środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Tomaszów Lubelski: Elżbieta Przybylska - bibliotekarka na medal

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 sierpnia 2010, 12:45

W tym roku tą prestiżową nagrodą im. Anny Platto została uhonorowana Elżbieta Przybylska, bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Lubelskim.

Dlaczego wybrała pani zawód bibliotekarki?

– Zawsze kochałam książki, nawet lubię ich zapach. Biblioteka była moim wymarzonym miejscem pracy. Nigdy nie żałowałam, że jestem wśród książek i wśród dzieci.

Nagroda im. Anny Platto przyznawana jest za pracę z dziećmi i młodzieżą. Z jaką grupą wiekową najłatwiej się pracuje?

– Do mojej biblioteki przychodzą i przedszkolaki, i młodzież szkolna. Bardzo lubię dzieci, umiejętność nawiązywania z nimi kontaktu dała mi m.in. przynależność do harcerstwa, ale muszę przyznać, że najlepiej współpracuje mi się z gimnazjalistami. Z nimi mogę się doskonale porozumieć i porozmawiać o książkach i o tym, co ich najbardziej interesuje.

Współczesna biblioteka to nie tylko wypożyczanie i czytanie książek?

– Dziś musimy się bardzo starać, żeby zachęcić do czytania. Pracujemy nad tym już z przedszkolakami, bo wiemy z doświadczenia, że te dzieci później będą przychodzić do biblioteki jako osoby dorosłe – "czym skorupka za młodu nasiąknie...”. Ale żeby pozyskać tych najmłodszych organizujemy różnego rodzaju gry, zabawy, konkursy, imprezy z książką. To przynosi efekty. Właśnie zorganizowałam w bibliotece Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki. Zainteresowanie jest duże, ale bibliotekarz nie może ograniczyć się tylko do podania dziecku książki.

Na co ma wpływ bibliotekarz?

– Na pewno ma duży wpływ na dobór księgozbioru. Niewątpliwie kształtuje gust swoich czytelników poprzez rozmowy o książkach, polecanie dobrych tytułów, rozwijanie zainteresowań. Trzeba też poznać dzieci i młodzież, żeby wiedzieć co je zaciekawi i jaką książkę podsunąć. Myślę, że jeśli lubi się swoją pracę, jest ona łatwiejsza i sprawia ogromną satysfakcję. A jeszcze jeśli dostaje się taką nagrodę, to jest wielka radość i wyróżnienie.

Co to za nagroda

Po raz szesnasty Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie ogłosiło laureatkę i wręczyło nagrodę im. Anny Platto. Nagroda przyznawana jest pracownikom bibliotek publicznych Lubelszczyzny za pracę z dziećmi i młodzieżą oraz promocję czytelnictwa wśród młodzieży. Jej fundatorką jest siostra patronki – Mirosława Platto.
Patronka Nagrody – Anna Platto (1944-1995), była kustoszem bibliotecznym i metodykiem bibliotekarstwa dziecięcego, znawczynią literatury dziecięcej i młodzieżowej. Anna Platto cieszyła się powszechną sympatią za wyjątkowe zalety charakteru i bezinteresowną życzliwość.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!