1 mln 237 tys. zł dotacji z RPO Województwa Lubelskiego, reszta pochodziła z budżetu powiatu. – Projekt obejmował opracowanie dokumentacji, włączenie DPS do sieci gazowej, modernizację kotłowni z węglowej na gazową wraz z instalacją 40 kolektorów słonecznych, a także modernizację kuchni i pralni oraz rozbiórkę komina – opowiadał podczas uroczystego podsumowania zadania w Teodorówce starosta biłgorajski Marian Tokarski.

Wykonawca, którym była wyłoniona w drodze przetargu firma OTECH z Gorlic, w ciągu pięciu miesięcy wywiązał się z zadania. W ramach inwestycji wymieniono 6 kotłów węglowych na 2 gazowe, zainstalowano 40 kolektorów słonecznych do podgrzewania wody.

– Po modernizacji placówka posiada nowoczesne wyposażenie techniczne, a co za tym idzie zachowuje wszystkie wymagania sanitarne i ekologiczne – podkreślił starosta. – Zdecydowanie poprawiły się warunki dla mieszkańców i pracowników.

Na zakończenie uroczyście przecięto wstęgę, a ks. Józef Flis, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju poświęcił wszystkie odnowione pomieszczenia.

Podsumowaniem uroczystości była zabawa andrzejkowa, w której udział wzięli mieszkańcy oraz goście z zaprzyjaźnionych DPS-ów.

W Białobrzegach k. Zamościa kilka dni temu oficjalnie rozpoczął działalność Środowiskowy Dom Samopomocy "Krok Dalej”, który niepełnosprawnym uczestnikom oferuje zajęcia terapeutyczne, sportowe, trening samodzielności oraz radzenia sobie w życiu.

Placówka mieści się w budynku po szkole podstawowej (Białobrzegi 19), który Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem” w Zamościu otrzymało w nieodpłatną dzierżawę na 15 lat od gminy Zamość.

Podczas prac adaptacyjnych budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W tej chwili przebywa tam 18 dorosłych osób z upośledzeniem umysłowym, z zaburzeniami mowy oraz ruchu. Są jeszcze wolne miejsca.

Przed końcem roku w tej samej miejscowości (Białobrzegi 57) oddane zostanie do użytku Centrum Aktywizacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych (CASON).

– Prowadzona placówka zapewni pomoc dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, sprzężonymi dysfunkcjami i upośledzeniem umysłowym, organizując oparcie społeczne dla tych osób i ich rehabilitację społeczną w formie dziennej i stacjonarnej – informuje Maria Król, przewodnicząca stowarzyszenia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
miro
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

miro
miro (3 grudnia 2011 o 20:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta Teodorówka jest akurat koło Biłgoraja a nie Frampola.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!