czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Tomaszów Lubelski: Chcą upamiętnić tomaszowskich Żydów

Dodano: 24 maja 2016, 11:20
Autor: ask

Na najbliższej sesji Rady Miasta w Tomaszowie Lubelskim radni zdecydują, czy w miejscu, w którym stała synagoga, pojawi się tablica upamiętniająca tomaszowskich Żydów.

Mniejszość żydowska żyła w Tomaszowie około 400 lat tworząc historię miasta. Pierwsza drewniana synagoga powstała tam już w 1595 roku.

Właściciel miasta, Tomasz Zamoyski, w 1621 r. nadał im przywilej gwarantujący wolność osobistą i swobody ekonomiczne. W 1630 r. powstała w Tomaszowie samodzielna gmina żydowska.

W 1941 roku Niemcy przesiedlili ludność żydowską do getta przy ul. Piekarskiej. Zdewastowali też kirkut i wysadzili w powietrze szczątki zbombardowanej synagogi. Z macew ułożyli chodnik przed domem niemieckiego starosty, a cegłami z bożnicy wybrukowano ul. Grunwaldzką. W 1942 r. getto zamknięto, a Żydów przesiedlono do obozu pracy w Cieszanowie, skąd zostali wywiezieni do obozu zagłady w Bełżcu.

Odsłonięcie tablicy ich upamiętniającej planowane jest na lipiec, kiedy miasto odwiedzi delegacja z Izraela.

Czytaj więcej o: Tomaszów Lubelski
Użytkownik niezarejestrowany
pracujaca biedota
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 maja 2016 o 20:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ma rację człowiek piszący na blogu. Może upamiętnić naszych którzy musieli emigrować ze względów ekonomicznych. Pracowałem kiedyś w Gminie ... nie powiem w jakiej, ale wiem że Rada gminy to zlep zjebów genetych, zielonego pojęcia o prawie, trzeba się tylko wybić z coraz bardziej poje.... ym pomysłem... i tu mamy kolejny przykład.... nawet uchwały nie pisali. Uchwały pisali pracownicy urzędu gminy, bo przecież zjeby nie panimaju nic a nic. Przypomnę, że Rada Gminy to organ uchwałodawczy Wójt Burmistrz to władza wykonawcza .... błaghaahhahahah g
Rozwiń
pracujaca biedota
pracujaca biedota (24 maja 2016 o 17:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a naszych co wyjechali z biedy za chlebem w latach 1980 - 2016 to kto upamiętni, bo obecnie to nie musowo wyjeźdzać, wystarczy seksować się bez zabezpieczania i ma się za darmo na jedno zrobione dziecko 500 zł.
Rozwiń
Gość
Gość (24 maja 2016 o 16:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pomnik a nawet i synagogę nową postawią bo każdy czci swoich przodków
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!